| Frank51 a întrebat:

Voi cum va gasiti motivatia sa ramaneti in tara? Salariile sunt de toata mizeria si daca asta nu ajungea iti ia 45% din ele. Sa nu mai zic ca nu exista conditii atat la locurile de munca cat si in tara in locurile publice. Parlamentarii analfabeti iau 30.000 lei pe luna si noi murim de foame. Daca faci o facultate o sa fi platit execrabil cel putin 5 ani, iar dupa asta o sa iti scoata ochii cu 5-6000 lei din care net primesti 3000, wtf? Asta deja nu mai e o chestie umana... e bataie de joc! Romanii chiar nu observa asta? Merg la munca in 3 schimburi de zeci de ani cu ore suplimentare ca sa ia un salariu cat sa poata sa plateasca intretinere si scoala la copii, lor nu li se pare absurd?

Cred ca doar daca ies putin din tara si vad ce inseamna civilizatie si omenie o sa le vina mintea la cap. Au ajuns romanii nostri sa nu mai aiba drepturi din cauza jigodiilor din guvern si parlament!

16 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mda, ce constat eu. Dta te uiți mult la TV.
Eu zic că dta să ieși puțin din camera ta, să cunoști viața reală din jurul tău, căci dacă nu o înțelegi pe asta, nici afară nu o să înțelegi de ce sunt acolo câinii cu colaci în coadă.

| Frank51 explică (pentru sadrian46):

Mama ce concluzie ai tras, felicitari. Nu cred ca mai trebuie sa iti dau explicatii prin cate tari am fost si cu ce oameni am stat de vorba, ramane asa. Sper sa ai o viata foarte faina in Romania in continuare, si da sunt ironic!

| sadrian46 a răspuns (pentru Frank51):

Te rog e foarte mult să ne spui pe unde ai fost și ce ai pățit pe acolo. Ajută-mă să înțeleg că greșesc.
Și dacă dta ai avut norocul să cutreieri lumea în lung și în lat ca cavalerul fără frică și prihană, ne spui dta, din imensa dtale înțelepciune plină de așa zisă ironie, cum am putea noi cei 18 milioane rămași, să mergem toți, dar toți, pe drumul tău?
Am avut dreptate, cu TV sau nu, dta și noi ceilalți care am rămas trăim în lumi foarte diferite. Nu știu cum e lumea ta, poate ne spui.
Eu îți spun despre lumea noastră, nici nu seamănă, nici nu răsare cu cea descrisă de tine mai sus. Și vei primi răspunsul nostru în 18 milioane de versiuni diferite. Chiar și al meu.

| Frank51 explică (pentru sadrian46):

Omule, avem un lucru in comun, traim in Romania. Chiar daca sunt versiuni diferite tot aceeasi problema o avem chiar daca iti place sa recunosti sau nu. Ti se pare corect ce se intampla? Nu esti nici macar putin frustrat? Asta mi se pare anormal si ilogic.

Sunt un amarat de student care dupa ce termina facultatea trebuie sa lucreze pe 15 milioane vreo 2-3 ani, apoi treptat ajung pana la 25 net in mana, cu care ce fac? Platesc scoala la copil, mancare, la casa, nici macar bani de o inghetata nu raman.

Nu am vrut sa par ca am cutreierat lumea, pur si simplu am fost afara si am vazut cum ar fi trebuit sa fie Romania dar nu este datorita analfabetilor din guvern, si mi se pare complet normal sa fiu frustrat, anormal este sa nu fi frustrat deci problema nu este la mine.

Daca tu crezi ca ce se intampla in Romania este normal ai o problema.

| sadrian46 a răspuns (pentru Frank51):

O să revin să răspund cu toată seriozitatea.

| AC4S4 a răspuns (pentru Frank51):

Ce facultate faci?

| Steregoi a răspuns (pentru Frank51):

Nu e normal. Ca sa nu mai fii frustrat nu mai privi la parlamentari ci mediteaza la Dumnezeu si la promisiunile Lui scrise in Biblie.

Tu suferi de ceea ce spune in Apocalipsa 16:2:"Şi s-a dus cel dintâi şi a vărsat cupa lui pe pământ. Şi o bubă rea şi ucigătoare s-a ivit pe oamenii care aveau semnul fiarei şi care se închinau chipului fiarei"

| Frank51 explică (pentru Steregoi):

La sfarsitul zilei sunt un om normal, rational. Sunt frustrat dar nu las acest sentiment sa ma controleze, gandesc logic si actionez in favoarea mea, fara sa fiu egoist. Ma consider un om bun, tocmai de aceea ce se intampla in guvern mi se pare strigator la cer. Sper ca anul acesta sa se termine guvernarea ciumei rosii.

| Steregoi a răspuns (pentru Frank51):

Cu cat te amagesti mai mult ca fiara sau politica sau guvernarea umana va aduce ceva mai bun cu atat vei suferi mai mult. Societatea devine tot mai atee si mai bolnava dpdv spiritual asa cum este descris in Apocalipsa. Prosperitatea ateista din tarile dezvoltate este o amagire. Oamenii din acele tari sunt si mai bolnavi dpdv spiritual. Priveste la protestele din Franta. Prosperitatea Frantei atee este iluzorie. Chiar daca au multe lucruri materiale si bani in interiorul lor sunt goi si plini de draci. Goi adica fara speranta vietii vesnice si fara fericire. Cand ateii stiu ca toata prosperitatea lor se va sfarsi pentru totdeauna odata cu moartea, aceea nu e nicidecum fericire. Este o siguranta iluzorie. Un pic daca trec prin deficite financiare ateii devin foarte depresivi si violenti precum cei din grupul vestelor galbene din Franta. Si astea pentru ca ei si-au pus toata speranta in aceasta lume.

