| VasileRapidistu13 a întrebat:

Voi ati observat ca toti romanii intreaba la un job daca e mult de munca?

Răspuns Câştigător
| Anonimul151 a răspuns:

Probabil tu nu trăiești în România și nu știi aceste detalii. Când cineva se angajează se discută detaliile se ajunge și la "Cât este salarul". Oricine întreabă acest aspect. Deoarece salariile din România sunt mici. Deoarece trăim în România, se pot face și ilegalități de genul :

Te angajezi la o firmă, dar omiți să întrebi la interviu sau la telefon cât e salarul. Patronul acela dacă mai face ilegalități cu firma, îți poate spune 2000 lei deși salariul e 2500 lei. Sau chiar mai puțin. Te poate fura pe față. Pentru că contabilii, sunt cei care se ocupa de salariul și de restul firmei, pot face și ei ilegalități. Mai ales dacă primesc și ei ceva din treaba aceea. Și cum în România nu se prea face nimic, nu se investighează astfel de cazuri ei pot face așa în continuare.

Mai exact pot face un contract de munca ilegal.

Au fost cazuri de acest gen. Și se mai sunt și acum.

Dacă e mult de muncă, salariul e mic e normal ca omul respectiv care vrea să se angajeze să refuze. Și mai există oameni cărora nu le place munca. Ci doar să stea. Și să primească salariul.

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cred că doar tu întrebi, sincer. Cine are nevoie de un loc de muncă nu mai întreabă dacă e mult sau nu

| VasileRapidistu13 explică (pentru suntserios):

Pai si eu cum am cunoscut n oameni care intreaba asta? de ce toti imi zic "du-te undeva unde e putina munca si multi bani"

| VasileRapidistu13 explică (pentru Anonimul151):

Frumos raspunsul dvstra se pare ca va folositi mintea foarte bine spre deosebire de fooarte multi, felicitari dau funda cu toata inima.

| suntserios a răspuns (pentru Anonimul151):

Traiesc in Romania si stiu toate aceste detalii. Cine are nevoie de un loc de munca nu se planga ca e de munca. Se angajeaza si gata.

Trebuie sa fii totusi de pe alta planeta daca tu nu intrebi cat e salariu inainte sa semnezi un contract. Sa fim seriosi. Ce scrii tu acolo si cu realitatea nu prea au puncte in comun.

| VasileRapidistu13 explică (pentru suntserios):

Da corect aici dau dreptate trebuie sa intrebi de salariu inainte de a semna,dar nu totul se rezuma la bani omule, ok hai ca nu e de munca, dar, macar sa te descurci, ce rost are sa iei 8000lei daca dupa o luna pleci ca nu te descurci? cu cat e mai usor jobul cu atat mai mult ai sanse sa stai acolo si sa iti convina, cu cat e mai greu cu atat sunt sanse sa pleci indiferent de salariu, de ce pleaca lumea de la penitenciar si smurd? se castiga foarte bine pentru Romania peste 5000lei dar sunt joburi grele.

| suntserios a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Cu tine nu are rost sa discut despre munca si bani ca nu intelegi nici valoarea banului nici a muncii si nici macar nu stii ce vrei

| VasileRapidistu13 explică (pentru suntserios):

Da,corect atunci ia blocheaza-ma tu ca nu prea imi pasa de tine si nu-mi tocesc mintea, ti-am mai zis daca nu iti convine de ce te bagi in comentariile mele? tu intri peste mine, nu eu peste tine, e vina ta ca stai sa imi citesti intrebarile.

| Anonimul151 a răspuns (pentru suntserios):

Probabil tu nu trăiești în România și nu știi aceste detalii. Când cineva se angajează se discută detaliile se ajunge și la "Cât este salarul". Oricine întreabă acest aspect. Deoarece salariile din România sunt mici. Deoarece trăim în România, se pot face și ilegalități de genul :

Te angajezi la o firmă, dar omiți să întrebi la interviu sau la telefon cât e salarul. Patronul acela dacă mai face ilegalități cu firma, îți poate spune 2000 lei deși salariul e 2500 lei. Sau chiar mai puțin. Te poate fura pe față. Pentru că contabilii, sunt cei care se ocupa de salariul și de restul firmei, pot face și ei ilegalități. Mai ales dacă primesc și ei ceva din treaba aceea. Și cum în România nu se prea face nimic, nu se investighează astfel de cazuri ei pot face așa în continuare.

Mai exact pot face un contract de munca ilegal.

Au fost cazuri de acest gen. Și se mai sunt și acum.

Dacă e mult de muncă, salariul e mic e normal ca omul respectiv care vrea să se angajeze să refuze. Și mai există oameni cărora nu le place munca. Ci doar să stea. Și să primească salariul.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu toti, doar cei cărora nu le place munca.

| Anonimul151 a răspuns:

Da. Majoritatea Romanilor întreabă de acest aspect, deoarece le este cam lene să muncească în orice domeniu dacă este foarte mult de muncă, e suprasolicitat acel loc de muncă. Întreabă acest aspect, deoarece îi interesează salarul. Dacă e foarte bine plătit, sau mai puțin plătit. Deoarece spre exemplu mai nimeni nu merge să lucreze multe ore/ zi ore și să primească 1800 sau 2000 lei. Ceea ce e extrem de puțin, având în vedere ce preturi sunt.

| VasileRapidistu13 explică (pentru Anonimul151):

Cine e asa diliu sa munceasca pe bani putini si multa munca? nu il lua in seara pe suntserios, nu-i roman ca noi.

| Anonimul151 a răspuns:

Acelor Romani, nu le place munca și de aceea întreabă. Și cum spuneam în unele cazuri poate fi și din cauza salariului.

| EliLeli a răspuns:

Am observat ca tu ai intrebat despre ceva joburi daca sunt grele. De ce intrebi daca diverse joburi sunt grele sau e mult de munca?

| PabloEscobarGaviria a răspuns:

De fapt eu nu am auzit pe nimeni intreband asta. Mai degraba lumea intreaba: " cat se castiga?"