| laSoledad a întrebat:

Dezbatere: Ati forma o relatie sau o casnicie cu o persoana care are opinii si viziuni social, politice, economice diferite de ale voastre? In ce conditii ati accepta, totusi, sa formati o astfel de relatie controversata?

38 răspunsuri:
| laSoledad explică (pentru anonim_4396):

Asa este. Sa fie un om deschis care sa incerce sa respecte viziunile celuilalt. Am explicat mai jos ceea la ce m-am referit prin aspecte economice, sociale.

| sofisis a răspuns (pentru laSoledad):

Sa-ti zic un secret? Numai in cazul in care banii nu exista, devin o problema. Daca ai bani cat sa iti ajunga ok si sa te descurci ok, toate cele enumerate de tine nu conteaza.
Daca traiesti la limita existentei orice devine problema.
Eu si al meu suntem diametral opusi in ceea ce priveste atitudine fata de bani, fata de politica sau de evenimente sociale. Dar ne intelegem asa si incercam sa facem o data ca el, o data ca mine.
Pe scurt, eu nu vad cuplurile in care difera viziunile asupra anumitor aspecte....controversate. De ce ar fi controversate?
Nu cred sa existe prea multi oameni pe lumea asta care sa imparta fix aceleasi credinte in toate domeniile. E aproape imposibil.
Cu toate astea, repet, tine de felul in care acceopti dreptul celuilalt de a avea o parere si de cat de mult esti dispus sa faci compromisuri.

| laSoledad explică (pentru sofisis):

"Numai in cazul in care banii nu exista, devin o problema." - Iti spun eu alt secret: prima lege din economie: nu conteaza cati bani faci, ci cum ii cheltuiesti. Sunt destule familii bogate care au certuri tocmai de la modul cum se cheltuiesc banii, catre ce se aloca.

"Cu toate astea, repet, tine de felul in care acceopti dreptul celuilalt de a avea o parere si de cat de mult esti dispus sa faci compromisuri." - Da, tocmai pentru sunt diferite (evident ca nu exista match-uri perfecte) trebuie sa incerce sa ajunga la un consens.

| Drimmero a răspuns:

Pe mine ma intriga persoanele diametral opuse fata de mine, imi place sa tatonez la maxim, ori subtil/direct,, daca exista intelegere si cel mai important lucru: atractie...n-as zice nu.

| Demidol a răspuns:

Exceptand politica pe care nu o agreez si care ar fi interzisa la mine, intreb si eu ce ai discuta cu un om, cand nu aveti nimic in comun? Sau pe ce s-ar baza acea relatie? Doar pe sex? Nu, asta nu este o relatie.

| laSoledad explică (pentru Demidol):

Pai, tocmai, multi tineri iau drept lucruri in comun alte aspecte mai superficiale, mai usor accesibile, in loc sa acorde mai multa atentie la opiniile economice, sociale, politice ale celuilalt. Abia mai tarziu le observa, iar unii constata ca nu le pot accepta.

| Bondarel99 a răspuns:

Daca are opinii nu e niciun fel de problema, dar sa nu incerce sa le schimbe pe ale mele. Nu cred ca vom vorbi numai despre politica deci e ok

| Arrakis a răspuns:

In primul rand nici relatiile nu mai sunt azi ce erau candva, atunci cand era lumea mai simpla si nu dadea aproape nimeni doi bani pe atatea rahaturi.
Dar ca sa-ti raspund direct fara ocolisuri, NU. De ce naiba ai vrea o relatie toxica, care mai mult sa fie un calvar?