| anonim_4396 a întrebat:

De ce persoanele frustrate, egoiste și orgolioase nu prea au simțul umorului?
Am întâlnit persoane de genul și nu prea reacționau bine la glume, fie ele și inofensive; în plus de asta nici nu se autoironizau și nici vesele nu prea erau.

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Așa e. Dar cred că invers. laughing
Persoanele fără simțul umorului sunt frustrate, egoiste, posace, orgolioase.
Și dacă analizezi mai atent, observi că au și o viață de rahat, asta ca un fel de consecință a felului lor de a fi.

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca nu vor sa aiba.

| Mosotti a răspuns:

Pai si nu e normal sa nu reactioneze la glume? Ca-s persoane rele si haine, nu-s vesele si deschise.
Frustrarea si orgoliu sunt opuse fericirii, veseliei.
Egoismul nu prea, poti fi egoist dar vesel si fericit.

| Wr3nch a răspuns:

Pai raspunsul e in intrebare. Cand esti frustrat nu gasesti nimic haios.

| Emma30555 a răspuns:

Seriozitatea este refugiul omului cu o inteligenţă mediocră.
Citat de Horaţiu Mălăele

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

...aș completa "cu o inteligență emoțională mediocră".

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ceva de genul

| raMLesS a răspuns:

Pai suntem saraci domnule d-aia laughing)
Cand ai chirie de platit, facturi, mancare etc si iei 20 de milioane, nu-ti mai arde tie de ras si distractie, esti focusat doar pe treaba ca daca te da afara de la munca ajungi pe strazi... ce chef de viata sa mai ai cand te duci cu scarba la munca si faci niste chestii care nu-ti plac?
In tarile din afara de ce crezi ca oamenii sunt mai fericiti? Aia au bani, acolo se respecta un contract si sunt platiti mai bine.
E normal ca atunci cand ai bani si nu stai cu grija zilei de maine sa faci si altceva, sa gasesti tot felul de activitati care iti plac si sa ai o viziune mai pozitiva asupra lumii.
Priveste problema din mai multe unghiuri, eu personal nu cred ca am cunoscut oameni cu o situatie financiara buna care sa fie asa.

| Valkyrie95 a răspuns:

Pentru ca isi iau prea in serios propria persoana si nu se pot detasa.
A avea umor nu e doar o calitate, e un mecanism prin care trecem mai usor peste probleme.