| Andrei200202 a întrebat:

E vreo logică in a fi restaurantele inchise iar terasele deschise?
Cu legea aia, la ora 11 toate sa fie închise au dat-o de pământ si când au văzut cât de proști sunt au scos-o.
Credeți că are vreun efect să tinem toate astea inchise, în timp ce nu mai stiu care zicea că o sa deschida scolile pentru că e inevitabil să nu avem o explozie de cazuri iar, dar asta e n-avem ce face?
După părerea mea nu o să scăpăm foarte repede de acest virus, ar trebui să învățăm să ne integrăm cu gândul ăsta și să convietuim cu el. Daca s-ar descoperi ceva vaccin credeti ca va fi împărțit tuturor? Eu refuz să cred asta.

Răspuns Câştigător
| gemeni6226 a răspuns:

Eu sunt de parere ca nu o sa accept nici un vaccin nu am incredere in vaccinuri.Acus multi ani am lucrat intr-un loc unde se dadeau vaccinuri antigripale pe gratis.L-am adus acasa dar eu nu am luat a luat sotul.Eu daca am grija nu ma imbolnavesc mai bine am grija de sistemul imunitar decat sa iau medicamente si vaccinuri, in afara de asta am auzit de protestul doctorilor din Germania Franta si Spania care cer date corecte si eliberarea de manipulare a maselor prin intermediul mass mediei.

| Dandinelle a răspuns (pentru gemeni6226):

Asa e, in Germania se tot iese in strada din cauza restrictiilor impuse si economiei deficitare si mass-media cu numerele lor cu tot, exemplu: unele stiri spuneau ca au iesit vreo 70000 oameni in strada, cand acolo erau peste 1 milion. Stati cu ochii in presa, pe 29, 08 va mai fi inca un protest de genul in Berlin. Weekendul asta a fost unul in Hamburg.

| suntserios a răspuns (pentru Dandinelle):

De unde stii ca au fost 1 milion in Germania? I ai numarat?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru gemeni6226):

Daca nu s-ar fi inventat vaccinurile astazi pamantul era gol.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Dandinelle):

Am acolo o cunostinta nimeni nu a zis cifra reala, erau peste 1 milion 200 mii oameni iesiti.

| gemeni6226 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu sunt impotriva tuturor vaccinurilor si eu am primit inclusic pana clasa 8 vaccinuri dar erau vaccinuri experimentate si bune care trebuiau si functionau.Dar in cea care se vrea acum nu am incredere.Am pe cineva in care am mare incredere un domn doctor in varsta si foarte inteligent si nu recomanda. Daca vaccinurile ar fi experimentate si real functionabile ar fi ok dar nu ca azi am inventat nu stim consecintele si deja si bagam in oameni.

| Dandinelle a răspuns (pentru suntserios):

Am facut comparatie intre pozele de la liberty parade de-acolo de acum cativa ani si cati oameni erau + au fost altii din media care au redat numerele astea. Sunt cateva concerne media care spun clar si raspicat alta poveste decat cea obisnuita de la tv.
Se stie ca e un joc politic la mijloc. Pentru ca in aceeasi zi era o alta adunare pro ANTIFA si acolo au zis ca erau in jur de 50000 de oameni si in comparatie erau in total mult mai putini decat cei de la Brandenburg (cei cu milionul). Dar stai linistit, multi au fost saltati, chit ca a fost protest pasnic. Acum sunt curioasa pe 29 cum o sa fie ca deja se anunta ca vor fi cateva milioane de oameni in strada. Partea nasoala aici in Berlin e ca pe strazi incepe sa rasara nazismul si aud din ce in ce mai des straini agresati verbal pe strada de nazisti.

| suntserios a răspuns (pentru Dandinelle):

Toata presa zice ca au fost 20-30.000 oameni, de unde ai scos tu milionul tu stii...

sau ai muscat si tu galusca conspirationista ca multi alti inteligenti

https://andreicismaru.ro/am-pierdut-definitiv-lupta-cu-fakenews/

Esti amuzant(a) cu milioanele tale. Nemtii sunt oameni cu scaun la cap nu conspirationisti needucati

| Dandinelle a răspuns (pentru suntserios):

