| anonim_4396 a întrebat:

Nu vi se pare exagerată această teorie și tulburare autistă, în care orice om care "nu vorbește" este autist?
Ok, am înțeles că oamenii care chiar suferă de autism au probleme grave din cauza așa zisului retard mintal, ca și om cu retard mintal nu poți îndeplini nici măcar sarcinile simple ale vieții, asta e una, pot pricepe și ideea că oamenii deci autiști sunt chiar și oameni mai "solitari", dar ca acum toți introvertiții și toți singuraticii care din n motive au ales singurătatea să fie băgăți în rahatul "autism" mi se pare too much. Mai ales când oamenii care conform "teoriei" ei chiar ar trebui să fie autiști, dar ei chiar empatizează too much și au emoții too much și fix din cauza asta aleg solitudinea și singurătatea, pentru că e mai simplu așa. Și mai e o problemă, e și mai trist că unora oameni li se pune eticheta de "autiști" eu spun asta deoarece chiar am avut neamuri și amici care au susținut că oamenii care nu vorbesc că sunt mai tăcuți sunt autiști, dar când fix acei oameni voiau să socializeze și chiar să dea tot, acei oameni susțineau că ei ar fi "fățarnici" ori că dau ca să fie văzuți bine. Și cam așa am și observat că gândește toată lumea în ziua de azi. Iar oamenii care dau mereu poate pur și simplu s-au săturat să mai dea pentru că au văzut cum este lumea, la fel ca oamenii mai tăcuți, poate oamenii ăia ar vrea și ei să socializeze, dar au văzut că acolo între oameni și în socializatul ăsta sunt doar hiene și junglă și au decis că au lucruri mai bune de făcut cu viața lor decât să "socializeze".
Deci de ce orice introvert sau om care a avut traume în "socializat" i se pune eticheta de "autist"? Mai ales dacă să zicem acel om chiar și așa solitar a terminat o școală, are un job și își bate și el mintea chiar cum să o ducă mai bine în viață?

Dar întrebarea care mă macină și de fapt mereu m-a măcinat (pentru că și eu am fost luată în vizor de "sociabilii" ăștia) ce e așa de important la socializarea asta? Ce e ea? De ce societatea actuală pune "mare preț" pe ea și funny e că ar părea a fi chiar "cartea ta de vizită" pe oriunde calci?

Și o întrebare din propria mea frustrare. Dacă oamenii ar trebui să fie sociabili și oricum ar fi, asta ar trebui să fie "normalitatea" în viață deci ei ar trebui să se educe să fie sociabili, atunci de ce viața dă și multă lume nesociabilă care rămâne așa? Și de ce și aceia nesociabili pot avea randament chiar aproape ca un sociabil să zicem la un loc de muncă. Ok ca și șef, poate mai greu, dar avem exemple și de oameni care chiar trăiau în lumea lor și au schimbat lumea sau au reușit să facă ceva și ei la origini erau introvertiți și chiar ciudați.

Și o altă întrebare paranoică. Oare să se pună totuși mult accent pe socializare în secolul XXI (nu negați că totuși asta se întâmplă, în prezent s-au creat tot felul de rețele cu scopul de a "socializa" ba chiar oameni de la capete total opuse ale planetei, joburile din prezent, cam majoritatea care sunt cu oameni sunt pe socializat și vorbit, celelalte manuale, chiar s-a renunțat la oameni în detrimentul roboților) din cauză că se vrea a se scăpa de o categorie de oameni (anume introverții)? Știți că totuși pe acolo pe undeva există teoriile conspirației și nu sunt doar cele religioase, sunt mult mai multe. Deci oare să se aducă "autismul" ăsta de care chiar am citit și au spus pe net că în trecut nici nu exista, ci doar alte forme de "tulburări" care acum toate au fost adăugate în TSA, ca să se scape de o "anume" populație a planetei?

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

Ai citit din surse proaste. Autistii n-au dezvoltata partea asta sociala/artistica, dar in compensatie au foarte dezvoltata partea rationala si analitică.

