| Katalinna a întrebat:

Deci.am si eu o problema.Niciodata nu reusesc sa ma integrez intr-un colectiv.adica ajung sa ma inteleg cu cateva persoane, dar tot nu reusesc sa pastrez legatura.Am cativa prieteni adevarati care ma cunosc asa cum sunt eu.La scoala cand ma duc sunt retrasa, timida.niciodata nu vreau sa ies la tabla pentru ca am niste colegi barfitori.ma rog.si ma intimidez si ma pierd cu totul chiar daca eu am invatat.Deci eu chiar invat, dar prin comentariile lor ma fac sa uit tot.De multe ori am auzit " ce proasta e asta " din partea colegilor. Dar lol. ei nici ma cunosc asa cum sunt! Si niciodata nu l`am zis " frate nu ti mai da cu pararea"pentru ca nu am curaj... Dupa cum spuneam, cand sunt cu prietenii glumesc, rad vorbesc. dar cand ajung la scoala totul se opreste.parca nu sunt eu.sad Nu stiu.am auzit sfaturi gen " incearca sa nu mai fii timida.intra in vorba cu ei ". Dar nu stiti cum sunt ei. Ii cunosc d aproape 2 ani, daca nu m am apropiat pana acum de ei nici nu o sa o fac, pentru ca asa sunt eu! Poate sunt ciudata si de neinteles. dar vreau sa ma schimb. dar nu stiu cum.Nu mi plang de mila dar in momentul asta eu plang. Ajutati ma cu sfaturi va rog.

3 răspunsuri:
| anca288 a răspuns:

Nu esti ciudata deloc. Asa am fost si sunt si eu. Stiu ca este greu uneori desi vrei cu adevarat sa te integrezi si sa iti faci prieteni. Din punctul meu de vedere, incearca sa te cunosti cu adevarat, sa ti cine esti si ce valorezi tu ca persoana iar ulerior asta te va ajuta sa fi sigura pe tine si sa nu te intereseze ce spun ceilalti!

| Katalinna explică (pentru anca288):

Problema e ca eu nu am incredere in mine...cand auzi mereu " esti asa sau asa" normal ca te pierzi cu totul. Oricum acum un an eram si mai rau.sigh Si ba da, sunt ciudata.azi mi a zis o prietena ca un coleg m'a facut ciudata.dar na.nu stiu ce sa mai fac.

| anca288 a răspuns (pentru Katalinna):

Sti ceva? toti suntem ciudati in felul nostru! tu trebuie sa lucrezi la increderea in propria ta persoana si vei ajunge sa fi sigura pe tine si sa te doara undeva ce zic ceilalti! Eu cand am venit la facultate eram rusinoasa, retrasa, ciudatica si, dupa 4 ani am ajuns sa nu-mi pese ce spun ceilalti si sa ma si cert cu cineva in fata tuturor daca eu am impresia ca nu are dreptate!