| Mosotti a întrebat:

Faptul ca multi au bani am inteles, chiar si 1-2-10 miliarde de dolari, dar daca-i cheltuie fi-su aiurea, poate ramane fara ei.

Ce parere aveti insa de smecherii aia de sus de tot care cand nu mai au bani, mai tiparesc bani?
Adica cand nu mai au bani, gata, baga la tiparnita 100000 euro si-ti ia tata mercedes, vorba vine. Se stie ca Federal Reserves care bate dolarul, e privat. De fapt asta au facut acum, au tiparit aiurea mii de miliarde.
Ca daca te duci cu banii aia la cumparaturi, nu-s falsi desi sunt, ca nu-s acoperiti in nimic, efectul e inflatia dar nu au treaba, pe moment nu simti cand iei merzanu cu banii aia.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi se pare ok! Gandeste-te ca unii transpira din cap pana-n picioare pentru 900 ron/luna ca sa traiasca si ei cum pot, iar ei tiparesc bani cu ghiotura si ii folosesc, bani pe care nu-i merita!

55 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Esti amuzant. Inflatia unei tari nu inseamna cresterea pretului aurului. Inflatia inseamna cresterea generalizata a preturilor bunurilor si serviciilor...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

S-a umflat prețul aurului, nu prețul la benzină la pompă și la alimente. Aceea e inflație, că nu ai nevoie de aur, dacă ești americanul mijlociu.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mi-ai răspuns la intrebare. Cine a tiparit bani si cum i-a folosit? Ai idee cine tipărește banii macar?

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Aaa pai si asta, automat, ce luai acum 20 ani cu 100 dolari, ce ieri acum in SUA?! Si peste tot. Sa vezi la nemti cum s-au scumpit utilitatile destul, biletu de autobuz era 2, 6 euro in 1999 vara, acum era 7 in 2017 vara! Si pensiile cam tot la fel si salariile.
Si in SUA e cam la fel, si peste tot. Insa daca vinzi 100 g aur, tine pasul cu inflatia, o sa iei tot atatea chestii ca si acum 30 ani, poate chiar mai multe.

| Mosotti explică (pentru suntserios):

I-a tiparit americanii in ultimule 6 luni, acum masiv insa, pentru n nevoi in tara.
Nu am zis ca unii au tiparit ca n-au mai avut bani de paine ca si-au tocat averea la fetite misto tare, am zis doar ca ar putea face asta oricand.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Nu era pentru tine ultima întrebare. Era pe alalalt care e convins ca cineva apasa pe buton si ii scoate imprimanta bani.

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Aaa, okey.

| mgtow a răspuns:

Dovada ca lumea e un rahat incorecta. Si iluminatii sant la mijloc

| RoCkKiD a răspuns (pentru Mosotti):

Sa dea batman sa avem si noi economie asa praf ca a lor.

Cat despre conspiratii si cine controleaza pe cine... las expertii sa se pronunte.

| Mosotti explică (pentru mgtow):

Exact, si unii colegi de aici se fac ca habar n-au, serious si nevermore, realitatea e evidenta si ei neaga domne.
Stii si tu ca toate monezile din lume trebuie sa fie acoperite in aur, cum dracu nu se mai raporteaza la aur dolaru`?
Si atat timp cat pretul aurului urca, e inflatie, ala e cel mai bun indicator.

Zice sadrian46 "aaa nu s-a scumpit benzina la pompa", ia du-te tu in occident si vezi preturile de acum 20 ani si acum, sa vezi, nu s-a marit?! De la 2, 6 euro la 7 nu s-a marit nu?! Nu zic de tine ci de ei.
De la 50 euro abonamentul lunar de transport la 75 in 14 ani, nu e mareala?! 50 % mareala! Plus utilitati si altele.
Si salarii, pensii nu s-au marit mai deloc, tatal meu vitreg in 2003 a iesit la pensie cu 980 euro, si in 2015 aveam 995, deci?

