| Delyaa a întrebat:

De unde pot lua "versul tarii"de ion pillat, argumentare ca este oda si apartine genului liric? plizz urgent!

10 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Am cautat pe net sh chiar nu am gaist. nu ai pe cineva mai mare care sa il aiba facut?

| AnnaDee a răspuns:

Asta ti-ar fi de ajutor;)
http://www.inffo.ro/......illat.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu caut dar nu gasescangryangryangryangry

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrie po google ion pillat versul tarii poezia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De pe internet

| Laughter a răspuns:

Versul Ţării
"E graiul tau ca frunza/Cu freamăt de padure:/Grai de cioban noptând pe plaiuri/Cu turmele la foc de stâni..Grai de plăieş pornind la munte/ Cu cal, desagă şi secure./ Grai de pârâulegând luceferi/ în zori, prin claile de-fân."

Oda este o specie a genului liric, prin care autorul îşi exprimădirect sentimentele de admiraţie şi veneraţie pentru tară, popor, o personalitate glorioasă, o idee mareaţă sau un eveniment de interesnaţional. Tonul este elogiativ, autorul scoţând în evidenţa meriteledeosebite ale celui laudat, omagiat.
Poezia "Versul ţarii"
de Ion Pillat este o oda închinată limbii române, poetulexprimându-şi admiraţia pentru frumuseţea, forţa de expresie şi rezistenţaacesteia de-a lungul veacurilor, în pofida tuturor vicisitudinilor istoriei naţionale. Titlul poeziei este o metafora expresivă, alcatuită din substantivul "vers", caresugerează ideea că limba are muzicalitate şi sensibilitate, este armonioasă, poetica şi determinantul în genitiv - "ţarii", ce exprimă faptul că acest graistrabun îi aparţine pe deplin şi dintotdeauna neamului românesc.

Eu l-am luat de pe Scribd. Decizia ta daca iti place sau nu. Sper doar ca ti-am fost de ajutor. laughing

| gokusupersaiyans a răspuns:

Iti trebuie "versul tarii" sau alta oda?

| Alex22_9345 a răspuns:

Versul tarii de ion pillat îl poti lua de pe www.poeziideionpillat.com