| anonim_4396 a întrebat:

Deci, am nevoie de ajutorul vostru cat mai repede! Eu marti am chimie a 5-a ora iar joi a 4-a ora! Ideea este ca nu vreau sa stau la chimie din cauza unui test si nu am ce face! Trebuie cumva sa chiulesc de la ora ca, na nu stiu la test, sunt praf si ni veau sa imi stric media! Daca se poate sa imi dati un sfat despre chestia asta sau o idee de care ma pot folosi (de preferat medicala, dar oricare e buna)! Eu am lipsit la test la 2 ore (am fost la cabinet si m-a trimis la medic) si mai am inca 2 ore pana imi incheie media. Va rog nu luati in batjocura, sunt praf rau la chimie si am si parinti cu pretentii! Va rog cat mai repede! Multumesc anticipat tuturor si toate bune!

5 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Nu este corect nici sa chiulesti, nici sa copiezi. Daca nu ai un motiv real sa pleci de la ora, ramai la ora. Invata de acum, nu e imposibil. Eventual roaga un coleg bun la chimie sa te ajute sa intelegi.
Ceva trebuie sa fie de facut.

| Ch0co a răspuns:

Si eu sunt praf la chimie. Nu trebuie neaparat sa chiulesti, ai putea sa incerci sa inveti din caiet cat sa scoti un 5. Ai putea si sa copiezi, dar acum depinde de ce prof ai, de exemplu eu nu pot ca sa plimba prin clasa. Eu zic sa nu incerci sa gasesti alta scuza ca pana la urma e doar un test, il dai si gata. Daca nu esti in situatie de corigenta, nu e bai.

| RedTMS a răspuns (pentru Ch0co):

Chestia e ca parintii mei au pretentii de note de 8, 9, 10 de la mine! Nu pot sa ii dezamagesc deoarece ei imi iau tot ce am nevoie, ma inveselesc iar eu ii supar cu aceasta nota! E singura varianta care imi trece prin cap si profa mea e si dinaia la care nu poti copia deloc! Mai ales ca doar eu mai am de dat testul din clasa iar parintii mi-au spus clar sa fiu atent ca in ultimele saptamani se strica mediile! Doar cand ma gandesc la parintii mei mi se rupe inima deoarece eu fac asta pentru ei!

| Ch0co a răspuns (pentru RedTMS):

Atunci incearca sa inveti. Ia caietul si citeste pur si simplu. Recomand cu voce, nu in gand. Ajuta mult. Ai putea sa ii ceri unui coleg sa te mediteze intr-o zi, daca chiar nu poti intelege.

| RedTMS a răspuns (pentru Ch0co):

Am incercat si inca incerc! Am de invatat ceva calcule pe baza formulelor chimice! Problema e ca teoria e usoara dar problemele nu merg nici cum!