| T30D0RA a întrebat:

Din ce cauza este criza economica la noi? Si din cauza cui?

Răspuns Câştigător
| chrystyna a răspuns:

In afara de toate motivele politice care au adus cea mai mare parte din criza, undeva suntem si noi vinovati(oamenii de rand). Cand am avut, am cheltuit fara masura, ne-am batut joc de paduri, de petrol, de toate.Si acum ne plangem ca numai avem de aia, de cealalta, unde sunt toate, etc.Intr-o mica masura cred ca e si vina noastra.Acum de cand cu criza, toata lumea se uita de 2 ori in portofel inainte de arunca cu banii, numai fac credite doar ca sa aiba mai multi bani de cheltuiala, numai cumpara lucruri inutile, etc.Restul e vina guvernantilor, a tuturor celor care au gestionat banii in asa fel incat ne e frica ca in curand vom face foamea din cauza lor.In Romania, e din cauza prostilor si incompetentilor care au fost pana acum si inca sunt la conducere.Si criza tot o sa mai fie, ca noi suntem de vina ca nu i-am dat jos pana acum.In alte tari ii impuscau daca veneau cu masurilea astea anti-criza ca la noi.Romanul nostru doar iese in strada, fluiera o zi 2 si gata.Nu ca in Grecia, unde aia mai au un pic si declanseaza o revolutie.In fine, oricum e clar ca tara noastra o sa iasa cel mai greu si tarziu din criza.Vai de viata noastra si de tot ce va urma pe viitor.

4 răspunsuri:
| gabriela a răspuns:

Criza nu este doar la noi.este mondoiala, din nefericire! Din cauza cui? al celor care au miscat banul 20 de ani! Ceausescu ne-a lasat fara datorii si acum am ajuns datori vanduti, cu toate ca am vandut tot ce era... petrol, banci. Acum se incearca repunerea in ordine a ceea ce se mai poate. Vai de copiii nostri!

| Geo_6214 a răspuns:

Buna!
Din cauza celor de la putere pentru ca nu au stiut sa faca nimic calumea, nimic din care sa scoata profit statul si au bagat numai la ei in buzunar, iar acum vor sa creasca TVA-ul si sa scada salariile si va fi mai rau, pentru ca : TVA marit inseamna preturi marite (deci oamenii vor cumpara mai putine putine lucruri si deci banii care ajung la stat vor fi cam aceiasi, chiar daca TVA-ul e mai mare) si salarii micsorate inseamna ca omul va cumpara mai putin sau va ajunge muritor de foame.
Ambele "decizii" prezentate mai sus vor duce la un trai mult mai greu. Isi bat joc de noi!
Sper ca ai inteles in mare despre ce e vorba si iti doresc sa ai o seara buna!

| narcis13 a răspuns:

Cauzele sunt multiple, nu e numai una.Mai intai, am fost afectati pentru ca era de asteptat ca dupa ce criza economica a pornit din SUA si a afectat state dezvoltate, Romania nu o sa faca exceptie, pentru ca nu suntem undeva izolati. Avem relatii comerciale, economice cu alte state, suntem intr-un sistem de interdependenta.
Bun, ne-a afectat criza, pentru ca nu puteam scapa, nu suntem singuri pe lume. Ce a provocat insa dezastrul actual e incompetenta si nepasarea guvernantilor.Baietii de la Putere s-au trezit intr-o zi ca nu mai au bani.Si ce s-au gandit, in imensa lor pricepere economica? Scadem salariile si pensiile bugetarilor( si in curand vor creste taxele si impozitele). Asta e o masura pe care ar fi putut-o lua si tanti Aglaia din colt.Asta e "reforma", "strategia" de iesire din criza initiata de Boc cel Mic la ordinul Intaiului Marinar al Tarii.De atat sunt in stare acesti baietasi.Nu numai ca masurile initiate nu vor avea efectul asteptat de ei, dar va fi unul contrar.
As spune mai multe, dar prefer sa inchei expunerea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Criza a fost lansata de americani pentru a scadea valoarea la euro si a ridica valoarea dolarului, nu mai intru in detalii dar cum era de asteptat Europa rezista cu singura exceptie a unor state mai estice. Ce nu stiu multi dar gindesc dupa o anumita logica simpla ca orice atac are parte si de raspuns daca nu-i devastator, este ca Europa va contraataca si va avea un efect devastator din punct de vedere economic.