| anonim_4396 a întrebat:

De ce unele persoane ne sunt antipatice fara sa le cunoaștem? Și parcă când interacționăm cu ele chiar așa se dovedesc a fi.

5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

E simplu, pentru ca figura si atutudinea emit ceva negativ tie la nivel inconstient, adica te anunta "asta este asa", si cand interactionezi, logic ca e asa cum scria pe figura lui.
Figura si atitudinea e ca o tabla pe care scrie f clar dar in alt limbaj "sunt asa asa si asa".
Si acest limbaj, e cunoscut de inconstient. Tu nu iti dai seama, tu simti doar antipatie si atat, dar inconstientul stie de ce a simtit antipatie.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Pentru că privirea gesturile, mimica transmit ceva inconștientului. Așa că poți să-ți faci o impresia despre o persoană fără să vorbești cu acea persoană ci doar citindu-i gesturile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru vibe-ul pe care îl emit. Prin asta îi percepem.

| Morbid a răspuns:

De prosti. E ceva ce se numeste creier care ne protejeaza de niste viitoare pericole, atunci cand eram vanatori erai foarte precaut sa nu-ti fure cineva banana de sub pom. Acum nu mai e cazul.
Sau pur si simplu le lipseste carisma cât sa se faca placuti.

Un om poti sa zici ca-l cunosti cat de cat doar dupa 3-4 luni de stat aproape zilnic cu El.
Foarte multe persoane mi s-au parut de parca ar fi raiul pe pamant dar daca stai efectiv cu ei iti vine sa le dai doua peste cap.

Cum am intalnit destule persoane antipatice la inceput si dupa ce le cunosti iti dai seama ca nu sunt asa rãi.

| anonim_4396 explică (pentru Morbid):

Da ai dreptate