15 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Poate ca omul ala nu are ce spune, hahaha. Autismul e despre chestii complet diferite decat vorbitul. Uite, eu de exemplu pot vorbi ore intregi, dar fara a comunica cu adevarat cu ala de linga mine. Daca fac teste de-alea de autism, ies in spectru pana la urechi. Daca raspund cu tendinta spre minciuna, pentru ca stiu cam ce raspunsuri duc catre ce verdict, iese ok.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ați ieșit și dv la teste că ați fi încadrat către autism?
God! Eu chiar renunț la psihologie. Adică psihologia chiar exagerează oleacă, nu credeți? Dacă e să o spun așa, fix treaba cu copiii și traumatizatul îi o altă complet bullshit. Nu mă înțelegeți greșit, traumele și mai ales neînțelegerile sau neiubirea oferită în familie și chiar în jur, afectează un copil, dar la ce s-a ajuns azi? După să nu se mai întrebe tot ei "Vai dar de ce s-a dus dracu învățământul și copiii nu mai învață?" Sper că vă dați seama singuri, retardaților. happy Ok, asta e doar pentru stat și pentru cei care pun prea mult accent și pe psihologia asta. Oricum la fel ca și religia și psihologia a fost creată tot de noi, oamenii.
Dar e trist că tot mai multă lume e băgată mai nou în spectrul autist. Lume care chiar nu ar fi așa. Tocmai din acest motiv eu una nu mai am încredere în lume. Că lumii i se prezintă ceva, chiar și fanaticii religioși, chiar și cei care nu cred în God dar cred în schimb în Satan, o fac doar pentru că ei cred în ceea ce le vinde o carte sau o teorie. Părerea mea e că teoriile oricât de adevărate ar fi, mai trebuiesc trecute și prin propriul filtru, nu doar așa. Păi sincer cred că și dacă ar fi mințit psihologul meu, în final îi mulțumesc, prefer să trăiesc în minciună, bine nici chiar acum să cred că sunt bogată și să fac gen împrumuturi la bănci că eu aș crede că sunt bogată și nu aș avea apoi cum să le achit, dar ca să mi se pună eticheta de autistă, asta nu accept. PUR ȘI SIMPLU NU ACCEPT. MĂ ÎMPOTRIVESC CHIAR ȘI DE AR FI SĂ FIU ATUNCI CHIAR VĂZUTĂ CA O PROASTĂ CU ADEVĂRAT. Deci nici dv nu o faceți. Nu acceptați chiar așa ușor totul. Nici chiar ce spun testele. În final doar noi înșine știm cine suntem cu adevărat. Doar noi. Restul e prostie. Oricum părerile umane am observat eu cum se schimbă după ceea ce faci sau spui tu. Că oricum orice ai face sau oricum te-ai comporta tot nu va fi too much pentru ei. Așa că, nu contează. Iar despre teste credeți doar că da, aveți o înclinație către așa ceva, dar nu că și aveți așa ceva. E o diferență. happy Eu una m-aș sinucide dacă aș accepta așa ceva. Însă da, o să merg și eu la un specialist să văd ce zice. Să-mi dea teste clare, nu pe ce crede că doar a studiat el. Și dacă e așa, o să accept doar că am înclinație către așa ceva. Niciodată nu o să accept așa ceva. I can't. Ar fi prea dureros pentru sinele meu, să accepte așa ceva. Mai bine devin criminal în serie și accept asta (deși nici asta nu aș dori să accept) tot ar fi greu să accept că aș fi așa de distrusă.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde cit de sincer sunt si daca imping raspunsurile catre o directie sau alta. Nu alatura religia de psihologie, te rog. Prima e un amestec de mituri si stupizenii strigatoare la cer, a doua e totusi o stiinta. Nu e perfecta, desigur. Dar faptul ca adesea ma simt complet pe dinafara si nu pot relationa cu unii - si, ca sa fiu sincer, nici nu ma intereseaza - cam bate in autism. Anyway, e fix ultima mea problema treaba asta. happy
Nu ai cum crede in barbos sau incornorat fara a avea, implicit, credinta tacita in existenta celuilalt. E ca si cum ai zice ca tu crezi in foc dar nu in fum/invers.
Care e problema cu eticheta de autist? Majoritatea sunt inteligenti peste medie. Elon Musk e din spectru, de exemplu. Si cam sociopat si altele. Dar e genial si distractiv. Pe mine unul nu ma deranjeaza eticheta asta. Si nici una alta, gen sorosist, satanist, globalist, nazist, etc.
Iti pui mult prea mult probleme privind etichetele si cum te vad ceilalti. Nobody really gives a fudge, actually. NOBODY.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Deci din toate dilemele mele de când stau pe TPU și toate răspunsurile, totul duce la un singur punct : "oare ce cred ceilalți despre mine?"
Deci am aflat ceva colosal. Dar oare credeți că așa ceva are schimbare? happy
Cred că ar fi mult mai ușor fără bagajul ăla "oare ce cred ceilalți?" dar nu am ce face, creierul meu gândește doar așa.

