| DenisaNicoletaG a întrebat:

Deci, lamuriti-ma si pe mine cu ceva.
M-am cam indepartat de un fost amic de al meu, el acum fiind intr-o alta relatie. Si nu stiu de ce am sentimente de gelozie, " ma roade " asa ceva pe dinauntru. Adica stiu ca viata merge mai departe si asa, dar nu suport gandul asta, nu suport pasul asta al lui, nu suport ca ne-am indepartat, plus ca imi e tare dor de vocea acestuia. Adica nu il iubesc neaparat ca un iubit, dar tin extrem de mult si imi e dor de cum vorbeam inainte noi doi. Dar am avut o pauza de cand nu am mai vorbit si s-a cam racit treaba plus ca e fata asta la mijloc. Si sunt asa intr-o stare ciudata. Tin enorm de mult si il vreau inapoi ca amic cum era dar stiu ca nu se mai poate. sad

48 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Se numeste EGO, da esti frustrata atata tot dar trece, toate trec doar amintirile raman cateodata nici alea numai raman si repetam trecutul si greselile

| DenisaNicoletaG explică (pentru RAY):

Nu stiu daca trece asa usor. Sunt mai fixista si raman pe o chestie care imi face bine, in cazul meu si rau in acelasi timp;(

| RAY a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

Cam si eu la fel, semeni cu o vecina de la mine din curte

| DenisaNicoletaG explică (pentru RAY):

Palpitant laughing

| T0T a răspuns:

Nu îi place în friendzone.

| Sofer a răspuns:

Vorbește cu el.

| RainmakerX a răspuns:

Esti inca mica. O sa vezi ca viata merge mai departe.
Este lumea plina de baieti. O sa gasesti unul de 3 ori mai bun dar trebuie sa cauti, sa vorbesti cu multe persoane si cel mai important, sa zambesti caci sincer sa fiu, persoanelor nu le pasa de problemele tale atata timp cat nu sunteti cei mai buni prieteni sau iubiti.

| DenisaNicoletaG explică (pentru RainmakerX):

Dar nu vreau sa caut alta persoana. Ma facea sa uit de tot. Cum imi vorbea, despre ce imi vorbea, ma facea sa ma simt foarte bine cand eram intr-o stare proasta. Nu stiu, dar nu vreau sa il pierd, macar de mi-ar mai raspunde si ca amici mai apropiati asa, dar nu stiu, are o iubita care ii interzice accesul Denisei sad sad

| RainmakerX a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

Crede-ma, toti am avut probleme candva. Cunosc persoane cu probleme mult mai mari decat a ta si care au trecut peste.
Ai nevoie de timp. Peste cativa ani o sa-ti amintesti de asta si o sa zambesti.

| DenisaNicoletaG explică (pentru RainmakerX):

Speram sa fie cum spui tu. Te pup :*

| untu a răspuns:

Inseamna ca inca il mai iubesti, nu mai poti sa-l uiti oricand ai incerca! Cred ca nu mai poti trai fara el! Spune-i ca iubesti, ca nu poti renunta la el si nu poti trai fara el! Dragostea e ca un aer care pluteste in aer, aerul pe care il respiri si nu poti trai fara el!

| DenisaNicoletaG explică (pentru untu):

Dar i-am spus ca tin la el enorm, nu ca il iubesc. Presupun ca isi da si el seama ca imi e dor de el, de vocea lui, de tot ce vorbeam inainte. Nu stiu ce sa mai fac si ce sa mai cred. sad

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Ori il iei tu ori il lasi alteia. Nu merge si cu dansa-n transa si cu sufletu in rai, nu e corect fata de el in primul rand.

| DenisaNicoletaG explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Stiu ca nu e corect de aceea m-am hotarat sa il las eu. Nu mi se pare in primul rand corect nici pentru mine. Ma '' tin '' dupa el, dar el de fapt nu mai simte nimic pentru mine. Nu poti obliga o persoana sa inceapa sa tina la tine, sa te simpatizeze. Chiar daca ma doare sufletul, AM CEDAT! Altfel nu se poate, m-am gandit in primul rand la el, desi el niciodata nu s-a gandit la mine. Cate mi-a facut, m-am suparat dupa care nu l-am putut '' parasi '' asa ca nu poate spune ca nu am tinut la el, dar el a demonstrat contrariul fata de mine, acum asta e! Sa aiba o viata fericita langa fata accea, daca ei chiar atat de mult se iubesc. angry

