| dirtydancer700 a întrebat:

Este o calitate sau un defect sa pui suflet in tot ceea ce faci?

25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Defect

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de natura ta!
Daca esti o persoana pozitiva, atunci este extraordinar sa pui suflet, in tot ce faci.
Daca esti o persoana negativa si pesimista, atunci este un defect.
Tu de care esti?

| dirtydancer700 explică (pentru Violleta2022):

Pozitivă, clar! Ma îngrozesc cand aud/vad lucruri rele.

| sierra1 a răspuns:

Dacă faci asta întru-un mediu ostil e un defect, la locul potrivit e o calitate (rară)

| Frank51 a răspuns:

Este subiectiv. Adica mai precis, conteaza cand, unde, de ce, pentru cine.

| SilentRain a răspuns:

Defect

| Sn4k3 a răspuns:

Ambele. Daca pui prea mult sa suflet, atunci nu e bine.

| Hammurabi a răspuns:

Dacă faci pentru tine, e o mare calitate.
Dacă faci pentru alții, ai nevoie de mare atenție şi discernământ, ca să nu ajungi să suferi.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Asta difera in functie de ce faci.

| mentholinks a răspuns:

Da exemple de "tot ceea ce faci". La ce te referi mai exact? Tu faci un lucru fiindca iti place sa-l faci sau il faci fiindca te gandesti ca trebuie si intr-un fel simti ca te sacrifici pentru cineva facandu-l si zici ca pui suflet?

| dirtydancer700 explică (pentru mentholinks):

Vorbesc frumos cu oamenii, ii apreciez pe cei care fac bine, incerc sa ii ajut cum pot pe cei care au nevoie, respect valorile morale, incerc sa evit problemele pe cat pot...si in ceea ce ma priveste incerc pe cat posibil sa fac lucrurile bine si să nu am dificultăți.

| mentholinks a răspuns (pentru dirtydancer700):

Si de ce crezi ca ar putea fi un defect faptul ca actionezi asa? Ai asteptari de la ceilalti si esti dezamagit?

| dirtydancer700 explică (pentru mentholinks):

Se poate spune si asa...

| Dismally a răspuns:

Este o calitate care iti poate face rau...

| CleanHeart a răspuns:

Si defect sa fie, tot o sa pun suflet in toate.

| 6684464 a răspuns:

Ai spus in tot ceea ce faci, deci cum pui suflet cand faci treaba mare? laughing

| dirtydancer700 explică (pentru 6684464):

Asta e cea mai proastă replica pe care am auzit-o vreodata! Ma rog, vazut-o...

| 6684464 a răspuns (pentru dirtydancer700):

Dar nu e o replica, e o intrebare, chiar sunt curios cum pune cineva suflet cand face treaba mare. laughing

| dirtydancer700 explică (pentru 6684464):

Nu contează varsta pe care o ai. Oricare ar fi, ar trebui să ai alte preocupări.Nu prostii d-astea!

| ibaal a răspuns:

Cred ca este o calitate...chiar daca altii n-ar aprecia big grin
Dar, macar ramai cu satisfactia ca chiar ai facut tot ce ai putut, ba chiar ai pus si suflet, te-ai implicat emotional laughing

| IoanaRoman09 a răspuns:

Defect

| MGEORGESCU a răspuns:

Parerea mea este urmatoarea:
70% calitate
30% defect
Atunci cand ma refer la calitate ma raportez la ideea ca,, a pune suflet" inseamna a darui, a face lucruri cu dragoste, a te implica, a-ti pasa si toate astea reprezinta o calitate, e un mare dar sa fii un om de bine, lucrurile facute cu suflet ies intotdeauna speciale, iar oamenii care lucreaza/intereactioneaza cu daruire/pun suflet sunt oameni buni.
Iar,, a pune suflet" vazut ca un defect il pun in legatura directa cu oamenii din jur si nu cu persoana care pune suflet, nu totii oameni apreciaza lucrurile facute cu daruire si ajung uneori sa le ia in deradere, sa le devalorizeze, sa le subestimeze, si atunci,, pune suflet" e un defect pentru ca sunt indivizi care nu reusesc sa distinga notiuni cu asemenea incarcatura.
In viata in general trebuie sa stii ca lucururile/activitatile facute cu suflet sunt doar pentru o masa de oameni, sunt pentru cei care stiu sa puna pret pe omul din fata lor.

| Angelindeed a răspuns:

Defect

| natalia7prut a răspuns:

E o calitate atunci când faci totul din placere si pui suflet e un defect de pui la suflet părerile de rău a celorlalți. Persoana ce pune sufletul în tot se cunoaste si merită apreciată.

| dirtydancer700 explică:

Mai precis sunt unii oameni pentru care ceea ce fac este peste capacitatea lor de înțelegere și tin sa "arunce cu noroi".