| Miruna0909 a întrebat:

De ce oamenii foarte albi nu sunt caracterizari cu o anumita rasa, ca de exemplu cei foarte inchisi(cei din Africa)? Stiu ca este rasa alba, da este pentru multe trasaturi: parul negru si piele alba (tot rasa alba), piele creola si parul saten (tot rasa alba), par blond si piele mai rosiatica(tot rasa alba), etc.
Ar trebui sa existe o unica rasa pentru culorile trasaturilor cele mai deschise (par foarte deschis, piele foarte deschisa, ochi la fel de deschisi)

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Rasa nu se defineste numai dupa trasaturile fizice ci si dupa contextul istoric, socio-cultural, etc.Deci ce propui tu nu prea are sens.

| EestiSodalane a răspuns:

"Ar trebui sa existe o unica rasa pentru culorile trasaturilor cele mai deschise"

De ce ar trebui? Rasa albă e foarte diversă în culorile parului si a ochilor, iar rasa e mai mult decat culoarea pigmentilor.