| anonim_4396 a întrebat:

Doresc să mă apuc de văruit/ zugrăvit... că tot vine perioada Crăciunului, și totul trebuie înnoit și reînnoit...
Am cumpărat o lavabilă și / cu Amorsă! Ideea e... Nu prea știu cum se folosește Amorsa. O combini cu lavabila? Sau se aplică ÎNAINTE de a aplica lavabila?! ( iar lavabila, o combini / " lungești " cu Apă?! )) Cum se procedează? ( Și cum obții CANTITĂȚILE EXACT NECESARE? Care sunt Acestea?! / m² de perete?! Mulțumesc! happy - pentru meșteru' Manole laughing))

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca dai tot pe lavabil, nu ai nevoie sa dai si amorsa. Mai ales daca peretii nu sunt afumati sau ingalbeniti. Dai cu lavabil respectand diluarea la prima mana, de obicei 5% diluat cu apa. In functie de ce var lavabil ai cumparat, diluezi sau nu si la a doua mână.
P.S. Reparatiile, daca e nevoie, le faci inainte de prima mana de lavabil, slefuite si date cu amorsa.

| sierra1 a răspuns:

Ce scrie pe ambalajul amorsei? Spune-ne și nouă apoi iți traducem noi

| J0B0MAT a răspuns:

Nu e o idee bună să văruiești în interior iarna.Va trebui să ții cel puțin o zi ușile și geamurile deschise pentru a ieși mirosul, iar chiar dacă e o cameră se va face frig în toată casa. Dacă nu ai unde/ nu ești dispus să pleci câteva zile, eu zic mai bine să aștepți până la primăvară.

| iulia0514 a răspuns:

Amorsa se da înainte sa dai cu lavabila pentru a curata pereți și pentru o mai buna fixare a lavabilei! Lavabila nu o diluezi cu nimic, cel puțin noua asa ne-a recomandat zugravul!