| anonima4all a întrebat:

De vreo 3 luni imi vine menstruatia in fiecare luna dar pe data diferita( mentionez ca am facut un test de sarcina acum 1-2 luni si nu am nimic) ce-ar putea fi? e normal asa ceva?

7 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Cat de departe datele? Daca sunt +/- 4-5 zile, e ok. Ciclurile regulate au 28 de zile. Ca sa vina pe aceeasi data ar insemna sa fie 30/31 de zile. Daca e o diferenta de 2 saptamani sau 1 saptamana sau 6 si intervalele difera de la luna la luna, ar fi bine sa mergi la un control ginecologic. Asta, desigur, daca nu esti in primii 2 ani de menstruatie. Atat ia ciclului sa se regleze.

cami
| cami a răspuns:

Pai, eu cred ca stai cu teama de a fi insarcinata numai daca te simti cu musca pe caciula... Daca tu spui ca ai mai facut si teste...esti de-o seama mea(16) sau mai mica?
Daca spui ca a iesit negativ, inseamna ca sunt dereglari hormonale, no problem happy
Asta li se intampla tuturor adolescentelor tongue

mlm
| mlm a răspuns:

Din cauza dereglarilor hormonale, se mai intampla, important este ca nu esti insarcinata.

| LoryM22 a răspuns:

Si eu patesc la fel imi iantarzie 3-4 zile sau mai mult si stiu 100% ca nu sunt insarcinata, schimbari hormonale cred ca sunt din cauza stresului sau a alimentatiei(una din ele)nu-ti face griji.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum adica pe data diferita? De obicei nu vine in fiecare luna in ziua de 4 de exemplu. Daca ai avea o menstruatie regulata ar trebui sa vina la 28 de zile, dar nu e nimic daca vine la 30 de zile sau la 26.
La ce te-ai referit mai exact?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o problema am mestruatie de 4 ani am 20 de ani.am luat un an anticonceptionale de un an si ceva nu le mai iau dar am o problema in ultimile 2 luni nu stiu daca am stat 10 zile fara menstruatie, gravida nu am cum sa fiu, am nevoie de un sfat, va multumesc!

| wendy a răspuns:

Pentru ca menstruatia regulata vine odata la 28 de zile, prima zi nu va pica niciodata la aceeasi data! fa un calcul simplu: iti vine pe 1 iunie, apoi pe 28/29 etc... daca nu ai menstruatia regulata, aceasta vine la 28 +/- 3-4 zile. daca chiar ai intrebari legate de asta, cel mai bine vezi un medic ginecolog. aah, si btw, un test de sarcina acum 1-2 luni nu tine 3 luni, rezultatul lui nu garanteaza lipsa unei sarcini pentru x luni dupa ce l-ai facut.winking