| Sawarekh a întrebat:

De ce simt nevoia sa ascult melodii triste?

Practic ma intristeaza si tot continui sa le ascult...ma simt si cumva dependent de melodii.

Are legatura ca sunt artist ca vocatie?

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

știi vorba aia: spune-ne ce (muzică) asculți și-ți spunem cine/ce ești

| CostinAlamariu a răspuns:

Misery loves company

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Mai bine într-o casă de jale decât într-una de petreceri. Proverbe/Biblia

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

De asta a creat Dumnezeu omenirea sa plângă toată ziua, ceea ce are el se numește lipsa de ocupație, plictiseala

Răspuns utilizator avertizat
| helpforyou a răspuns:

Cateodata mai avem perioade în viața noastră când ne simțim tristi sau depresivi și căutăm muzică care să reflecte aceste sentimente.
Este o modalitate de a face față emoțiilor negative sau de a le exprima.

| Seba2013 a răspuns:

Pentru ca nu ai ajuns in posesia fericirii. Te resemnezi in suferinta, pestera si in sanul lui cruella. Nu ai forta ca sa ajungi la glorie si nici nu stii cum arata. Crezi ca tezaurul sau valorile inestimabile iti vor cadea din cer. Ai fost mult timp mintit ca falsul si aparentul iti aduc fericirea. Te-ai indepartat de Fata celui Glorios. Nicolás Copérnico ca sa vada mai bine a trebuit sa foloseasca unele instrumente si sa ajunga la adevarata teorie. Ca fara ele traía din aparente, nu stia adevarul. Fara metoda vedea ca soarele se invarte, ochii il minteau. Doar atunci cand a folosit metoda a putut sa vada adevarul. Toate sunt goale, relé, grele, invechesc si se strica. Doar Unul singur este Bun.

| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

E vremea de afară, anotimpul.

| Sawarekh explică:

Nu cred, ascult si vara la fel.

| gabrielcosmin1989 a răspuns:

Ascultarea de melodii triste poate avea mai multe cauze, iar una dintre acestea poate fi legată de personalitatea dvs. sau de starea dvs. emoțională. Unele persoane se pot identifica mai mult cu melodiile triste și se pot simți mai conectate la ele, deoarece acestea le permit să exprime și să proceseze emoțiile lor negative.

Este posibil ca dacă sunteți un artist, să fiți mai sensibil la emoțiile și stările pe care le exprimă melodiile triste, și să le găsiți mai ușor de relaționat. Este posibil ca acestea să vă ajute să vă exprimați propriile emoții sau să vă inspire în procesul creativ.

Este important să vă amintiți că, oricât de triste sau de dureroase ar fi anumite melodii, este important să înțelegeți că acestea nu trebuie să definească cum vă simțiți sau să afecteze negativ starea dvs. emoțională. Este important să învățați să vă păstrați echilibrul emoțional și să vă îngrijiți sănătatea mintală. Dacă simțiți că deveniți prea dependent de melodii triste sau că acestea afectează negativ starea dvs. emoțională, este recomandat să vă adresați unui profesionist pentru asistență și consiliere.

| sabin89 a răspuns (pentru gabrielcosmin1989):

Răspuns generat de AI? Mai sunteți mulți?

| Sawarekh explică (pentru gabrielcosmin1989):

Mercii mult, chiar este un raspuns foarte concludent.
Bine, de depresie nu cred ca e vorba, dar pot spune ca ma simt singur ca nu am iubita, pot spune ca nu sunt unde imi doresc ca si statut, etc.
De avut, am tot ce imi trebuie, dpdv al sanatatii, locuiesc cu ai mei, am o viata modesta. dar na, sunt multe dorinte, nu ma multumesc cu putin asta cred ca e problema.