| Maria_3164 a întrebat:

Eu am fost la un concurs de geografie, dar nu am stiut sa raspund la unele intrebari. As vrea sa stiu raspunsurile corecte pe viitor. funda 1 Numiti porturi fluviale 2 numiti trei porturi maritine din care unul sa fie din Romania 3 Numiti orase din Romania care au aeroport 4 spuneti avantajele si dezavantajele transportului aerian funda

Răspuns Câştigător
| Ciprian16 a răspuns:

1. Porturi fluviale-Portul Constanta, Portul Dunare-M.Neagra
2. Porturi maritime-Portul Sormec Marine Cranes [Italia] Portul Constanta,
3. Cluj,Bucuresti,Sibiu,Brasov, Medias, Timisoara...
4. Avantaje--Rapiditatea este atributul esential al transportului aerian. Pentru pasageri, evolutia aeronavelor a adus posibilitatea de a calatori mult mai repede, dar si în conditii de confort si de servicii net superioare.
Economicitatea se refera la posibilitatea clientilor de a beneficia în conditii avantajoase de serviciile respective. Costurile de operare s-au redus substantial, în ultimii ani, permitând practicarea unor preturi tot mai atractive, accesibile unui public tot mai larg.

Dezavantaje--
Dependenta transporturilor aeriene de conditiile naturale, ceea ce pune sub semnul incertitudinii respectarea riguroasa a orarului sau chiar realizarea calatoriei, o anumita insecuritate a voiajelor;
Investitiile mari generate de construirea si exploatarea unor aeroporturi moderne;
Imbarcarea si debarcarea turistilor se face în afara localitatilor, necesitând transferul la baza de cazare cu alte mijloace de transport, crizele economice si politice
Sper ca te-am ajutat! FUNDA? daca iti pake raspunsu bine inteles