Dar asa e, se neaga realitatea ca sa fugim de ea. Ce zic eu sunt fapte.

| Mosotti explică (pentru RoCkKiD):

Realitatea zice adevarul, daca o analizezi istoria si prezentul, scoti adevarul de acolo.

| Holiday a răspuns (pentru Mosotti):

"Uite-e cat e aurul acum si cat era anul trecut,"

Pretul aurului a crescut pentru ca a crescut cererea.

| Mosotti explică (pentru Holiday):

Si de ce rusii si china au luat mult aur lingouri? Se pregatesc de criza, cand vine si dolaru va mai avea valoare fix pix, sa vezi atunci.
Si oricum pretul tot crestea.

In ce au acoperire dolarii aia? De ce tot a picat traiul peste tot?! De ce cu 100 dolari cumperi din ce in ce mai putin, dar cu aurul cumperi cel putin la fel! Daca o paine costa 1 g de aur (e un ex), si peste 50 ani aceiasi paine costa tot tat.
Sau uneori posib ca, cu 1 g sa iei 1, 5 paini.

Deci banii au din ce in ce mai putina acoperire, ca de aia e inflatie.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

I ai dat dreptate unuia care a scris 4 cuvinte fara logica?
"Dovada ca lumea e un rahat incorecta"?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa zici ca FR e privat e ca si cum ai zice ca BNR e privat. E si nu prea e. Ca arunca bani in piata fara acoperire... sa fie sanatosi. Uite si la noi. Aia si-i printeaza singuri, noi ne imprumutam de la altii si dupa aia aruncam in pensii si cacaturi.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai la aia ma refer, ca arunca bani fara acoperire, deci ca la o adica pot tipari banii si gata, cand nu ar mai avea, si altii? Cand muncesc de le vine rau si n-au, daca printeaza sunt bani falsi.

Cu privat cine controleaza totul? Nu tot niste bosi?

| Mosotti explică (pentru suntserios):

A gresit, a vrut sa zica incorect, patru cuvinte sau cate or fi, dar a zis bine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Si pe bosi cine ii controleaza? Adunarea legislativa, comisii, presedinte, birocratie ca la noi...

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu ma bosii de cacao, bosii aia care conduc lumea, aia pun presedinti si tot! Nu stii? Multi stiu.
Cum a vrut Kenedy sa zica si a zis ceva de genul ca SUA e condusa de grupuri obscure, dar si cand vroia sa faca ceva, cum l-au asasinat. I-a asasinat si toata familia, interesant, nu?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Kennedy se opunea razbelului din Vietnam, asta a fost motivul esential. Daca tot mergem pe conspirationisme, stii de legatura dintre scufundarea Titanicului si crearea FR, nu?

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Sincer nu stiu aia cu FR si titanicul. Asa, si cine l-a asasinat? Tocmai ca se opunea si razboiului din vietnam! Daca era asa democratie cum credeti, de ce nu l-a lasat sa faca cum crede, cineva de mai sus l-a asasinat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Erau cam multe forte pro-war. Nu e nevoie de reptilieni, e suficient sa superi miliardele si miliardele alea care se misca in industria de armament. Pe Titanic erau niste personaje-cheie care se opuneau infiintarii FR...;) http://www.metatech.org/......erve-bank/

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Exact aia cu pro-war ai zis f bine.

Mda, interesant, nu stiam de faza cu titanicul, mersi de informatie. O sa citesc, ma mir cum de nu le pasa de om, cum pot face atatea crime domne, raman uimit.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

De ce sa ne miram? Uita-te la low level pe la noi cum ii doare pe astia in pix de om de multe ori. Si nu ma refer la oamenii politici de sus-sus, ci la sefi si sefuleti. Cind invirti sute de miliarde de dolari... eliminarea unui presedinte sau primar de oras mare, ministru, judecator care te deranjeaza e ca si cum tu sau eu am omori un tintar. Cel mai trist e ca atunci cand ai omuleti ca Bill Gates care chiar fac ceva pentru semenii lor si isi doneaza cea mai mare parte a averii pentru beneficiul societatii, tot se gasesc o gramada de cretini care vin cu povesti fantasmagorice. sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa funtioneaza lumea, dar putem sa ne educam, si ne adaptam, si nu ne lasam influentati. si sa castigam si noi daca avem discernamant. cunosc din ce in ce mai multe persoane care prin eforturi proprii, inclusiv eu, incep sa aiba cunostintele secrete detinute de iluminati, si le folosim in interesul omenirii.