| bleakk a întrebat:

Este legitim sa-ti corectezi imperfectiunile fizice cum ar fi, de exemplu, nasul sau urechile. Nu sunt multumit poate cum arata si ma dezavantajeaza. Ati face o astfel de operatie pentru a va corecta acestea?

15 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu sunt pitipoanca sau Michael Jackson.

| bleakk explică (pentru T0T):

laughing) Ce manipulat ai fost la faza asta. Tu crezi ca daca ai vazut o stire cand ii cade lui Michael Jackson nasul sau ca o "pitipoanca" si-l corecteaza, nu inseamna un lucru -prostesc-. Multi fac asta si nu sunt dati la TV sa se faca misto pe seama lor, asa ca gresesti aici.

| T0T a răspuns (pentru bleakk):

"manipulat" Mai degraba nu-s idiot ca sa dau bani la greu pe o operatie care probabil va avea si urmari.

| AirănMeidăn a răspuns:

Da, daca as avea o problema atat de mare cu felul in care imi arata o parte a corpului, as face. De ce nu?

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Nu am ce sa modific, trasaturile mele sunt proportionale cu fata. Dar daca ar fi sa am un accident, as apela la astfel de operatii. De legitim, e legitim, daca ai suficienti bani si peste 18 ani.
Nu-ti modifica corpul daca nu ai neaparata nevoie de asta, doar pentru ca in imaginatia ta ai arata mai bine.

| bleakk explică (pentru DarkOrbitMoon):

Asta am vrut sa aud.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cat de grava e situatia.Sunt de acord cu unele operatii estetice dar nu la cele de marire a sanilor sau bombare a fundului si a buzelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti nemultumit de cum arati? Si cine n-ar fi? Toti vrem sa aratam cat mai bine. Multumeste-te cu ce ai. Ti-am vazut si cealalta intrebare si daca tu te consideri vreo hidosenie atunci sa-ti fie de bine. Strange cativa saci de euro si du-te la chirurgie plastica daca nu ai toate tiglele pe casa.

| bleakk explică (pentru anonim_4396):

Stai m-a linistit, am pus o serii de intrebari corelate intre ele ca sa ajung in final la o concluzie. Nu faceam operatie de rinoplastie, cel putin nu acum. Vedem pe viitor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

Nici pe viitor...neliniștitule

| bleakk explică (pentru anonim_4396):

Asa ti-am dat impersia ca sunt?laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

Nu ai dat impresia. Chiar asa arati. Nu e nimeni in toate mintile când da asa multa importanta unor aspecte fizice cu greu problematice.

| Syndre a răspuns:

Da, dacă aș avea o trăsătură care chiar m-are deranja de ce nu? Fiecare are dreptul să facă ce dorește cu corpul său, cu atât mai mult cât sunt cazuri în care nu e vorba doar de un moft, ci niște defecte care chiar sar în ochi.

| aXandra a răspuns:

Da. Lumea este atât de superficială, încât aspectul fizic contează. Este important să faci tot ce crezi pentru a-ți asigura confortul atunci când ieși în lume.
Deciziile mari nu se fac ușor, este nevoie de curaj și de persoane care au ambiție. Succes!

| IoanaPsy a răspuns:

Eu nu as face nicio modificare propriului corp, fara sa fie o necesitate (operatii de reconstructie in urma unui accident, de exemplu). De legitim, este legitim, mai ales daca ai peste 18 ani. Sub 18 ani e nevoie de acordul parintilor. Desi la noi in tara nu este obligatoriu sa consulti un psiholog inainte si dupa operatie, este o recomandare necesara. Gandeste-te ca e posibil ca si in urma operatiei sa nu iti placa rezultatul. Sau pot aparea complicatii. Recomandarea mea este sa te axezi pe cresterea stimei de sine, pe dezvoltare personala si pe lucrurile care iti plac la tine. Iar daca ajungi totusi la concluzia ca operatia estetica este solutia, consulta medici specialisti cu referinte si un psiholog pentru a te scoate din impas. Tine minte ca orice operatie este invaziva si, deci, dureroasa. Succes!