Răspuns utilizator avertizat
| PersonajFictiv a răspuns:

Pai nu il vrei DOAR ca amic, in proportie de 50% il vrei ca iubit, iti place vocea lui, ii simti lipsa acum - probabil iti alunga plictiseala si starile aiurea - te facea sa te simti bine in "prezenta" lui, fie ca e la telefon, skype ori face 2 face.
Apoi te opreste celalalt 50%, ca ai anumite dubii, ori nu iti place ceva la el, ori stii ca nu te vrea el pe tine, ori stii ca nu se poate din un alt motiv si te-ai obisnuit cu gandul ca " e un amic ".
Eu asa vad lucrurile, nu trebuie sa fie 50% si 50% ca procente, poate fi 70 % si 30%,etc, intelegi ideea.

De ce nu esti in o relatie cu el? Care sunt acele blocaje ce te opresc?
Acum are prietena, dar inainte, de ce nu s-a intamplat nimic?
A vrut el, nu ai vrut tu? Ai vrut tu, nu a vrut el? Sau nu a vrut niciunul din voi? :s

O zi buna!

| DenisaNicoletaG explică (pentru PersonajFictiv):

Prima dat a vrut el, nu am mai vrut eu. Iar acum am vrut eu si el e '' ocupat '' cu scorpia lui. Dar incerc sa trec peste, chiar nu mai are rost, eu sa pun atatea sentimente, care de fapt sunt puse de mult si el sa isi vada de viata. Am sa imi vad si eu de viata fara niciun iubit, NICIODATA. Te pup kiss

| PersonajFictiv a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

Stai linistita, nu te mai stresa, toti am trecut prin asa ceva, mergi inainte, acum ai mai multa experienta si o sa gasesti ceva mai bun.
Si, o perioada o sa iti fie aiurea pana te obisnuiesti, e un anumit proces big grin dar apoi o sa fie ok, o sa treaca, nu o sa iti mai pese si o sa iti place de altul si toooot asa pana ramai cu unul big grin

| DenisaNicoletaG explică (pentru PersonajFictiv):

Nu vreau pe nimeni sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E evident ca il iubesti si ca nu vrei sa il pierzi.
Incearca sa vorbesti cu el si sa te bagi tu in seama prima asta daca el nu o face.
Nu conteaza ceilalalti prieteni ai lui fiindca daca ai tine la el ca la un prieten atunci nu ti-ar mai fi ciuda pe acea fata sau pur si simplu nu suporti ideea de a fi posibil inlocuita de altcineva.

| DenisaNicoletaG explică (pentru anonim_4396):

Problema e ca nu am mai vorbit de o luna, deci de o luna e cu fata aceasta, despre care zice ca o iubeste. Cand am auzit. am dat in plans si simteam ca pierd pamantul de sub picioare sad

| Xelon a răspuns:

Denisa,voi sunteti niste copii inca, nu te supara pe mine dar voi nu stiti exact ce aveti in cap, ceea ce simti tu pentru el nu e iubire este mai mult atasament, o sa vezi ca in timp il vei uita.

| DenisaNicoletaG explică (pentru Xelon):

Nici nu ma voi supara, deoarece fiecare e dispus la o parere pe care o primesc cu toata inima. Doar ca iubire, neiubire, atasament, neatasament eu tin la el si nu trece zi sa nu ma gandesc la el. Intr-adevar nu este iubire mare mare mare mare mare incat sa fiu determinata sa mor, dar eu tin la el multttt sad

Răspuns utilizator avertizat
| kavasaki99 a răspuns:

Asta inseamna ca il iubescti. spune-i

| DenisaNicoletaG explică (pentru kavasaki99):

