| StrongHeart a întrebat:

Dupa ce principii va ghidati in viata?
Cum stabiliti ce e rau si ce e bine?
Este in functie de experienta proprie? Luati in considerare si experientele celorlalti?
Aveti un set de reguli pentru a duce o viata buna si a fructifica valorile interioare? Care este esenta acestor reguli? Vine instinctiv sau trebuie sa ne spuna cineva ce e rau si ce e bun?

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Eu ma axez pe ideile mele, nu ma iau niciodată după x sau y si incerc pe cat posibil sa fiu diferita si sa razbesc in viata diferit fata de ceilalti.
Eu cred ca cel mai important lucru in viata e iubirea, familia si căminul.Pentru asta ma lupt si zbat, sa fiu eu cu iubitul meu fericiti si sa avem un cămin.
Eu mai merg pe principiul ca orce imi face mie rau fizic, sufletește e rau, iar ce ma face fericita e bine.

| NotNamed a răspuns:

Da. Exista un singur cuvant pentru toate: #realism.

| DonEduardo a răspuns:

Eu ma ghideez dupa 3 principii: 1) NU fi sarpe!, 2) NU incerca sa o faci pe papetierul cu alti oameni, nu te juca cu mintile lor. Oamenii nu sunt marionete. Incercand sa o faci pe papeierul, dovedesti doar ca esti un bufon. 3) Nu isca conflicte din absolut nimic, dar daca o faci macar asuma-ti. Daca tu ai provocat o bataie, nu te victimiza. La mine esenta lor este si din instinct si din expereientle altora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mă lupt să mă ghidez după principiile biblice, acolo este moralitatea absolută, adevărul, viața veșnică. happy
Tu?

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

La fel, dar biblia e doar un scurt rezumat a ceva mult mai mare si mai complex si deseori e neinteleasa.
Nu stiu sa definesc in cuvinte acel ceva care ma ghideaza cand iau decizii bune sau rele, dar e ceva acolo, dincolo de persoana mea, e ca si cum sunt observator de multe ori la propria-mi realitate.Alteori sunt in control, dar ca sa fii in totalitate in control asupra vietii tale iti trebuie foarte multa credinta, multora ne lipseste asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma ghidez dupa prinicipii.
Nu cred ca exista nicio actiune care sa fie in totalitate buna sau rea.Conceptele de bine si rau sunt relative.Inventate.
Nu.
Nu am nevoie sa-mi zica nimeni ce e bine si ce e rau.

| al0o0o0 a răspuns:

Nu exista bine sau rau. Asta decizi si iti impui tu. Ce e bine si normal pentru mine poate nu este si pentru tine si reciproc.
In general da, ma mai inspir si din experientele celorlalti, dar cu masura si in anumite circumstante.
Cat despre principii, pe astea tot tu ti le creezi