| Historycul a întrebat:

De ce trebuie oamenii să fie vulgari? Folosesc termeni precum sl.boz,l.ndc,c.aie,m.ie. Mi se par atât de vulgare că nu înțeleg.Si mai ales nu ii urâți pe cei care vorbesc fără perdea despre chestii la toaleta,cum ar fi, mă duc să mă c.c, te-ai c.cat sau ce ai ma de ești așa pudic,nu ești bărbat, orice om se c.ca. Chiar trebuie sa vorbim așa?

22 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ca sa ii urasc, ca sa ii aud macar, ar trebui sa iau nota de faptul ca exista, iar eu ii ignor cu desavarsire.
Educatia si manierele incep cu cei 6 ani de acasa si se dezvolta o viata intreaga.

Nu poti cere tuturor sa fie la acelasi nivel, dar cand nu respecta nici minimul necesar de civilizatie, pentru mine inceteaza sa mai existe.Nu-i mai vad si nu-i mai aud, brusc.Nu incerc sa le fac educatie,e timp pierdut, o va face viata pentru mine.

Indiferent cat de bine se simt vorbind vulgar, tare as vrea sa-i vad in momentul in care se vor prezenta in fata viitorilor socri, de exemplu, sa ceara mana fiicei lor.Sau cand au de sustinut un examen(auto,de exemplu) sau un interviu pentru un post de munca mult visat!
Acolo devin cei mai pudici si cei mai protocolari vorbitori, ceea ce demonstreaza ca se poate!
Asa ca, nu le da nici o importanta, o sa-si primeasca lectia, unul cate unul.Sau nu.happy

| Fatamuntilor a răspuns (pentru greece12):

Injuraturile la volan se pun?
CAND merg in masina sor'mi si mai scapa cate o perla ii spun ca de bine pentru e atenta in trafic! De ex,, Uite si pe. asta cum parcheaza'' sau,, Doamne... a trecut pe rosu''rolling on the floor

| greece12 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

NU se pun!laughing)

| RAY a răspuns:

Onur de ce minți? Cate jigniri scriai pe discord, crezi ca toți suntem amnezic, ai un limbaj degustător

| Violleta2022 a răspuns:

Din cauza ca sunt limitati intelectual si cred ca, vorbind porcos sunt mai destepti.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu trebuie, evident.

Insa multe lucruri nu "ar trebui" spuse sau facute in lumea asta.
Aparent este alegerea fiecaruia, sa faca si sa spuna ce doreste, in limitele (impuse sau nu) de persoana respectiva, de celelalte persoane si de mediu.

Asta este, nu se prea poate schimba nimic big grin

| Mayhem666 a răspuns:

Personal, pe mine nu ma deranjeaza asta, pana la urma urmei, si eu mai am anumite momente in care folosesc astfel de cuvinte.

| Nirvanaaa a răspuns:

Fiecare vorbește cum vrea. Cât timp nu jignește un om e ok, fiecare are vocabularul sau.

| StrongHeart a răspuns:

Pai, depinde foarte mult de context si de intentie. Dar, in general oamenii folosesc cuvinte in vocabular pe care le aud in jur.
Daca un om traieste intr-un mediu in care toti semenii lui vorbesc asa, va vorbi si el asa. Crede-ma ca eu, de exemplu, duc o lupta cu mine de ani de zile sa ma autocenzurez de unele cuvinte, pentru ca am realizat ca multe, foarte multe cuvinte nu au sens, si aici nu vorbesc doar de injuraturi. Parintii mei nu au vorbit niciodata urat, dar pe strada inveti si bune si rele si inevitabil vocabularul e parte din stilul ala de viata. Daca ai 15 ani, e de inteles(atentie, de inteles nu inseamna ca e justificat) pentru ca inca nu esti complet dezvoltat si nu ai ajuns la maturitate, e mai rau cand ajungi la 60 de ani sa stai numai cu *** in gura, scuza-mi expresia, ma refer la cei care din 5 cuvinte, 3 sunt spurcate, ca te mai scapa o injuratura cand dai cu picioru de ceva, aia e altceva.
E bine sa stii sa iti masori cuvintele, dar legat de intrebarea ta, oamenii respectivi nu sunt educati sau sunt educati prost sau sunt ignoranti. Ala e nivelul lor. Nu au trecut de perioada cand alergau dupa mamuți. Nu trebuie sa te cobori la nivelul lor, fii tu exemplu prin ceea ce faci si lasa-i pe ei in prostia lor.

| 1997onur a răspuns:

Asa sunt uni oamenii dar nu pot sa urasc pe cineva ca vorbeste urat treaba lor viata lor cum vorbesc cum se comporta

Cel mai bine iti vezi de treaba ta si aia e

| 1997onur a răspuns:

La mine la Munca ( lucrez in constructii) se vorbeste in mare parte murdar rau ce ai spus Tu Inca este prea bine laughing) da eu nu Judec nici nu bag de seama imi vad de treaba mea nu stau sa judec sau sa urasc un om ca vorbeste urat am inteles ca uni oamenii asa sunt ei si cel mai bine imi vad de treaba mea si aia e : )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu incerca sa schimbi lumea, invata sa nu i mai bagi asa mult in seama pe toti.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce vrei sa spui prin,, Nu incerca sa schimbi lumea''?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu inteleg ce e neclar pentru tine... laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca nu ai perspectiva multipla. Deci?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Perspectiva multipla? laughing De unde le scoti?
Ce filosofezi atat?
Am spus doar ca nu trebuie sa ii schimbi tu pe niste melteni. Atat. Ce atata tam tam, amice?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-am intrebat, doar atat, nu trebuie sa faci caz din asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Sigur, nu e nicio problema. Ma poti intreba orice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece în lume primează oamenii educați și cei needucați; oamenii buni, și oamenii rai; oamenii prosti, și cei deștepți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca unii oameni, nu toti, nu generaliza, au in gena lor aceasta predispozitie spre badaranie.

Oricat de multa educatie ar primi, aceasta doar i-ar determina sa se autocenzureze un timp dar daca intra intr-un grup de oameni care se exprima si vorbesc asa, atunci isi vor arata adevaratul comportament, cel necenzurat.

Unii o mai fac si ca sa impresioneze, nedandu-si seama de ridicolul la care se expun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kennedy a spus asa:" Nu te întreba ce poate face poporul pentru tine, întreabă-te ce poți face tu pentru popor!". Sper ca te-am lămurit și poți sa dai fundă! Merci!

| Cheo0S a răspuns:

Asa vorbesc pustanii pe legale fumati. Oameni ca oameni dar la o fata mi se pare oribil laughing