Problema e ca timpul e deja pierdut. Tin mult la el, dar are iubita si el mi-a spus ca nu mai simte nimic pentru mine. Problema e ca eu acum stau si regret timpul in care el imi zicea niste vorbe care acum au o mare insemnatate.

| kavasaki99 a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

Imi pare rau pentru tine, mergi inainte.

| DenisaNicoletaG explică (pentru kavasaki99):

Crede-ma kavasaki99 ca daca as putea sa fac chestia asta, as face-o. Dar nu pot. sad si '' ma roade '' usor usor.;(

| Horusss a răspuns:

Imi pare rau sa iti spun,dar am impresia ca esti putin egoista...
Ai avut sansa, dar ai preferat sa nu actionezi, la ce te asteptai sa steie dupa tine la nesfarsit?
Parerea mea este cazul sa treci peste, in viata daca iti doresti ceva trebuie sa profiti de sansa pe care o ai, pentru ca este posibil sa nu se mai intoarca.
Ps: daca esti geloasa este clar ca ti la el mai mult decat la un "amic".

| DenisaNicoletaG explică (pentru Horusss):

Pai stiu ca am procedat gresit si oricum aveam sa regret. Dar m-a speriat gandul ca poate nu o sa reusim intr-o relatie, plus ca ma luase tare. Eu doresc sa cunosc omul bine pana sa intram intr-o relatie. Dar il iubesc. Nu stiu, in multe feluri, dar il iubesc, sansa e pierduta, nu stiu cum imi revin, ii vreau binele, dar nu cu ea, sunt geloasa si ma doare sufletul. sad

| Horusss a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

Pari o fata foarte sufletista si chiar imi pare rau de tine, dar s-a ajuns in punctul asta din cauza lipsei de comunicare, trecutul nu mai poate fi schimbat si nu ar fi corect sa incerci sa te bagi peste relatia lui...
Ai rabdare ca daca este sa se intoarca la tine o sa se intoarca.

| DenisaNicoletaG explică (pentru Horusss):

Sunt chiar foarte sufletista, chiar sunt, de asta ajung mereu sa fiu eu cea ranita in orice situatie sad. Nu am vorbit o luna deoarece ma suparase cu niste chestii, dar nu ma gandeam ca isi gaseste pe altcineva, el imi zicea ca tine extrem de mult la mine si chiar asa credeam ca e, nu stiu ce sa cred. Nici nu vreau sa ma bag in relatia lui, ii vreau binele, dar ma simt naspa sa nu mai dea niciun semn din moment ce am insemnat ceva pentru el. Daca asa spunea asa ar trebui sa fi fost. Totusi, chiar daca drumurile s-au schimbat, eu tot la el ma gandesc, imi facea zilele mai frumoase. Era un romantic ....SUFAR MEREU ..SUNT O PROASTA...sad

| Horusss a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

Toti am trecut prin cel putin un episod de genul asta in perioada adolescentei, deci stai calma ca nu esti un caz singular, cel mai bine este sa faci ce simti tu, daca chiar simti vorbeste cu el si spune-i ca iti este dor de el, mai mult nu ai ce sa faci.

| DenisaNicoletaG explică (pentru Horusss):

Nu pot vorbi, iubita lui are parola de Facebook, mi-a blocat mesajele, apelul e blocat la el pe telefon, pe alte site-uri nu pot. Nu pot lua legatura cu el din cauza scorpiei aleia ucigase de oameni. A zis ca nu are impotriva nimic ca vorbim ca prieteni noi dou, dupa care, cand i-am zis ca ce incredere are ea in el daca sta in fiecare zi pe Facebook-ul lui si il controleaza, atunci mi-a blocat mesajele. sadwinking

| Horusss a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

Trebuie sa intelegi ca suntem oameni si suntem facuti astfel incat sa ne uramarim mereu propriul interes si apoi interesele celorlalti, este absolut normal ca ea sa incerce sa isi apere relatia pe care o are de un eventual "pericol "care esti tu, desi nu este in nici un caz corect sa aiba parola lui de Facebook chiar si intr-un cuplu fiecare trebuie sa aiba parte de intimitate, acum daca el i-a dat-o nu prea ai ce sa mai faci, nu prea vad o rezolvare in cazul tau...

