| Ralucaaa6 a întrebat:

Deci m-am saturat de viata. De ce trebuie sa taie oamenii un miel de Paste? Ca sa manance ca niste canibali nenorociti bietele animale care au si ele o viata.
Ai mei tocmai ai taiat un miel si plang intr-una. Imi vine sa ii strang de gat. Parca ar fi morti de foame; de paste taie, de Craciun la fel.
Sa imi si bag ceva in ea traditie...sau moda?
Cum sa trec peste asta? Cand intru in bucatarie unde miroase a carne si mie imi vine sa vomit!
P.s: Am pus intrebarea la conversatii deoarece am nevoie de oameni care sa vorbeasca cu mine, sa imi spuna ce sa fac; sau oameni care au trecut prin situatii similare straight face

28 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Lasa ca imediat apare noua generatie si dispar traditiile vechi, tineretul nu se mai ocupa de vechiile obiceiuri si o sa aiba pace animalele dar e cert ca sant clonate de aia le tot taie sa le manance, nici mie de la atata carne nu mi se face viata buna dar e esentiala pentru viata.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tu ai idee ce-i aia un canibal? Cred ca nu. Sau, daca stii semnificatia cuvantului, sa inteleg ca esti oaie?
Sa stii ca, in principiu, orice animal/pasare care ajunge in farfurie este, mai intai, omorat(a).
Presupun ca, totusi, mananci carne de vreun fel.
Cumva puiul, pestele sau friptura de porc iti misuna prin farfurie?

| TeoPT a răspuns:

Bineinteles ca nu trebuie sa se taie nimic de Paste. E doar o dovada ca oamenii sunt cretini si interpreteaza religia dupa bunul plac. In plus, carnea de miel e scarboasa.

| UnleashedPsycho a răspuns:

Pentru că oamenii, de fapt creştinii, au obiceiul stupid de-a tăia un miel/un porc cu ocazia unei sărbători de căcat tu te-ai săturat de viaţă?
Nu-mi pot da seama dacă eşti foarte proastă sau doar exagerezi cu scopul de a dramatiza situaţia.

| Ralucaaa6 explică (pentru UnleashedPsycho):

Sa stii ca e o diferenta in a fi vegetarian-sentimentalist si a fi prost. Nu dramatizez doar ca pur si simplu m-am atasat foarte tare de animalul ala ( 3 zile l-au tinut acasa)... straight face

| Ralucaaa6 explică:

Sunt vegetariana! Si sunt foarte sensibila... sentimentalista, da!

| lpavel a răspuns:

Si mie mi-e mila de animale, dar cand e vorba de mancare, uit de mila, si devin un criminal irait... laughing)

| Dismally a răspuns:

Acele animale au fost crescute pentru a fi sacrificate, nu ai ce face. Daca mananci spre exemplu o pizza crezi ca este mai bine? Nu tot de animale ucise este nevoie si pentru asta?

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Praf.
Dacă un om mănâncă carne de miel, nu înseamnă că e canibal.Omul este omnivor.Și oricum, carnea de om e bună, dar nu știți voi ce gust are.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Dar tu de unde știi dacă-i bună?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Sa stii ca regulamentul TPU nu tolereaza canibalii.batting eyelashes

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iepuraș, yyyiiii!

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Oh, nu se poate :-o!

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,dar sunt canibal cu acte în regulă.Nu am mai mâncat carne de om de când am plecat din Africa.Am auzit că japonezii au carnea cea mai gustoasă, trebuie să încerc neapărat.Americanii ăia sunt prea grași.mie nu-mi place grăsimea, așa că nu încerc.Români nu vreau să încerc, că mă bagă ăștia la pârnaie.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru anonim_4396):

Am mâncat puțin și din carnea mea, când eram mai mic.Dar nu mi-a plăcut, avea un gust putred.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Tare dacă nu te-a durut! Așa și eu mi-am supt sângele. Din răni, zgârieturi, bineînțeles. Are gust dulce, dar carnea nu știu dacă reușesc să o mănânc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei bine, indiferent că-ți convine sau nu, ăsta e cursul normal al naturii. Fiecare manipulează și ucide altă specie inferioară pentru a-și satisface nevoile atât fizice, cât și psihice.

Până și animalele omoară. Doar că ele o fac din instinct. Noi o facem ca să avem ce pune pe masă din rațiune. Plus că, a fi vegetarian nu e prea sănătos, de unde îți mai iei proteinele?

Să fiu sinceră, și pe mine mă deranjează când văd pisici jumulite, prefer o moarte care să nu le facă să sufere.

| wforweirdo a răspuns:

Si ce vrei sa mananci atunci, iarba?

| Okami23 a răspuns:

Daca ziceai ca ai tai au taiat o pisica, poate ca era ceva.
animalele sunt facute sa produca bani si sa fie sacrificate

| Ralucaaa6 explică (pentru Okami23):

In viziunea ta...si a prea multor oameni! :-s

| Okami23 a răspuns (pentru Ralucaaa6):

Eu nu mananc miel in perioada asta spre deosebire de ceilalti si as fi suferit daca m-as atasat de el.

cand am fost mica am avut boboci de rata, am fost nevioita sa ii dau la cineva, ca doar n-aveam curajul sa-i mananc

| AndradaRoxana9 a răspuns:

Buna.
Nici eu nu mananc prea des carne si nu sunt de acord cu sacrificarea animalelor, dar nu trebuie sa faci o drama din asta.

| AndaDaniela a răspuns:

Paste inseamna trecerea de la moarte la viata nu invers! Si mie mi.se para o porcarie! Ai mei nu taie nici porcul nici mielul, nu ii las eu:D!
Uite aici ceva poate te descarci:
http://www.youtube.com/watch?v=wXcdYBh3hgg&list=LLEO4u_JU7z33X-CbA7OF1-A

| ѕмιℓєє a răspuns:

Eu nici nu mănânc carne de miel. Pur şi simplu nu îmi place. Mai bune sunt ouăle, cozonacii... Aşa e tradiţia, noi trebuie să oferim ofrande, pe care tot noi le mâncăm, îmi pare rău de bietul animal, cum suferă şi plânge şi cum stau atârnaţi prin măcelării, nu zic să nu se mănânce carne, dar serios acum, de ce trebuie să tăiem animalele de sărbători gen Paştele, Crăciunul (nu am nimic cu sărbătorile, am cu ofrandele acestea).

| ccnv a răspuns:

Am murit. Aproape m-ai atins cu intrebarea asta. Mananca si tu o piatra daca altceva nu e bun.

| jwatson a răspuns:

Pe de-o parte iti dau dreptate. Nici mie nu-mi place carnea de miel, de fapt nu mai mananc carne de jumatate de an fiindca nu mai simt nevoia. Pe de alta parte cersesti atentie. Doar la miel plangi? De ce nu plangi si pentru gaini, porci, vaci, mai nou cai, animale care sunt omorate pentru consumul uman? Lasand la o parte celelalte lucruri de genul geci de piele, haine de blana, fulgii din perne, etc. As fi ipocrita sa spun ca nu mananc carne fiindca imi pasa de animale. Nu mananc fiindca nu-mi mai place si mi se pare grea. Fii sensibil/a in alta parte, daca nu omorau ai tai animalul nu insemna ca celelalte mii de animale ar fi pascut vesele pe camp iarba netratata cu chimicale.

| WhaTh3FuCk a răspuns:

Dramatizezi prea mult!
Astea nu-s probleme ci fite (fara suparare)