| anonim_4396 a întrebat:

Fiindcă e noapte iar unii dintre voi nu aveți somn, vă voi prezenta un scenariu fictiv în care acțiunea se petrece noaptea. big grin
Este în acelați timp, zic eu, un joc de deducție.

Să zicem că în zona unde locuiești încep să se petreacă o serie de jafuri. Un individ mascat, îmbrăcat în negru, cu pălărie, este cel care jefuiește, dar nu pe oricine, ci pe cei care fac parte dintr-un partid, mai exact pe cei care sunt bănuiți că și-au câștigat averea într-un mod necinstit sau indivizi cu dosare penale, interlopi.
Hoțul are noroc și nu este (încă) prins, fiind foarte abil.
Este întocmită o listă de suspecți.
Tu ești o persoană atentă la detalii, analitică și intuitivă.
Observi că după comiterea jafurilor, un vecin de-al tău, bărbat tânăr, la 30 de ani, iese la stradă unde se află poliția și alți câțiva vecini și ascultă la ce spune poliția. Un altul, puțin mai în vârstă dar în putere, rânjește subtil iar un altul, bărbat la 40 de ani, e agitat dar încearcă să disimuleze.

Ei bine, după părerea ta, care e cel mai suspect că ar fi autorul jafurilor:
cel tânăr, de 30 de ani, cel în vârstă sau cel de 40 de ani?

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Este important de remarcat că comportamentul celor trei bărbați descriși nu poate fi considerat suficient pentru a dovedi cine este hoțul. Reacțiile lor pot fi interpretate în mai multe moduri și nu neapărat în sensul că ar fi vinovați de jafuri. De exemplu, bărbatul tânăr de 30 de ani poate fi interesat să afle informații despre jafuri pentru a se proteja sau pentru a ajuta la investigație. Bărbatul în vârstă poate fi doar amuzat de situație și nu neapărat implicat în jafuri. Bărbatul de 40 de ani poate fi agitat din alte motive, precum frica de a fi suspectat sau frica pentru propria siguranță.

Investigația polițienească ar trebui să ia în considerare mai multe informații și dovezi, cum ar fi alibiuri solide, istoric criminal, informații despre posibile motive, etc., pentru a ajunge la o concluzie solidă asupra identității hoțului. Comportamentul celor trei bărbați poate fi un indiciu, dar nu poate fi considerat determinant.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

L ai făcut pe Zoro haiduc?

| Freya1 a răspuns:

Poate sa nu fie nici unul din ei, în America spre exemplu un vinovat niciodată nu va merge sa caste gura la chestiile astea ci își va vedea de treaba.
Bun, dar în marea majoritate a cazurilor, bătrânul ce rade o face pentru ca se bucura de cele întâmplate, pentru ca e plictisit de viata și e fericit ca se intampla ceva și în cartierul lui.Cel de 40 dacă e agitat, nu înseamnă că e hot, un hot abil nu va sta sa tremure sau sa de-a de bănuit. Daca era un hot prost ce se da de gol era prins deja deci și ăste pica și mai rămâne doar cel de 30, mai fasnet, ce pare neinteresat de subiect...