| anonim_4396 a întrebat:

De ce sunt oamenii inteligenti antisociali? asta am observat mereu,oamenii rationali, inteligenti nu le plac conversatile

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

E doar o generalizare, nu are legatura antisocialismul cu inteligenta.
Ca sunt si oameni inteligenti care in acelasi timp prezinta ramasite in a fii antisociali e partea a doua, parerea mea.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Repet nu am generalizat

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Poate cand vezi cati prosti sunt pe lumea asta devi antisocial, imagineazati pe einstein in ferentari man, einstein avea un iq cati aia tot la un loc, cred ca un om inteligent aprecieaza oamenii inteligenti, cum sunt putini nu e de mirare asta, desigur ca uni sunt si sociali

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Intotdeauna omul de calitate va aprecia lucrurile de calitate,, cat si pe ceilalti oameni de acelasi calibru!

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Corect,asa e, te consideri un om inteligent?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Din moment ce gandesc cu capul meu si fac actiuni pe care mi le asum,, eu zic ca sunt, dar tu?
Oricum, faptele demonstreaza cand un om e inteligent.

| Kaℓi a răspuns (pentru Drimmero):

Antisocialismul fiind opozitia la socialism big grin, eu cred ca are mare legatura cu inteligentawinking

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Inca nu am inventat ceva s-au descoperit ceva, pot spune ca sunt o fiinta emotionala care e in continua lupta cu propile sentimente, emotii, frici, complexe, frustrari, 95% din decizi sunt proaste la majoritatea oameniilor, asta pentru ca ne grabim cand luam o decizie, ratiunea cere timp iar omul modern e grabit man

| Drimmero a răspuns (pentru Kaℓi):

Fiecare are dreptul sa-si exprime parereaparerea, nu e gresit nici cum zici tu/

32 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu as vrea un raspuns mai psihologic

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Pentru ca le fac scurt circuit conexiunile. Cât de plăcut sa fie sa te-apuci de discutat și dezbătut cu persoane limitate?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ce username ai avut?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

N-am avut. De ce?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te am mai vazut pe TPU

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vorbesti despre ciudatii inteligenti. Exista si destui oameni inteligenti, care stiu sa-i asculte si pe ceilalti, chiar daca, nu sunt interesanti.
Inteligenta nu are legatura cu educatia (cei 7 ani de acasa).

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru ca au ceva mai bun de facut si pentru ca cei din jur de obicei le sunt net inferiori. Prefer sa vorbesc cu o piatra decat cu un idiot.

| anonimg a răspuns:

Este mai bine sa spunem ca sunt mai putin sociabili decat antisociali.
Antisocial inseamna a fi impotriva socializarii, impotriva relatiilor cu ceilati oameni; si nu cred ca la asta te referi.
Cred ca cel mai bine am putea spune despre acesti oameni ca sunt introvertiti, si nu sunt extravertiti. Introvertiti sunt mai multi oameni; si printre acestia sunt si cei mai putin inteligenti.

Nu e vorba ca acestor oameni nu le plac conversatiile; ci mai degraba nu au prieteni sinceri, seriosi in care sa aiba incredere. Multi introvertiti tanjesc sa poata comunica cu cineva; dar acestia au mai multe retineri (timiditate, frica ca spun lucruri "trasnite", teama ca nu au ce sa vorbeasca cu partenerul de discutie, si multe altele).
Gheata poate fi sparta atunci cand un introvertit se va integra intr-un grup de prieteni cu hobby-uri si pasiuni comune. Sau atunci cand un extrovertit va intra in vorba cu el.

| Hammurabi a răspuns:

E foarte normal ca persoanele mai inteligente să fie mai puțin sociabile cu persoanele mai puțin inteligente (ca să nu zic proști sau inculți) întrucât nu prea au puncte comune, nu pot comunica nefiind la același nivel. Iar pe tema asta nu cred că pot fi acuzați de discriminare. laughing

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Corect asa e man

| danay72 a răspuns:

Celor introvertiți, dar acest lucru nu înseamnă că e bine dacă se izolează. Cine se izolează caută plăcerea lui egoistă și este împotriva oricărei înțelepciuni practice.

| PersonajFictiv a răspuns:

Nu vreau sa te jignesc, dar ai pus o intrebare care contine o idee foarte idioata " oamenii inteligenti sunt antisociali"( antisociabili).
Nu ma contrazic cu tine, dar nu mai fa generalizari handicapate.
Nu sunt sociali cu idiotii, dar sunt destul de sociali cu oameni cu care se inteleg( de nivelul lor sau peste ).
Cum lumea e plina de prosti, e normal ca sa aiba mai putini prieteni buni.

| RAY a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Daca ai fi citit toata intrebarea mea ai fi aflat ca eu am scris ca eu vb din propie experienta si ca nu am generalizat deloc, numai judeca asa usor omul, daca ma urasti imi poti evita intrebariile nu te obliga TPU sau eu sa imi raspunzi la intrebarii, pa

| PersonajFictiv a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu ce te face sa zici ca te urasc, din moment ce eu am avut ceva cu idea ta, nu cu tine.
E o diferenta, daca nu sunt de acord cu ceva ce zici, nu inseamna ca te urasc sau ca am ceva cu tine.
Stai linistit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai nu sunt inteligenti

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da sunt, vad eu asta

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Argumenteaza, de ce nu sunt inteligenti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde cum descri inteligenta, daca prin inteligenta intelegi "adevarul", sunt mai putin sociali deoarece cei mai multi traiesc intr-o iluzie si nu pot intelege de fapt ce zice un om inteligent, cei mai sociali sunt oamenii manipulatori nu inteligenti. In opinia mea

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

De acord cu opinia ta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu, eu sunt antisocial dar nu stiu daca sunt inteligent. nu vorbesc cu oamenii despre asta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Într-adevăr, e doar o generalizare.
Acum, depinde ce înțelegi tu când spui inteligent.
E foarte răspândită ideea ca oamenii supradotați intelectual nu sunt sociabili și suferă de tulburări afective. Dar e complet falsă. De obicei lucrurile astea le întâlnim la psuedo-supradotați, care au fost forțați să ajungă la un anumit nivel care depășește capacitățile lor aptitudinale.
De fapt, lucrurile stau invers. Copiii cu un IQ peste 150 sunt printre cei mai populari și nu duc lipsă de prieteni.

| valentinatvd a răspuns:

Conversatiile

| mikelson a răspuns:

Presupun ca cei inteligenti nu au chef sa vorbeasca cu tot felul de prosti. Fiind inteligent iti dai seama cat de prosti sunt oamenii spere deosebire de tine.zic si eu.

| RAY a răspuns (pentru mikelson):

Fiind inteligent iti dai seama cat de prosti sunt oamenii spere deosebire de tine.zic si eu.
daca tot jignesti scrie naibi corect