| anonim_4396 a întrebat:

De ce unii se comportă de parcă ar fi high deși nu consumă substanțe interzise și nici alcool?
Prin comportament mă refer la gesturi, vorbe și mai ales umor.
Ce îi face să fie high fără să consume ceva anume care să-i aducă în acea stare?

De exemplu, aveam un coleg în liceu, bun la învățatură și liniștit la ore dar se comporta în mare parte a timpului ca și cum ar fi high iar anumiți profesori și colegi, până să se acomodeze cu el și să-l cunoască, îl întrebau "Hei (...) ce ai fumat azi?" laughing

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate vrea sa impresioneze

| Mosotti a răspuns:

Pai nici nu conteaza daca ai consumat sau nu ceva, conteaza finalul adica cat de sus sau jos e nivelul neurotransmitatorilor.
Ca si cand consumi ce se intampla?
Urca nivelul neurotransmitatorilor mai mult decat normal.
Si daca in mod natural are alea mai sus decat normal, e tot aia.

Deci natural are acel nivel de neurotransmitatori mai sus decat restul, si e logic ca se comporta ca si cum ar fi consumat ceva, care acel ceva facea tot acelasi lucru, adica urca acei neurotransmitatori mai sus.

Doar ca atunci cand e natural, daca e creierul f bine programat, poate sta in starea aia mai mereu fara sa aiba down-uri cum ai tu dupa ce trece, la el e posibil sa nu treaca niciodata high ala.
E chimie pura asta.

| Superior a răspuns (pentru Mosotti):

Chimie pura?
Zi-mi cum ii chimesc la una capul sa se indragosteasca de mine.

| Mosotti a răspuns (pentru Superior):

Pai e chimie, doar ca nu ai tu cum sa influentezi asta. Iar ca sa se indrog de tine si nu de altul, e tot chimie de fapt, ca undeva intr-o zona a creierului exista idealul partenerului de sex opus, si cand ea vede ceva ce seamana cu acel ideal, BUM, se declanseaza indragosteala.

Ce presupune existenta acelui profil in creier, nu stim daca tine neaparat de chimie, insa faptul ca se mentine acolo si reactioneaza cand vezi, tot cam chimie e.
Si dupa aia cand a inceput indrag, e chimie 100 %, urca feniletilamina (ruda cu dopamina) si gata, incepe smecherezul.

Si e chimie clar, ca se stie si de ce trece indragosteala, e pur ca si la droguri, pe acelasi principiu.

| oglindasultanului a răspuns:

Senzorii umani sanatosi.

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

Sunt mai multe explicatii.
Exista posibilitatea ca unii care se comporta,, high" sa sufere de tullburare de deficit de atentie adica sunt,, high" fara sa fie drogați.
Alta explicatie ar fi ca multi se comporta mai ciudat doar pentru a crea o imagine mai romantata si nuantata asta in conditiile in care in sinea lor sunt oameni obisnuiti si liniștiți.

| SingleForOne a răspuns:

Depinde, poate fi o alegere personala-filosofica/psihologica (constienta, cu logica) sau o problema psihologica si/sau biologica a acelei persoane (inconstienta si/sau fara logica).

| DonEduardo a răspuns:

Ca sa para interesanti, d-aia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

După răspunsuri și întrebări și tu pari sa fi high laughing dai si la alții nu fi chitra, ca e marfa ce iei tuhee hee Eu nu am mai văzut o creștină care sa se dezlănțuie într-un asemenea fel, răspunsurile tale sunt în antiteza cu ceea ce prezinți tu a fi happy mai degrabă inspiri gen girl from the Hoodhee hee

Răspuns utilizator avertizat
| 4ndr33y a răspuns:

Caracterul defineste persoana.