| Adrianaman3 a întrebat:

De la ce varsta imi pot face tatuaj? Am 16 ani. Unde nu doare tare? Daca am 16 ani tatuajul se poate deforma din cauza cresterii? Dorerea cu ce este asimilata?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

La un salon te intreaba varsta, asa ca trebuie sa ai 18 ani ca sa nu ii faci probleme.
Unde nu doare tare? Pai nu stiu depinde cat esti de sensibila, dar in general unde e pielea moale sau subtire doare mai rau.
Sunt tatuaje care se si decoloreaza, daca se mai si intind dupa piele nu stiu, posibil.
Intepaturi multe de ace.

1 răspuns:
| Lostlyric a răspuns:

Varsta minima pentru a-ti face un tatuaj este de 18 ani. Cel putin, asa se practica in orice studio/clinica care se respecta si este 100% legala - unde iti va cere o carte de identitate. Daca ai sub 18 ani, ai nevoie de acordul scris al parintilor sau tutorelui. Trebuie sa te gandesti ca ai o viata intreaga inainte si, cu cat esti mai tanar si iei decizii in privinta unui tatuaj, cu atat factorul de regret va creste peste cativa ani. Iar modalitatile de indepartare ale unui tatuaj sunt extrem de costisitoare si dureroase, mult mai dureroase decat tatuajul in sine.
Anumiti muschi ai corpului pot oricand sa-si schimbe forma de-a lungul timpului si da, sunt recomandate anumite zone pentru tatuare. Asta ti se va explica in momentul in care dai ochi cu artistul, poti sa-i pui intrebari. De-a lungul timpului si, odata cu varsta, pielea isi pierde din elasticitate si imbatraneste. Asta nu inseamna ca un tatuaj va arata neaparat rau, dar trebuie sa iei si acest factor in calcul. Senzatia de durere depinde in functie de zona pe care se aplica tatuajul si sensibilitatea ta la durere. In majoritatea cazurilor, durerea este suportabila. Exista zone insa, foarte dureroase unde am auzit de cazuri de lesin. Deci, depinde.