| freshDEportocale a întrebat:

De ce românii cred că dacă munca ta nu e grea și fizică de fapt nu e munca? De ce trebuie sa te chinui pentru bani? Am observat că joburile care se pot face pe un simplu laptop sunt luate în râs de multi aici

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E foarte bine inradacinat principiul "sa moara si capra vecinului " in mentalitatea colectiva romaneasca. E o chestie de educatie. Romanii in principiu prefera sa ii vada pe altii ca nu reusesc decat se se chinuie ei sa isi depaseasca conditia.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Foarte bine spus, asta este mecanismul psihologic de aparare "denigrarea", adica il coboara pe celalalt ca sa se simta ei superiori.
Si se bucura ca ala nu reuseste ca sa se simta el peste, el care nu e prea sus.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Ironic sa imi scrii asta avand in vedere istoricul discutiilor noastre despre oamenii bogati...

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Nu, ti-am zis serios ce am zis. In general multi sunt asa, te fac pe tine prost, ca sa se simta ei mai destepti.
N-are nici o treaba cu bogatii aici, ca vecinu poate iesi profesor si eu sa fiu vanzator, nu inseamna ca e bogat.
Si unii se bucura daca ala nu ajunge profesor si ajunge portar, ca el vanzatorul sa se simta superior.
Pe principiul asta merge treaba.

Aia cu o bogatii nu mai spun, ca, complexeaza pe multi care n-au ajuns asa.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Nu nu, romanii nu sunt invidiosi pe meritocratie, sunt invidiosi pe succes.
Nu am auzit pe nimeni sa fie invidios pe un profesor.
Am auzit mult sa fie invidiosi pe un youtuber plin de bani.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Pai si youtuberul ala nu e pe meritocratie? Ca a stiut sa faca ceva.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Nu e nimeni invidios pe cat a muncit un youtuber ci doar ca are bani multi.

daca eram invidioasi pe meritocratie eram invidiosi pe absolventi de harvard, profesori universitari, experti in cercetare samd.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Pai invidia e inutila, eu am deschis topic undeva cu asta si anume ce rost are invidia. De ce sa invidiez eu unu cu bani? Sigur, ca imi pare rau ca n-am si eu la fel, dar asta este altceva.

| Mosotti a răspuns:

Pai munca care nu e fizica, e mai usoara, ca e una sa cari pietre zi de zi, si alta e sa faci un proiect unde doar gandesti, iar daca esti destept, ideiile alea curg fara prea mare efort.

Sau sa faci probleme la matematica pe care le stii f bine, nu e mare efort, de aia se zice ca n-ar fi munca.

Mie mi se zicea de mic "invata ca sa lucri mai usor si sa te scarpini cu pixul dupa ureche, nu sa dai la sapa".

Si pe laptop sunt munci mai simple de gandire uneori, sau doar de rutina, merge treaba doar gandind, nu esti pe santier in frig, ploaie si altele.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

"Si pe laptop sunt munci mai simple de gandire uneori, sau doar de rutina, merge treaba doar gandind, nu esti pe santier in frig, ploaie si altele."

Eu lucrand la calculator pot sa ma duc maine sa car saci pe santier... oare poate un muncitor de pe santier sa scrie maine un algoritm in locul meu? Dar oare cat ii va lua sa invete? 4 ani? 5?