| FlorinMarius123 a întrebat:

Domn` diriginte ne-a spus ca noi trebuie sa respectam oameni in varsta chiar daca ne-au gresit sau nu ne respecta, mi se pare un **** ceea ce a zis, pentru a fi respectat trebuie sa respect : Tu nu ma respecti pe mine nici eu pe tine

Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

Domn' diriginte ti-a spus ceva la modul general si la modul general trebuie si tu sa aplici. Ce ti-a spus nu inseamna ca trebuie sa respecti pe unul de 50 de ani care te injura si e beat mort pe strada, poti sa il injuri si tu linistit... dar trebuie sa saluti primul persoanele mai in varsta cunoscute, sa nu faci glume proaste cu batranii, sa cedezi locul in autobuz batranilor etc., la asta se referea!

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu în toate cazurile. De exemplu un mare cercetător, sportiv, scriitor poate afirma că ești un idiot fără nicio realizare, având dreptate, dar asta nu înseamnă că nu merită respectat chiar dacă el nu are de ce să te respecte. E doar un orgoliu prostesc la tine.

| FlorinMarius123 explică (pentru T0T):

La mine? atunci cine dracu a inventat proverbul : Respecta si vei fi respectat sau doar asta se aplica oamenilor de rand?

| T0T a răspuns (pentru FlorinMarius123):

Depinde de realizările fiecăruia. Eu ți-am dat un exemplu. E normal să respecți unii oameni în vârstă deoarece au muncit o viață întreagă, unii au luptat pentru libertate. Am făcut aluzie că sunt oameni care merită respectați indiferent de acest lucru pe care tu mergi. Sunt oameni care nu respectă regula. Depinde foarte mult de lucrurile realizate în viață și de statut. Și proverbul ăsta are o porțiune de adevăr dar problema nu este atât de simplă.

| Anonimă1666 a răspuns:

Da,ai dreptate.