| Katona_Claudiu_1999 a întrebat:

De la cate grade se considera canicula, cine pune si un link are automat o funda de la mine?

Răspuns Câştigător
| CIaudiu a răspuns:

"În România, vremea este caracterizată ca fiind caniculară atunci când temperaturile maxime ating sau depășesc 35 °C în cursul zilei și se situează în jurul a 20 °C sau peste acest prag, noaptea."
Sursa: https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Canicul%C4%83

| darrio2007 a răspuns (pentru CIaudiu):

Ti-a dat findă.

4 răspunsuri:
| aumih16 a răspuns:

Daca este peste 20 grade celsius! atunci e canicula!

| Incident a răspuns:

"Organizatia Meteorologica Mondiala recomanda incadrarea in aceasta categorie a episoadelor in care, pe o perioada de cel putin cinci zile consecutiv, temperaturile maxime depasesc cu cel putin 5 grade Celsius mediile climatologice ale maximelor termice, calculate pentru intervalul 1961-1990."
Tocmai se spune acum la stiri, 40 de grade. Care vor fi maine la Timisoara.