| anonim_4396 a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

Dragoste la 14 anilaughing

| DenisaNicoletaG explică (pentru anonim_4396):

Am 15 ani. Si nu e dragoste. E altceva, nu o pot numi chiar dragoste, e putin cam mult spus, dar e cevawinking

| DenisaNicoletaG explică (pentru Horusss):

Problema e ca el a dat-o. Nu a cerut-o ea. Dar nu am nimic ca ii are parola neparat, dar atata timp cat noi am avut ceva, nu trebuie sa se bage ea. Si din moment ce e incredere mare in aceasta relatie, nu ar trebui sa stea in fiecare zi pe Facebook-ul lui. La fiecare ora.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

Ce diferenta...

| DenisaNicoletaG explică (pentru anonim_4396):

E o diferenta! Te rog frumos! laughing

| oFrunza a răspuns:

I'm so sorry... im that person, but you do miskatakes...
and we were lovers
now we can't be friends
fascination ends.

| DenisaNicoletaG explică (pentru oFrunza):

Ai dreptate! Totul trebuie sa se termine tongue!

| Denisa_Alexandra_2001 a răspuns:

Normal că odată ce are o iubită nu-ti mai dă atentia care ti-o dadea si că tine mai mult la fata respectivă.

Am înteles nu il iubesti ca un iubit dar ești geloasă pentru că vezi că-i dă atentie si că-ti dă tie cu jet si oarecum e normal dar acum nici dacă iti faci o iubită iti uiti prieteni vechi.
Poartă o discutie cu el spune-i tot ce te roada si intreaba-l de ce v-ati indepartat dacă si el tine la tine e imposibil să nu reactioneze cu ceva si să incearce să repare situatia.
Fata respectivă n-are nici o legatură nu sta in calea fericiri lui.

| DenisaNicoletaG explică (pentru Denisa_Alexandra_2001):

Problema e ca nu stiu cum il iubesc, il iubesc ca pe un iubit, il iubesc ca pe un amic, dispar pe moment, vin iarasi, apar alte sentimente, ma simt foarte ciudat! sad. I-am spus ca tin la el, dar el imi spune ca tine doar ca la o amica, nu stiu daca intr-o luna se puteau duce sentimentele atat de usor. Ma roade inca ceva. Imi spunea '' beib '' si '' baby '' ceea ce ma pune pe ganduri, deoarece fetei asteia nu ii spune asa. Sora lui mi-a spus mai demult ca feta caruia ii spune asa este o fata speciala pentru el si foarte importanta. Acum nu stiu ce sa mai cred. Ma simt foarte ciudat, sunt trista sad

| Giulia000 a răspuns:

Incearca sa te imprietenesti cu "iubita" lui si asa o sa fiti cu toti buni preiteni.
Sau incearca sa ii spui ce simti (adica chestia cu gelozia, nu vreau sa crezi ca ma refer la geva de genul ca il iubesti). Te vei simti mai bine. Daca nu ii va pasa asta e. Inseamna ca nu e prietenul (=amicul) tau. Nu poti spune ca n-ai incercat. Decat sa te intrebi toata viata cum ar fi fost daca ii spuneai sentimentele tale, m-ai bine ii spui.
Sper ca ti-am fost de ajutor! Noroc cu amicul tau!

| DenisaNicoletaG explică (pentru Giulia000):

Nu ma imprietenesc cu aia. E o fata de care mie putin imi pasa, intelegi? I-am spus, e clar ca nu mai simte nimic sad. A spus ca o iubeste mult pe cea cu care e acum si ca eu sunt intr-un fel '' lasata in urma '' de cand a aparut specimenul ala. crying

| Giulia000 a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

Am inteles. Asteapta putin. De obicei ii trece si daca nu asta e.
Incearca sa iti faci un nou prieten. Si din cate am inteles din toata chestia asta baiatul respectiv ori incearca sa te faca sa te simti geloasa ori e super indragostit. Si de obicei unele fete profita de asta si doar il folosesc. Deci oricum ar fi e ok. O sa-i treaca.