| crystal a întrebat:

Dragii mei, am stat eu stramb si am gandit drept cam ce mi-ar place mie sa fac si uite asa am ales sa ma fac bucatar. E o pasiune mai veche de-a mea. Am strans eu ceva bani si am fact niste cursuri de calificare. Am facut si practica prin restaurante (modeste, ce-i drept), cu meniuri limitate, dar asta nu conteaza pentru ca am intalnit oameni minunati. Ok. Dar iata ca vine si sfarsitul cursurilor si ma vad si cu diploma de bucatar si ceva experienta (recunosc nu foarte multa) dar multa bunavointa si incantare din partea mea...Si uite asa incep sa-mi caut un loc de munca, si caut, si caut. Caut ajutor de bucatar vreau sa capat cat mai multa experienta stiu ca mai am multe de invatat si vreau sa invat. Ajung la un restaurant " de fite" pozitionat bine, mancare buna, ieftin. Vorbesc cu angajatorul-salariu 9 milioane, program 12-03 (noaptea), pauza 30 minute, mancare de-acasa, daca pap de la ei platesc... putin mai ieftin.Hai sa incerc, sunt obisnuita cu programul si munca in fata aragazului. Si iata prima mea zi de munca: ajung la 11.30 ma schimb intr-un vestiar de 1/1 mp la comun femei si barbati si incep a curata 30 kg ceapa, 30 kg morcov, telina, dovlecei, ardei etc si grandiosul final de 100 kg de cartofi asezonat cu maturat si spalat closete de, oamenii au mancat acum trebuie sa se si usureze...repede repede ca nu e timp avem comenzi. Pauza de masa langa tomberoanele de gunoi (la aer, ca esti incins in bucatarie) si din nou la treaba :feliat, tocat, razuit, curatat. Toata povestea a durat pana la ora 22.00. Buuuun. La ora 22 ma mut in bucatarie in acelasi echipament cu care am spalat si wc-ul, am carat gunoiul etc si zic in sinea mea aici e de mine...Stupoare nu in fata aragazului ci in fata bazinului unde tronau multe, multe oale si cratiti, tigai si tavi... una mai incapatanata ca alta. Detergent pe fundul cutiei, bureti de vase...ioc,cer si eu la lume, lumea ocupata, nu are timp sa cumpere, ma straduiesc din rasputeri sa tin pasul si dai si freaca...cu lavete cu carpe cu unghii, cu ce nimeresc la ora 2.30 trebuie sa fim gata, vin taxiurile. Un coleg era ars pe maini de la o solutie acida pentru curatat hotele (de unde manusi?). Se curata frigiderele, mesele, faianta cu aceeasi carpa cu care se spala wc-ul, acelasi mop umbla din baie in bucatarie, suntem presati de timp, trebuie sa faci repede "curatenie" fara detergent...totul e incins in bucatarie si toate frig, se spala holuri, scari si trebuie sa ne grabim altfel sefa de tura face clabuci la gura (fara dero) :-). Tips 7 lei, vanzari o suta optzeci milioane. Personalul din bucatarie bucatari, ajutori, oameni de serviciu sau ce-om mai fii :4. Eu zic ca ne-am facut treaba bine, voi ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| lia a răspuns:

Da, cred ca daca asa sta treaba, puteai foarte bine si fara acea diploma sa fii angajata, ca deh... nu faci decat sa te ocupi de curatenie.
Tu ai facut treaba mult prea bine, din punctul meu de vedere. happy

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice cuvant adaugat la ceea ce ai spus mai sus e de prisos.