| cosmin1324 a întrebat:

Salut, ce pot sa fac daca nu mi-a fost emis cardul de sanatate? Am 19 ani si astept de un an si jumatate emiterea lui dar nimic. Am mers la casa judeteana de asigurari si am depus o cerere de eliberare dar din nou nu am rezolvat nimic. Ieri cand am fost la un medic stomatolog am dorit sa primesc decontarea de 60% din pret de la CNAS in calitate de asigurat dar acesta a spus ca nu poate sa imi ofere aceasta decontare daca nu am card de sanatate deoarece nu poate introduce datele in sistem. Ce pot face in acest caz deoarece am nevoie de acest card dar nu pot face rost de el?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai ramane ca solutie sa scrii la Ministerul Sanatatii sa vedem ei ce raspuns dau?

| cosmin1324 explică (pentru Simpatic):

Probabil o sa imi zica aceeasi chestie care o tot zic pe Facebook cum ca cei care nu au card de sanatate emis beneficiaza de toate decontarile daca sunt verificati pe site ca asigurat, problema este ca cel putin la cabinetele stomatologice nu e asa, cel putin la cel care am fost eu pentru ca trebuie sa introduca in sistem datele cu ceea ce a lucrat el acolo sau ceva de genul si nu a vrut sa imi deconteze pentru ca nu am card nici cu buletin nici cu altceva. Dupa cum am spus, am 19 ani, din octombrie merg la facultate si nu imi permit sa dau multi bani pentru dentist chiar daca am acesti dinti cariati. Poate exista la UTCN vreun cabinet stomatologic studentesc la care sa rezolv sau incerc la alti medici stomatologi, poate acolo se poate rezolva. Oricum, e o chestie foarte aiurea daca asa o sa ceara peste tot.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai cere încă o dată.

| alina2k18 a răspuns:

Dureaza pana se emite.
Eu anul asta l am primit si sunt salariata de mult timp.
Eu ce sa mai zic?
Rabdare.

| LadyKanae a răspuns:

O sa iti raspund din experienta proprie: anul trecut cand am facut 19 ani si m-am vazut studenta am cerut de la secretariatul facultatii o adeverinta cu care m-am prezentat la CNAS. Doamna de acolo mi-a spus ca de acum sunt oficial asigurata ca "elev/ucenic/student (18-26 ani)". Verificasem mai tarziu pe site si da, imi aparea asa: "Persoana selectata este asigurata; cardul de sanatate nu a fost emis". Si asa a ramas situatia pana acum vreo 2 saptamani. Ce s-a intamplat? Acum 2 saptamani m-am trezit cu un plic in care imi era cardul de sanatate. (mentionez ca am 20 de ani impliniti in prezent) Si pentru ca era inactiv, pe site scria in continuare ca nu il am emis.
Asa ca m-am dus ziua urmatoare la medicul de familie si l-am activat. Dupa ce l-am activat, am verificat site-ul si scria ca am cardul emis.
Prin urmare, ceea ce vreau sa spun este ca probabil cardul tau e in fabricare, dar nu a fost trimis. Gandeste-te ca eu am dus adeverinta aia la CNAS in noiembrie 2018 si cardul mi-a venit in august 2019. E Romania, aici totul se misca in slow motion.
Anyway, daca ai nevoie de calitatea de asigurat iti scrii CNP-ul pe site-ul CNAS si printezi pagina care iti arata faptul ca esti asigurat.

| cosmin1324 explică (pentru LadyKanae):

Pai eu am verificat pe site si sunt asigurat, cardul nu e emis, dar problema este ca(cel putin la acel cabinet) doctorul nu vrea/nu poate sa imi deconteze serviciile medicale pentru ca nu poate sa introduca in sistem datele legate de tratament sau ceva de genul si mi-a spus sa rezolv prima data cu cardul, ceea ce mi se pare absurd de vreme ce sunt asigurat, l-am intrebat daca pot cu buletinul sau altceva si el mi-a spus ca nu, ca trebuie sa introduca datele in baza de date, ca nu stiu ce... e aiurea, dar cum spui tu asta e Romania laughing o sa incerc si la alte cabinete si o sa vad daca rezolv