E bine că nu aveți această problemă, nu aveți idee cât de obositoare poate fi. happy
Și nu știam că mister Elon Musk, nu știu eu exact ce e el, dar știu că e bogat și cunoscut, deci dacă omul ăla e din spectru autist și a ajuns acolo, înseamnă că autiștii nu sunt oameni pierduți. happy Netul cam așa îi prezintă. Mă rog, pe net cam e posibil să suferi de orice fel de boală dacă citești. laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Desigur ca are schimbare, si eu eram foarte ingrijorat de ce parere au altii. Plus fazele "normale" in contextul asta cand treceam pe linga unii care vorbeau si aveam impresia ca vorbesc despre mine, etc. Am idee ce obositoare e, ma mai consuma uneori altceva. Long-lost love(s) and "What could have been"s. Nimic groaznic, gasesc repede ceva de ucis timpul cand ma mai apuca.

| Freya1 a răspuns:

Sa fi autist inseamna ceva mult mai amplu decât sa nu vorbești.Cine spune ca un om doar pentru ca nu prea comunica, e autist ala are probleme grave de fapt.
Autismul se deduce în unor controale psihice și psihologice în care se verifica și ticurile, reacțiile plus ca sunt mai multe forme de autism.
Sunt oameni ce depind toată viata de alti oameni, și sunt oameni (este un film pe tema asa) geni doar ca tipicari sau ce fac chestii repetitive, au anumite obiceiuri mai ciudate dar sunt totuși oameni ok.
Chestia asta cu diacnosticurile puse asa aiurea e o prostie.Nici eu când eram mica nu vorbeam cu nimeni și nici acum nu s-a schimbat mare lucru, dar sunt doar antisociale și mai anxioasa (anxietate pornita tot de la oameni).

Chestia asta cu comunicare și socializarea vezi ca ti-o cere și la locul de munca.De parca pe ala ce vine sa ia cartofi de la tine îl interesează sa îl întrebe vânzătoarea ce mai face, cum sunt copii, soția.Nu frate, în ziua de azi oamenii vor sa își vadă de ale lor, iar dacă discuta sa discute pe subiect. Spre exemplu cum e la banca.Pe mine ma interesează sa îmi spună ala despre ce credit e vorba, pe cât timp, ce dobânda am nu sa îmi spună ca are acasă 5 pisici, ca aseară a ieșit în oraș sau sa îmi expună ratele pe care și le-a făcut el.

Societatea e ciudata și dacă spui lucurilor pe nume mulți se ataca doar sa creeze conflict.
Am văzut pe tik tok o fata ce mereu își filmează dosul spre exemplu.Vezi zeci de comentarii în care oameni o întreabă de ce face asta, sau de ce i se pare atât de interesant sa facă asta, nu s-a plictisit etc.Iar când un băiat a făcut un video prin care spunea ca ar putea sa își dezvăluie un talent, sa spună ceva inteligent etc nu sa isi bătaie fundul ca nu are nici un sens și devine penibil.Tot asa zeci de oameni s-au atacat ca ce are el cu fata.In condițiile în care zeci de oameni (majoritatea aceias ca nu stau miliarde pe profilul ei) o făceau c...va.Oameni sunt ipocriți și vorbesc prost și fără rost.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Aș dori să audă și vărul meu treaba asta. laughing)
Dar da, conform lor, noi ar trebui să fim autiste și să nici nu supraviețuim vieții și totuși sunt convinsă că am făcut-o. happy
Cât de TikTok, acolo claaar am văzut cât de "cultă" e lumea. Cât de cultă se vrea a fi. Cel mai grav e că acolo se creează o lume care atrage pe tot mai multă lume. Dar dpmdv nicidecum în vreun sens bun. Trist, dar asta este realitatea.

| Emma30555 a răspuns:

Sa fii introvertit nu înseamnă să fii autist nici ca ai probleme. Un introvertit are de regula familie sau iubit/iubita, poate avea și unul doi prieteni. Eu am avut un unchi care vorbea extrem de puțin dar el nu avea nici o problema, participa la jocuri de societate, avea soție, copii, avea job, se înțelegea cu restul familiei. Ceea ce spui tu poate nu este vorba de a fii introvertit ci de a fii izolat, de a fii anxios, de a avea un comportament aparte. Trebuie văzut de unde se trag aceste lucruri. Un om sociabil nu înseamnă că face ceva deosebit înseamnă doar ca ii este ușor sa comunice cu ceilalți, sa se simtă liber în pielea lui.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Tu chiar cunoști ceva psihologie și filosofie. happy
Îmi cam place ce scrii pe la întrebările mele. Adică faptul că tu chiar te strofoci să răspunzi întrebărilor mele.
La faza cu sociabilul spune-i-o te rog și unui amic de-al meu care chiar crede că e viață doar dacă se socializează, dar și dacă îi spun să o facă tot el spune apoi că urăște lumea. happy Și nu am cum să-l pricep, dar nici ajut. Poate asta îl ajută.
Dar da, cam așa susține și netul, că totuși izolarea de fapt e posibil să fie autism și nu introversia, însă oamenii care nu cunosc pe deplin tulburarea (precum amicul meu care încă mi-a mai și pus, atât mie, cât și lui eticheta de autist, și la fel și neamurile care mă cunosc că nu doresc să socializez) cred că doar că ești introvertit ești automat și autist.

| CostinAlamariu a răspuns:

Autistii nu-s retardati. Ba din potriva, sunt chiar mai inteligenti ca restul

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Glumești, nu? laughing)
Adică eu cred că am citit clar din sursele de pe net " AUTISM = asocial + retard mintal".

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai citit din surse proaste. Autistii n-au dezvoltata partea asta sociala/artistica, dar in compensatie au foarte dezvoltata partea rationala si analitică.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Exista o expresie " cine nu e că mine este prost/nebun". Pe atunci nu exista termenul "autist".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

" Deci de ce orice introvert sau om care a avut traume în "socializat" i se pune eticheta de "autist"? "

Deoarece cei care pun aceast tip de eticheta cel mai probabil nu au trecut printr-o trauma asemanatoare sau daca totusi au trecut psihicul lor fiind puternic nu a avut de suferit, deci nu s-au " imbolnavit" happy, ei nesuferind de " aceasta boala ", nu ma refer la autismul prost diagnosticat happy, ci la " boala" numita INTROVERTIRE! Ei vad asta ca fiind o boala! Si, cel mai rau, o asociaza cu autism PENTRU CA NU INTELEG NICIUNA! DINTRE CELE DOUA "BOLI" ( una e o boala, alta doar problema! )
Deci, fac o omleta din doua probleme total diferite! happy

Sau, un alt raspuns si mai plauzibil la intrebare ar fi : unii nu au EMPATIE!
Extrovertii rareori vor intelege lumea introvertilor, totusi, ciudat happy introvertii cunosc lumea extrovertilor, orizontul lor... chiar daca nu au explorat, nu au " gustat" ( prea mult sau deloc ) din aceasta lume!

Introvertii detin avantajul ANALIZEI! Al ganditului excesiv! happy
Intorc totul pe toate partile! happy
Dar nu detin DARUL VORBITULUI, AL COMUNICARII!
Deci, avantaje si dezavantaje in ambele tabere!
happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Păi asta așa e. Dar să nu ni se și pună eticheta asta. E too much. Mai ales că pe net din ceea ce găsesc despe autism susțin că e ideea că ei nu comunică. Păi hai să spunem ăla care nu comunică că nici nu pricepe ceea ce îi spui e una. Dar dacă eu vorbesc să zicem rar și vine unul dăsta "șmecher" și îmi spune subtil "ești proastă" și eu pricep, ba chiar mai bine decât pricepeam ecuațiile de gradul 2 la matematică. Atunci de ce să mi se pună mie eticheta de autistă. Ți-am zis, unii chiar mi-au pus-o. Ba chiar din cele mai apropiate cunoștințe. Și e trist. Chiar trist. Pentru că dacă în familie și neamuri nu găsești un refugiu și ajutor, și chiar înțelegere, atunci ce naiba să mai ai pretenții la niște străini. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu doar mi se pare, chiar este exagerată.