Fiecare crede ce vrea pana la urma. aici un articol in germana despre comparatie:
https://correctiv.org/......in-berlin/
Daca spui ca nemtii sunt oameni cu cap, atunci de ce au fost mai multi la protestul anticorona decat cel pro antifa? eu zic ca situatia nu e prezentata oricum in mod real, ce stii tu din Romania ca se intampla aici si ce vad eu aici e diferit, dar asa e si vice-versa. Eu stiu aici ca sunt oameni hartuiti pe strada ca nu poarta masca desi nu au o lege care sa impuna purtatul mastii pe strada. O batranica simpatica a dat cu pepper spray unui copil de 6 ani intr-un supermarket ca nu purta masca. Invers se intampla la fel, oameni fara masca fac misto de cei care poarta masca. Copila vine plangand de la scoala ca i-au rupt masca cativa elevi. Vad zilnic pe strada zeci de masti aruncate. Astea sunt situatii care se intampla, unele le cunosc din video-uri altele s-au intamplat din casa mea, le-am simtit si eu. Nu stau intr-o zona defavorizata, stau in miezul capitalei. Lumea a luat-o razna oricum si nimeni nu stie ce sa mai creada. De aia scriu si eu ca fiecare crede ce vrea pana la urma.
Dar ce stiu sigur, si cred ca stim cu totii asta e ca o oaie e controlata de frica.
Si eu am o opinie ambivalenta aici, nu pot zice ca e ori alba ori neagra. Ma intreb si daca e totul real si daca e totul fals. Regulile sunt diferite de la tara la tara iar in statistici nici nu stii ce sa mai crezi de la atatea stiri.

| suntserios a răspuns (pentru Dandinelle):

Tocmai mi ai dat un articol care demonteaza ce ai scris tu mai sus. Ma confuzezi.

| Dandinelle a răspuns (pentru suntserios):

Stiu happy n-am vrut sa te indus in eroare, dar mna vezi si tu ca sunt multe opinii.Hai sa vorbim de ceva mai frumos ca subiectul asta e destul de enervant, ca oricum daca e sa credem televizorul 100% am fi mult mai multi cu infarct.
Daca chiar te intereseaza, diseara dupa munca, o sa caut niste articole si video-uri despre explicatiile respective, acum se pare ca m-am miscat prea rapid si am dat alte stiri, dar na vezi si tu cum se discuta despre tot, se ia la puricat orice informatie. Noul subiect pe Facebook pentru multi e intoarcerea in Germania, ce se intampla la aeroport cand aterizezi si cum e cu carantina.

| suntserios a răspuns (pentru Dandinelle):

Hai sa facem lucrurile mai clare... niciun protest in ultimii ani au a adunat 3.5 milioane de oameni. Asa ca nu mai cauta, ca nu mai ai ce cauta.

| suntserios a răspuns (pentru Dandinelle):

Si inca o chestie. Nu conteaza cate opinii sunt. Conteaza ca sunt fapte si conteaza ca sunt fake news uri

| suntserios a răspuns (pentru Dandinelle):

Ia zi, cate milioane au fost la protest?
Cate? 1-2-3-4 milioane?
Aaaa, doar vreo 30.000, hmm

28 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai cum sa nu fie logica?
Ai idee cum circula aerul intr-un spatiu inchis in care lumea mananca, respira, vorbeste, rade, stranuta? Adica chiar nu te duce mintea sa vezi diferenta?

| Andrei200202 explică (pentru suntserios):

Crede ma ca sunt unele "terase" acoperite, cu pereți, chiar lângă terasa unde muncesc eu. E aproape ca un restaurant.

| suntserios a răspuns (pentru Andrei200202):

Ca sunt unele terase care nu respecta regulile nu inseamna ca nu exista logica in masura luata. Da stiu, e nasol pentru restaurante si pentru oamenii care lucreaza acolo... dar ar fi si mai nasol daca ar creste si mai mult numarul de imbolnaviri

