| raMLesS a întrebat:

De ce vor toti sa faca facultate? De unde moda asta?
Inteleg, daca vrei sa te faci medic, avocat, judecator, atunci e normal sa mergi la facultate, dar cand aud ca intra mii de tineri la facultati precum cele de marketing si management (cum e ASE de exemplu) sau facultati de litere(limbi straine) si fac o facultate doar asa sa fie facuta deja ma ia capul...
Mi se pare o pierdere de timp bani si energie, in aia 3-4 ani puteau face un profit mult mai mare daca se angajau in domeniile de care erau interesati si urcau incet incet in functii (sa nu mai spun ca nu ii angajeaza nimeni fara vreo 2 ani de experienta si de unde experienta cand ei abia ies din facultate? laughing rolling on the floor )
De unde ideea asta falsa ca e bine sa faci o facultate?
In aia 4 ani chiar si cu un salariu de 2-3000 lei net, puteau sa incaseze peste 20.000 de euro lejer, sa castige si experienta si sa urce si in functie... sa nu mai spun ce realizari puteau avea daca plecau in afara... in schimb cei din facultatile de duzina ies in minus cu cateva mii lejer si oare cat timp le ia sa ii ajunga pe ceilalti?
"80 la sută dintre tinerii care termină o şcoală în România lucrează în alte domenii decât cele pentru care s-au pregătit".

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pui absolut gresit problema. Ca dupa liceu iesi absolut fara nicio calificare ca sa poti castiga sumele alea pe care le scrii tu acolo...

| raMLesS explică (pentru suntserios):

Poate ca nu ai nici o calificare, dar nu uita, cand termini liceul ai in jur de 18 ani, cand termini facultatea ai 21-22 de ani.
In astia 4 ani faci cate cursuri vrei si inveti cate meserii vrei laughing... vrei sa ajungi manager in hotel? Pleci de jos, de la dat cu mopul, apoi treci ca receptioner, in timp o sa prinzi experienta si o sa intelegi cum funcitoneaza lucrurile... asa daca iesi din facultate si ajungi manager (desi ma indoiesc, nu te baga nimeni intr-o asemenea functie oricate diplome ai avea daca nu ai experienta) nu o sa stii sa tii pixul in mana.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Si... ce alta alternativa au? :/

Cum isi castigau ei banii aia spusi de tine?

| raMLesS explică (pentru DoarBogdan):

Pentru 90% din domenii n-ai nevoie de facultate... Ai cursuri pe net despre orice, de la bucatar, la constructor sau chiar IT-ist.
Asta e mentalitate de turma, de frcos, de mers la SIGUR (Angajeaza-te maica si lucreaza acolo 50 de ani, nu conteaza cat iti da ca poate apuci si tu pensia) rolling on the floor) rolling on the floor.
Fa fix invers, testeaza 100 de domenii pana vezi ce-ti place.

| DoarBogdan a răspuns (pentru raMLesS):

Oare asta sa fie mentalitatea de "turma"? Intr-o lume in care TOTI zic asta, unde mai este turma? big grin Sau care este?

Si da... cum s-ar angaja cineva la o companie de IT sa zicem fara o diploma, care nu se obtine de pe net?
Da, una doua persoane, care arata ca stiu ceea ce fac, ca o exceptie. Dar in rest?

| raMLesS explică (pentru DoarBogdan):

"cum s-ar angaja cineva la o companie de IT sa zicem fara o diploma, care nu se obtine de pe net?"
Tu crezi ca diploma aia e o diploma pe care o ia oricine? laughing)
Sunt cursuri care costa sute de euro, uita-te numai sa vezi.
Crede-ma ca pentru a fi it-ist nu ai nevoie de facultate, eu 70% am invatat pe cont propriu.
Peste jumatate din cei care lucreaza in it nu au facultate.

Facultatile din ziua de azi sunt aproape toate inutile, de-asta toti prostii o fac si 80% din cei care o fac lucreaza in domenii DIFERITE.
Dupa logica mea, din moment ce faci management dar tu mergi sa lucrezi ca broker, ai pierdut 4 ani si cam multi bani doar pentru a avea o diploma care nu te ajuta la nimic laughing.
La 18 ani foarte rar se intampla sa stii ce vrei sa faci in continuare, si de-aia zic, du-te si testeaza pe pielea ta, fa niste cursuri... Daca te apuci de facultate si dupa ti se ia de domeniul ala, tu stai acolo ca sa ce? Sa te târăşti sa iei nişte examene ca mai apoi sa uiti tot ce ai facut?
Am un prieten a făcut litere limbi straine, si acum lucreaza la telekom la call-center laughing), tu a facut facultatea de istorie si lucreaza intr-o covrigarie, o prietena a facut tot de istorie sau de geografie, acum lucrează intr-o cafenea... laughing
Viata e exact ca un joc video.

| mastadont a răspuns:

Nu facultatea e inutilă ci depinde de cum știi tu să te folosești de ce ai învățat. Dacă ai trecut prin facultate degeaba e normal să nu ai nici un job pentru că nu ai rămas cu nimic.
De ce crezi că facultățile precum marcheting și litere sunt inutile? Eu am terminat literele și lucrez ca traducător având un salar bunicel pentru Romania deci nu a fost deloc inutilă pentru mine, așa că trebuie neapărat să te contrazic.

| Eireann a răspuns:

Unii o fac pentru ca nu sunt inca pregatiti sa intre in campul muncii, unii o fac pentru ca vita de student e misto, unii o fac la insistenta parintilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pur și simplu ii conferă omului o alta aura. Vezi că a terminat o facultate și parcă îl privești cu alti ochi, chiar daca a fost inutilă. Mai toți marii tarii s-au apucat de facultăți, acum la maturitate, că da bine.Se spune că orice prost poate termina o facultate însă nu e chiar așa, la un moment dat tot trebuie sa inveti, asta daca nu ai pile