| anonim_4396 a întrebat:

Este foarte stupid, de ce se inchid scolile de saptamana asta doar pentru coronavirus? Noi avem doar vreo 15 cazuri si niciun mort! Sunt prosti astia din guvern? (Eu nu merg la scoala). Dar stiu ca am fost si eu elev si cred ca ii va baga la suplimentare pe copii din cauza unei prostii.

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu intelegi efectele unei epidemii destul de agresive mai bine te abtii de la comentarii.

| Catrice a răspuns (pentru suntserios):

Și? N-a fost acum câțiva ani epidemie de rujeola sau rubeola cu o grămadă de cazuri și decese și s-au închis școlile? Nu.

| suntserios a răspuns (pentru Catrice):

Nu are niciun sens comparatia...
Pentru rujeola exista vaccin in primul rand iar modul in care se raspandeste nu esti nici pe departe la fel de agresiv ca virusul asta nou.

| Catrice a răspuns (pentru suntserios):

Au fost și epidemii de gripa unde la fel au fost victime și ce s-a închis?
Asta e ca și cu gripa aviara ca și atunci s-a mediatizat în masa și s-a creat panica pentru nimic.

| suntserios a răspuns (pentru Catrice):

In continuare nu prea intelegi ca nu exista termen de comparatie in ceea ce priveste modurile de transmitere a virusului.

Coronavirusul asta s-a raspandit in 2 saptamani la 10.000 oameni in Italia

| Catrice a răspuns (pentru suntserios):

A, da, ca acolo vin 0 turiști de peste tot.

| suntserios a răspuns (pentru Catrice):

Eu nu pricep revolta ta impotriva masurilor de precautie.
Vrei sa te imbolnavesti sau care e scopul revoltei?
Sau poate preferai sa nu faca nimic statul ca sa te poti plange pe urma mai usor ce tara de ca.cat avem?
Sau ai rude prin Italia si nu le mai vezi de Pasti?
Care e motivul?

| Catrice a răspuns (pentru suntserios):

Ca sa nu te revolti, o să-ți răspund pe rand la revolta.

1. Din păcate pentru tine, sunt întreaga la minte și nici un om întreg la minte nu și-ar dori asta.
2. Nu e vina mea ca acesta minunat guvern ia decizii proaste (ca sa nu te revolti, ma refer în general),
3. Dacă aveam rude îmi pasa cum îmi pasa de restul lumii (ca sa nu te revolti ca nu înțelegi, asta înseamnă deloc).
4. Nu se întâlnesc copii/tinerii/adolescenții la școală, dar se vad în parc, club, la mall, în baruri sau mai știu eu pe unde ca doar știi cum sunt ca și fost și tu de vârstă lor (sau ești la liceu și de aceea te revolti?!). Citisem pe undeva ca în nu știu ce tara nici adulții nu mai merg la lucru. Nu e asta o măsură mai buna (sau doar școlarii răspândesc viruși?)?

| Celcestietot a răspuns:

Se inchid ca sa nu alerge corona pe copilasi. Este o pasare? Un avion? Nu, este Coronavirus!

| Fatamuntilor a răspuns:

Mie mi se par masuri normale de precautie.
In spatiile mari cum ar scolile rata de raspandire este mult mai mare.In plus copii nu tot timpul pastreza normele de igiena si iau virusul usor.

| Andrei200202 a răspuns:

E ok dupa parerea mea ca s au inchis, nu ca ar fi fost chiar necesar dar trebuie sa fim precauti. Sa vedem cum o sa fie situația saptmana asta, si daca totul va fi ok, nu vor mai fi asa multe cazuri, sa se reia cursurile. E periculos, de la un copil care ar avea virusul intra in contact cu colegi de clasă, cu elevi din scoala si asa se va răspandi foarte ușor. Da, ar fi trebuit sa se închidă din prima granițele, cand a fost depistat virusul in Italia, sa nu se mai întoarcă lichelele si sa ne infecteze si pe noi.

| Nume6 a răspuns:

Trebuiau închise graniţele ţării de mult timp, să nu mai vină nimeni în România din nicio ţară...Ei au așteptat să ne aducă virusul italienii! Nu e o soluţie închiderea școlilor, îi vezi după în mall și la restaurante pe elevi de mânuţă cu părinţii, pentru că evident că nu există spirit civic...

| JulyDreams a răspuns:

Este bine ca se inchid scolile, pentru ca se incearca limitarea raspandirii virusului. Sistemul medical e oricum putred, asa ca o sa fie la pamant atunci cand o sa fie epidemie.
Tinerii sunt mai rezistenti la boli, insa daca iau virusul, il pot transmite persoanelor de varsta a treia (care au risc ridicat de complicatii).
Sunt 15 cazuri confirmate oficial, insa in realitate pot fi mult mai multi infectati. Kit-uri de test sunt putine, deci si persoane testate vor fi putine. Nu se poate sti cati sunt in realitate infectati, daca se testeaza doar cativa.

| EduardEdu1994 a răspuns:

Prostia asta se transmite foarte rapid, atacă economia și nu în ultimul rând face victime. Dacă nu te duce cel mai indicat este abținerea.