| Ekcstsy a întrebat:

Eterna intrebare... Ce a fost mai întâi, oul sau găina?

Răspuns Câştigător
| YoOYoO a răspuns:

Sal'tare!
Gaina a fost prima si iata si de ce:
Una dintre intrebarile ultimului secol, "ce-a fost intai: oul sau gaina?", si-a gasit, in sfarsit, raspunsul. Cercetatorii britanici au stabilit ca gaina e mai veche pe Terra, deoarece in ovarele acesteia se gaseste o proteina esentiala pentru formarea oualor.

Cum doar in prezenta acesteia oul poate prinde forma, lucrurile nu au cum sa stea altfel, au stabilit oamenii de stiinta de la Universitatile Sheffield si Warwick. Cu ajutorul unui supercomputer, ei au studiat tot ce intra in componenta oului, stabilind ca in absenta proteinei ovocledidina-17, mai pe scurt OC-17, oul nu avea cum sa existe, conform Daily Mail.

De multa vreme se specula ca acesta este ordinea corecta a venirii pe lume pentru gaina si ou, insa acum exista si baza stiintifica pentru acesta afirmatie, a declarat unul dintre cercetatorii implicati in studiu, Dr Colin Freeman, de la Universitatea Sheffield.

Proteina a fost identificata si anterior, insa abia acum a fost examinata asa cum se cuvine, observandu-se cum controleaza intregul proces de formare al oului. Toate speciile de pasari au in organism variatiuni ale acestei proteine, toate slujind aceluiasi scop, de a face oua.

"Multa vreme s-a considerat ca oul a fost primul, insa am reusit sa demonstram ca situatia e pe dos", a mai declarat Freeman.
Abracadabrabye!winking

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ᎦʉɮȤҿℜθ a răspuns:

Întrebarea asta am pus-o și eu, și răspunsul corect este găina fiindcă Dumnezeu a creat întâi animalele...

| Ekcstsy explică (pentru ᎦʉɮȤҿℜθ):

Da ok asta e din punct de vedere biblic dar cum tot timpul trebuie sa fie 2 pareri, unul din partea religiei si unul stiintific pe cel de-al doilea cum il explici?

| ᎦʉɮȤҿℜθ a răspuns:

Așa îl explic laughing

| ContdeNIMIK a răspuns:

Nu se stie pentru ca oul a fost facut de gaina si gaina era inainte sa se faca oul

| xElly a răspuns:

Este o intrebare prosteasca. Nu are raspuns oh go on Oul a iesit din gaina, dar gaina la randul ei a iesit din ou.batting eyelashes

| Ekcstsy explică (pentru xElly):

Si logica ta unde este?

| xElly a răspuns (pentru Ekcstsy):

CE logica? Intrebarea este una prosteasca. nu are raspuns._.

| Ekcstsy explică (pentru xElly):

Daca este prosteasca si nu are raspuns, de ce au incercat cele mai luminate minti din stiinta sa ii gaseasca un raspuns? Dar ceea ce TU nu intelegi ti se pare prostesc este problema ta.