| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp am o problema.
Nu mai vreau sa ies din casa decat atunci cand vine prietenul meu in oras si, si atunci stam in casa.Nu ma simt confortabil cu mine nici cum.
Parul meu se murdareste foarte repede, iar daca il spal des cade.Nu stiu niciodata ce temperatura sigura este afara si nu stiu ce sa imi iau pe mine ca sa nu par penibila, sau sa am probleme ca e prea frig sau cald.Am senzatia ca pe fata mi-au aparut bubite inexplicabile si ca e urat,iar daca ma dau cu fond de ten ori transpir si ma fac pete (avand in vedere ca e vara nu optez pentru el)ori daca nu ma dau am senzatia ca am tenul urat (nu ma machez in general decat ma dau cu un ruj si rimel).Mai nou din greseala m-am accidentat si mi-am faut si o cicatrice urat.
Mereu aman si sa ma duc la magazin ba pentru ca nu imi sta bine parul,ba pentru ca sunt pe ciclu si ma tem ca se vede sau ma patez.Iar faptul ca prietenul meu posibil sa vine mai repede iar eu trebuie sa imi dau programul peste cap (ma refer la ingrijirea corporala ca am un "ritual" al meu,produsele mele pe care trebuie sa le cumpar, timpul cand le fac etc) si nu o sa fiu proaspat epilata si "aranjata" ma sperie.
Stiu ca ma iubeste asa cum sunt, si mereu imi spune ca sunt ok dar obsesia asta a mea cu faptul ca vreau sa fiu perfecta ne afecteaza vietile.Am inceput fara sa vreau sa am o problema si cu el gen "vezi ca ai o pata,nu te-ai tuns bine, vaaai trebuie sa te pensezi" si stiu ca exagerez si imi cer scuze dar nu stiu de ce am senzatia ca sunt urata, sau ca avem defecte majore la care se uita oameni urat si rad.

Răspuns Apreciat de Editori
| Docmiau a răspuns:

Aşa-zisele persoane promovate la TV şi în online sunt niste fake-uri la care din păcate pune botul majoritatea. Trebuie să fii altfel, să ai personalitate, să nu îți pese vreodată de gura altora. Obiectivul tău e relația şi fericirea voastră. Pentru asta crede-mă că ai nevoie de un suflet blând şi de o atitudine constructivă. Îndrăzneşte să crezi în tine, în spiritul frumos care eşti. Un om ce te iubeşte cu adevărat, te ia la drăgălăşit şi la 3:45 dimineața chiar aşa nepensată sau cu părul vâlvoi. Dacă sare ca pisica, cu 4 picioare pe grinda din tavan, fii sigură că el caută forme nu fond.

1 răspuns:
| deadhoe a răspuns:

Just relax, nu o sa vina cineva random de pe strada la tine sa iti zica "parul tau e murdar", "ti-au aparut bubite pe fata" si altele.