| Viorel228 a întrebat:

Deci am o intrebare foarte serioasa!
Am o prietena care se teme de borcane, la modul cel mai serios, citez " imi e frica de ele, sa nu aduceti"
Oare ce ar putea determina aceasta fobie?
Stiu ca pare a am scris la misto, dar eu vorbesc serios, multumesc!

Răspuns Câştigător
| Ursulet2019 a răspuns:

Buna, cel mai probabil existe niste traume din trecut de care este posibil sa nici nu si aduca aminte..atunci va trebuie sa intrebe parintii sau persoane care au avut grija de ea in copilarie. daca nu probabil este o afectiune psihica ceea ce inseamna ca ei nu i este teama de borcan in sine ca n are ce rausa ti faca obiectul respectiv, ci ea se teme de ceva legat de acel borcan de ex de sticla, de cioburi de faptul ca ii poate ramane mana blocata...( apropo poata i-a ramas mana blocata in alta parte si de asta ii este frica...nu va ganditi la prostiilaughing ) ..si imcearca s o pui sa citeasca oricat de aiurea ar suna trebuie sa stie multe lucruri despre ceea ce ii este frica..studii, documentare orice. Sau sa consulete un psiholog. sper ca te am ajutat! Daca functioneaza ceva scrie mi te rog. Funda?happy

3 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Cine stie ce experienta nasoala a avut in trecut.

| Kerre a răspuns:

Daca tot iti e prietena atunci o poti intreba ce experienta nasoala a avut de ii e frica atat de mult de borcane.

| gabriielaaa a răspuns:

Niste cosmaruri urate sau cad era mica a vazut ceva ce a speriato si de asta.