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Stai sa vezi cand vine frigu ce se deschid toate

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Daca s ar descoperi ceva vaccin credeti ca va fi împărțit tuturor? Eu refuz să cred asta.
Poți să refuzi să crezi. Se va da o lege pentru administrarea lui.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Rusii vor sa vaccineze toata populatia lor, bravo lor.
Au scos vaccin inaintea la cam toti.
A vaccinat-o pe fi-sa, au facut teste pe soldati, deci nu-s prosti chiar daca au sarit ultima etapa de testare. Dar chiar au vrut sa faca, nu ca altii care talalaie.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Deci nu-s prosti chiar daca au sarit ultima etapa de testare.
Ca să sari ultima etapă de testare, nu înseamnă să nu fii prost, ci să fii criminal. Dacă un vaccin se testează conform unor proceduri riguroase, asta nu se face ca să fii mai deștept sau mai prost ca alții, ci din motive de viață și de moarte. Nu te apuci să aplici ceva netestat la o întreagă populație de milioane de oameni.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

E, o sa vezi tu ca iese bine! Culmea. L-au testat, a mers, deci e okey, ca pana scot aia vaccinul murim cu zile dracu`. Am zis ca a sarit ultima etapa, nu pana acolo, deci au testat bine.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Tu inghiti chiar tot ce zic rusii? Serios? Esti amuzant, trist ca sunt oameni din astia ca tine intr-o tara care aspira la o democratie adevarata.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Dar de ce as inghiti ce zic SUA, Anglia, UE?! Eu am zis ca asa s-a zis, nu stiu daca vor face asa, asta e altceva.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Exact. De ce sa crezi ce zic niste tari democratice unde exista dreptul la cuvant, unde exiista prosperitate sociala si economica cand ai putea crede ce zice un regim autoritar, comunist recunoscut pentru fake news, un regim care in istorie a demostrat rahaturile pe care le poate face.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

A dracu democratie, si in rusia e, e condusa de oligarhi adica oameni pusi sa distruga rusia, nu Putin, ala e fix cucu, asa ca si acolo e "democratie" ca si in UE unde pica traiu constant.

Uite la china cum prospera, comunistii aia! Si cum democratii aia pica in jos, si acum o sa dea vina pe corona ca de aia pica totul, nuuuu ca, capitalismul lor duce inevitabi ori la razboi (Dar acum de la nucleare nu merge), sau la criza neagra.
La un moment dat pandemie era daca nu stiu cati oameni mureau, se imbolnaveau, acum au coborat nr la care se considera pandemie sa se foloseasca de asta ca sa dea vina pe ce criza vine, deci ce sa zic.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Scrie te rog mai coerent ca nu mai inteleg ce vrei sa spui...
Cand scrii ca in Rusia e democratie am inchiat iar discutia ca e clar ca nu stii ce spui.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Nu, am zis de fapt "democratie" adica nu este nici acolo! Regimu este la fatada democratic dar nu e deloc, cum nu e nici in UE.

Doar un exemplu, nu au lasat socialistii partid din Germania sa ajunga in campanie la TV, asta e democratie?! Lasa oamenii sa aleaga daca e ok sau nu, pune-le pe masa variantele si ei sa aleaga, nu asa sa nu dai voie la candidati sa vina.

Cum a facut si Putin de altfel, dar ala a facut-o cu alt scop, ca daca vin opozantii liberali, se duce dracu rusia de tot. Ideea e ca lumea acolo e convinsa de liberalism ca e de kakako ca sistem zic, ca doctrina. Si el e liberal asa pe hartie dar n-ar fi. In constitutia nou votata sta ca la fiecare an sa se indexeze pensiile cu inflatia. Lumea a votat!

| Michaeel a răspuns:

Acum exagerezi... Înțeleg ca unii stau și le tremură chiloții pe ei când aud de virus dar domne dacă este pandemie nu înseamnă că se sfârșește lumea sau "trebuie sa conviețuim cu el". Și oricum nu se deschid școlile ca se fac cursuri online. În fine, acum toate sunt deschise și ar trebui și restaurantele sa se deschidă.