| Frank51 explică (pentru Steregoi):

Crede-ma ca inteleg perfect ce vrei sa spui. Dar eu nu neaparat la bani sau chestii materiale ma refer, ci la fapte omenesti. Cei din guvern se joaca cu vietile noastre, ne stabilesc nivelul de trai, cat si problemele. Nu mi se pare corect ca niste oameni diabolici cu rea vointa sa ne conduca tara si sa ne adanceasca in prostie.

| Steregoi a răspuns (pentru Frank51):

Asa este. Nu e drept ce se intampla pentru ca Satan conduce lumea guvernele omenesti guvernarea umana fie in Romania fie in restul tarilor de pe intreg globul. Prosperitatea Frantei, SUA, UK, Germaniei provine din sutele de ani in care au subjugat alte popoare si la fel fac si in prezent dpdv economic. Tarile din vest au distrus fabricile din Romania dupa '89 cu mana romanilor tradatori si acum si-au instalat supermarketurile lor fara sa permita romanilor sa faca la fel in tarile lor. Tarile din vest se lauda cu prosperitatea lor ignorand si nerecunoscand ca prosperitatea lor se bazeaza pe mana de lucru ieftina din tarile sarace unde si-au instalat fabricile iar produsele finite sunt importate in tarile lor si exportate la preturi foarte mari de parca tarile din vest au fabricat si nu popoarele sarace. Iar majoritatea romanilor care pleaca la munca in vest presteaza printre cele mai de jos munci in schimbul salariului minim pe economie din tarile din vest. Ori cu salariul minim nu poti trai decent in tarile din vest la fel cum se intampla in Romania cu cei care castiga salariul minim. Asadar avantajul celor care lucreaza in strainatate este vizibil doar daca ei sunt mereu pe drumuri intre Romania si tarile din vest. Putini sunt cei care reusesc sa se integreze in tarile respective din vest fara sa se mai intoarca in Romania. Intervine nationalismul satanic bazat pe superioritatea inchipuita a raselor din vest bazata pe ateism prin care cei cu origine romaneasca vor ramane la periferia societatii in tarile din vest chiar daca reusesc cu greu sa se integreze fara sa se mai intoarca in Romania.

| Plato a răspuns:

Daca tara e bolnava, zic sa o vindecam, nu s-o abandonam. De putut se poate, daca ne trezim.
Deocamdata suntem un popor care a ales niste infractori, deci ne meritam soarta. Dar trebuie sa cream un viitor si aici. Sa MERGEM LA VOT, sa ne ocupam de educatia copiilor. Totul porneste de la educatie. Daca un copil e educat si informat, acesta va alege bine, va avea bun-simt, va face lucruri bune.
Din pacate, am observat ca multi parintii le induc copiilor in cap egocentrismul, egoismul, gandurile mici, nu-i lasa sa evolueze, nu-i invata sa se gandeasca si la altii.

| AC4S4 a răspuns:

In Transilvania si Banat oamenii sunt relativ multumiti de traiul lor.
Daca in Romania vezi doar Moldova si Oltenia, e problema ta. Mereu am fost pentru independenta financiara a Transilvaniei.
Salariile sunt decente, nu mori de foame. Dar stiu ca prin Sud si in Moldova oamenii sunt obisnuiti doar sa se milogeasca la politicieni sa le dea ceva. Nu sunt obisnuiti sa faca ei, sa isi asume responsabilitati.

| Frank51 explică (pentru AC4S4):

A fost o greseala sa imi exprim parerea in mod public. Fiecare persoana are alte moduri prin care trateaza problemele.

Ai dreptate, daca ne este greu trebuie sa tragem mai tare, dar totusi nu sunteti frustrati ca aia pleaca in vacante in hawai si noi trebuie sa lucram sambata si duminica? La un salariu de 10.000 lei, primesti 5800 in mana, ti se pare normal?

E ca si cum iti fura dragnea vreo 20 milioane pe luna si tu zici, "no lasa ca imi ramane si mie ceva acolo macar sa mananc si sa platesc facturile", tu trebuia sa ai autostrazi, spitale, drumuri bune, toti banii astia sunt in vilele lor si in masinile copiilor lor.

Eu nu mai judec, treaba voastra ce faceti, dar tot ce spun sunt fapte, lucruri palpabile, nu vorbesc degeaba.

| AC4S4 a răspuns (pentru Frank51):

Da, sunt niste probleme. Se platesc taxe dar nu se intampla multe lucruri in infrastructura, sanatate, invatamant.
De salariul politicienilor nu stiu ce sa zic, e mare in toate statele, nu numai la noi. Gandeste-te ca tu ai fi ales in Parlament, ai refuza acel salar?

Oamenilor par sa le placa cum guvernarea PSD gestioneaza banii. Mie nu-mi place, insa, facem cum voteaza cei mai multi. In 2016 PSD avea 45%, acum in sondaje e tot primul.
Sunt ironic, desigur. Cei mai multi romani nu sunt de-acord cu guvernarea PSD... dar cand li se spune sa mearga sa voteze, se fac ca ploua. Sper ca nu e cazul tau.

| Frank51 explică (pentru AC4S4):

Nu cred ca afara au pensii speciale. Nu faci decat sa ii acoperi inutil, anul acesta va fi sfarsitul lor.