| greyhound a întrebat:

De ce sunt fumatorii atat de discriminati?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Pentru că plăcerea lor dăunează (poate dăuna) şi celor din jur - zise o fumătoare; ca şi în cazul religiei, de exemplu (îndoctrinării religioase şi intoxicării cu idei nocive din ea).

Se activează un sistem de autoapărare a oamenilor, care de multe ori declanşează reacţii negative.

9 răspunsuri:
| hideaway a răspuns:

Hey, @greyhound!
Pentru că și nefumătorii sunt discriminați. Un paradox, așa-i?

| Aiwendil a răspuns:

Nu e corect cuvantul pe care l-ai folosit. Discriminare se refera mai mult A lipsi de egalitate în drepturi.Si mau mult se refera la popoare de oameni.Nu sunt placuti acestia, e mai bine spus.
Daca oameni fumeaza intr-o anumita limita nu ma deranjeaza.Dar daca exagereaza, ma deranjeaza.De obicei, cei care fumeaza foarte mult, o schimb pe droguri.Si de aceeia e mai vazuta mai negativa.Pentru ca iti distruge organismul, mai lent, dar mai adanc.Bautura e ceva tot pe un termen mai lung(si aici vorbim de bautul exagerat, nu ca bei un pahar de bere pe zi), dar nu e asa ucigas.Alcoolul te afecteaza la creier, pe cand drogurile si fumatul te afecteaza la organe, la plamani.
Si acuma depinde si de persoanele care intri in contact.Sunt unii care fumeaza si de treaba si unii care fumeaza si sunt niste nesimtiti.

| greyhound explică (pentru Aiwendil):

Cuvantul e bine ales. Sa-ti dau un exemplu :
- 2 oameni se imbolnavesc de plamani; primul (cu familie) din cauza fumatului iar al doilea (fara familie) sa zicem ca face pneumonie sau vreo boala din-asta de necesita transplant.
Amundoi vin la televizor sa ceara bani pentru un plaman nou. Cine crezi ca va primi banii?
Si mai sunt exemple, taxarea ridicola, sansele inegale la angajari sau relatia cu angajatorul la locul de munca, asigurarile de viata
Legat de ce ai spus despre alcool, te corectez, acesta afecteaza organele in aceeasi masura ca si fumatul

| LeMousiqe a răspuns:

Bună.
Pentru că enervează planeta cu fumul lui, adică nefumători urăsc mirosul ăsta şi poate dăuna şi celor din jur.

| greyhound explică (pentru LeMousiqe):

De acord ca fumul si mirosul enerveaza.
La partea cu "daunatul" e prea complicat subiectul ca sa dai vina exclusiv pe fumatori

| Xenya a răspuns:

Discriminati nu sunt.

| UndergroundFolklore a răspuns:

Pentru ca nu ai nici un avantaj daca esti fumator, din contra.Mi se pare o prostie sa dai atatia bani pe un pachet de tigari care nu te ajuta cu nimic.Plus ca majoritatea se abtin de la mancare ca sa-si ia tigari. Exemplu (negativ, normal) il am chiar pe taica'meu.Nu conteaza ce si cum, el trebuie sa aiba tigari. Unde mai pui ca uneori fumeaza chiar 2 pachete pe zi? Si asa sunt multi, peste tot sunt persoane d-astea.Cunosc oameni care abia le dau copiilor sa manance ceva, dar ei trebuie neaparat sa aiba cafea si tigari.
Faza cu transplantul mi se pare normala.Adica fumezi de rupi pana te imbolnavesti si apoi ai pretentii?
Deci cam de asta sunt discriminati fumatorii.Se "leaga" de bunavoie de o dependenta inutila, chiar daunatoare.

| AtelierDeReparatUseriTPUdefecti a răspuns:

Pen'ca nimeni nu vrea sa-i vada murind, d'apoi sa le mai plateasca si spitalizarea...

| greyhound explică (pentru AtelierDeReparatUseriTPUdefecti):

Nu le plateste nimeni spitalizarea, de aia s-au inventat contributiile la sanatate