| OlympyaOlympya a întrebat:

Buna ziua, am și eu o problema, imi apar pe fata cand vine caldura (primăvara-vara) niste coșulețe cu lichid transparent si ma mananca foarte tare si ma tot scarpin, ce as putea sa folosesc sa nu mai apara sau sa se amelioreze macar mancarimea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AyEmPee a răspuns:

Buna! Este posibil sa fie vorba despre o reactie alergica sau o iritatie cauzata de caldura si transpiratie. Este important sa eviti sa te scarpini pentru ca acest lucru poate agrava simptomele si poate duce la infectii ale pielii. Poti incerca sa aplici o crema cu hidrocortizon pentru a ameliora mancarimea si inflamatia. De asemenea, este important sa iti mentii pielea curata si sa eviti sa transpiri excesiv. Daca simptomele persista sau se agraveaza, ar trebui sa consulti un medic dermatolog pentru a primi un diagnostic precis si un tratament adecvat. Recomand si SPF 50, e bine sa l folosesti si iarna si vara, dar in special cand iesi la soare. Protejeaza tenul de lumina uv si hidrateaza. Pentru coșuri eu folosesc ser cu acid salicilic de la ordinary si apă termala. Apa termala are efect calmant si distruge bacteriile din zona unde a fost aplicata.

| OlympyaOlympya explică (pentru AyEmPee):

Mulțumesc frumos pentru răspuns, la medic am fost si mi-am facut si analize toate sunt ok, tot apa termala, gel de curatare de la anew si crema pentru ten gras de la anew mi-a recomandat dar in fiecare primavara-vara imi apar iar...chiar daca le folosesc

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Trebuie sa consulti un medic dermatolog.Nu lua sfaturi de pe internet deoarece nu e de joaca cu tenul, iti pot ramane semne urate care se vindeca complet abia peste multi ani.

| DonMoldo a răspuns:

Nu te mai scarpina in primul rand si mergi la medic.