| Alex99_5691 a întrebat:

De unde vine mancarimea? Sau ce este ea?

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
| emima a răspuns:

Poate fi o iritare de la caldura sau probabil ca ai mancat ceva ce nu ti-a priit

| Andu_7395 a răspuns:

De la limbrici, condoleante happy

| AlExAnDrU_7476 a răspuns:

Dai fundA? mancarimea pielii, este o senzatie neplacuta pe piele, ce provoaca dorinta intensa de scarpinare. Pruritul poate avea originea in sistemul nervos periferic - datorita stimulilor externi, sau in sistemul nervos central - este doar perceput ca avand originea pe piele. In cazurile svere mancarimea duce la tulburari de somn, anxietate si depresie, iar scarpinarea permanenta provoaca leziuni pe piele.