| aicinuehi5 a întrebat:

De ce poporul roman un popor simplu lipsita de maretie si drame lautrice in cultura ca francezii, italienii, spaniolii, nemti sau americani? Indifirent de domeniu culturala vezi simplicitate si minimalistica peste tot.

De ce suntem atit de simplu ca popor si ca natie? Cum putem sa iesim din mentalitatea acestuia de a fii simplu? Prin palatul regal si Monarhie?

10 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Te-as fi luat in seama daca nu scriai complet agramat.Tocmai din motivul asta imi dau seama ca nu ai o carte la activ, ce sa mai vorbim de istorie si drame launtricewinking

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incearca sa citesti ceva din cultura acestui popor si apoi sa vorbesti. De unde ai dedus asemenea chestii. Din cartile de limba si literatura romana, din cartile de istorie minimaliste de azi? Du-te intr-o biblioteca si ia la rand toate cartile cu autori romani si ai sa vezi complexitatea. Citeste despre inventica romaneasca, despre luptele duse de acest popor. Nu suntem un popor simplu. Avem prioritati de prima mana in mai multe domenii. Am dat lumii artisti deosebiti: cantareti, scriitori, inventatori. Sa-ti dau cateva nume: Vlaicu, Vuia, Salighni, Coanda, Brancusi, Cioran, Eugen Ionesco, si atatia ca nu mi-ar ajunge o zi sa ti-i insirui. Stiai ca albastru de Voronet este un secret si azi? Stiai ca inventatorul stiloului este un roman? Stiai ca principiul sonicitatii are ca parinte un roman? Stiai ca insulina si penicilina sunt descoperite de romani? Stiai ca inainte de cel de al doilea razboi leul romanesc avea valoare egala cu greutatea sa in aur? Banuiesc ca esti tanar si n-ai apucat sa citesti multe. Uita-te pe net si ai sa fii surprins de cat de multe vei descoperi despre cultura poporului roman.

Răspuns utilizator avertizat
| 0rlando a răspuns (pentru aicinuehi5):

Ce legătura are simplitatea cu sărăcia? Și de unde ști tu că acele clădiri nu au fost proiectate de arhitecți din altă țară, poate chiar de pe alt continent, ce nu au nici o legătură cu Barcelona... spre exemplu.

Răspuns utilizator avertizat
| Azµre a răspuns (pentru aicinuehi5):

Pune mana si citesti si ai sa intelegi de ce nu avem ce au ei, si ne revedem peste 1 an duap ce ai citit tot!

| Salontanul a răspuns (pentru aicinuehi5):

Pentru ca am fost furati intr-un mod barbar de la imperiul roman pana astzi cand ne fura intreaga Europa. Am fost un popor care n-am stiut sa ne unim de cat atunci cand raul a fost facut. Am mai avut nesansa sa fim la intersectia unor imperii mai mici sau mai mari. Ne-au furat romanii (dupa unii istorici circa 64 de vagoane cu aur si argint), ne-au furat turcii si aur si copii, ne-au furat ungurii si austriecii tot aurul din Ardeal, ne-au furat rusii si pamant si aur, au venit mai apoi germanii si au luat tot ce puteau si iarasi rusii care au finalizat. In 2000 de ani de existenta acest popor n-a avut 50 de ani de liniste (la rand). Daca n-a fost una, a fost alta. Au trecut peste noi popoarele migratoare. Cetatile noastre ce le avem toate sunt daramate ca nici o hoarda blestemata n-a vrut sa mai intampine probleme. Ma uitam chiar azi la un documentar cu lupta anticomunista din muntii Fagaras si ma gandeam cati tradatori s-au gasit care sa execute ordinele URSS. E mult de spus. Daca ti-as spune tot ce stiu mi-ar trebui zile intregi. Incearca sa intelegi tu singur din cartile de istorie aflate prin biblioteci ca cele din scoli au ajuns de rasul lumii. Mergi la biblioteca, e gratuit!

| 0rlando a răspuns:

Înainte de a pune întrebări de genul ăsta, citește o carte. http://www.youtube.com/watch?v=638Z3ftcpaQ

| Azµre a răspuns:

Cred ca tu ai o probpema cu simplitatea asta, daca ai fi citit putina istorie ai fi observat ca nu suntem chiar asa din contra avem mult mai multe decat altii!

Răspuns utilizator avertizat