| Stropdeploaie a întrebat:

De ce Pizza ...cu toate ca-i rotunda se pune intr-o cutie patrata si se taie in triunghuri!? De ce?)))

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La mine in casa e dreptunghiulara, si se taie tot in dreptunghiuri.
Si e tot pizza.
Chioscul de la care mai cumpar pizza, tot in dreptunghiuri o taie. La fel si chioscurile Fornetti, parca.
Deci, intrebarea ta oricum e degeaba.

| LikeARollingStone a răspuns:

Pizza e rotunda pentru ca in acest fel se face mai bine in cuptor. Cutia e patrata pentru ca asa se dubleaza mai usor. Portiile sunt taiate in triunghiuri pentru ca pizza e rotunda si doar in acest fel portiunile pot fi egale. Cu placere, bro!

| utilizator6969 a răspuns (pentru LikeARollingStone):

Te-ai pisat peste raspunsul meu bro laughing)

| utilizator6969 a răspuns:

Pai daca cutia era rotunda, nu s ar fi putut deschide asa bine, daca pizza ar fi fost patrata, nu s-ar mai fi taiat in triunghiuri, iar daca s-ar fi taiat in cercuri, nu ar vrea o nimeni