| Pichakchiu a întrebat:

Fraților, am ținut un,, stil de viata,, cu o dieta bazata de vreo 900 calorii, ușor ușor am crescut la 1200. Acum, când am terminat dieta și mănânc 1600 kcal, observ ca încep sa ma îngraș. Și eu am nevoie zilnic de 1600 calorii, de ce mă îngraș?

79 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ptr ca ai nevoie de mai putin de 1600, de aia te ingrasi.
Ptr ca, cu cat slabesti, ai nevoie de mai putine calorii ca sa te mentii.
De ex o femeie de 275 kile, are nevoie de 4-5000 calorii sa se mentina in greutate.

Daca inainte la greutatea x nu te ingrasai cu 1600, cand vei ajunge acum la greutatea x, cu 1600 nu te mai ingrasi ci te vei mentine.
Si nu stiu cat de bine ai calculat acele kcal de fapt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal că dacă, crești numărul de calorii începi să te ingrași. Corpul tău acumulează mai multă energie prin acele calorii, și acele calorii se transformă în țesut adipos (grăsime) care dacă nu e eliminată în mod corespunzător, va rămâne acolo și va continua să se depună.

| Pichakchiu explică (pentru anonim_4396):

Pai e mult 1600 calorii?
Cum sa le elimin? Sunt o fire sedentara

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pichakchiu):

E mult față de cât consumai înainte, 900.
Dacă nu erai fire sedentară îți recomandam jogging-ul.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, ea se mira ca inainte nu se ingrasa cu 1600, acum se ingrasa pentru ca a slabit, si slabind, consumul caloric scade, si de aia cu 1600 acum depunde, ca sa se mentina are nevoie de mai putin acum.
Eu asa cred ca la asta se refera.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Sportul e cea mai nerandamentoasa metoda de a arde caloriile, sportul e bun pentru sanatate insa la randament pentru slabit e slab de tot.
Mai bine nu mananci acele kcal decat sa alergi o ora ca nebunu sa arzi 6-700 alea adica o ciocolata, mai bine n-o mai mananc.
Trebuie sa afle cat arde dar precis, ca sigur nu stie cat arde, si sa se incadreze in alea, aia e.

| Pichakchiu explică (pentru Mosotti):

Nu. Ma refer ca nutriționistul mi-a recomandat de la 1500 la 1800 calorii. Chiar mai multe când am activitate intensa.
Eu ieri aveam 56 kg fix, și am mâncat 1600 calorii. Azi fusei mai grasa cu 800 grame. Adică 56, 8 kg. Și eu dacă zilnic as manca doza recomandata de 1600 kcal, m-as ingrasa, nu?
Nu mai suport! Eu azi mancai 1000 de calorii, mai puține. Ma cântări acum și sunt cu 2 kg mai grasa decât sunt dimineața! Deci mâine dimineață am tot 56, 8 kg. Dar eu vreau sa am 56 fix, respectiv 55, 6 câte aveam înainte, dar nu le pot avea decât dacă mănânc iar 600 calorii pe zi, ceea ce nu mai vreau. De ce ma ingras dacă mănânc 1600 calorii?

| Pichakchiu explică (pentru Mosotti):

Pai nu știu câte calorii ard. Dar acum, când stau în vacanta, nu prea am activitate. Sport fac dimineața, ceva de înviorare vreo 15-20minute. Și mai fac eu când am chef un antrenament pe săptămână.
Ma consider sedentara

| TheStrategist a răspuns:

Din moment ce ai crescut numărul de calorii e normal să începi să te îngrași.

| Pichakchiu explică (pentru TheStrategist):

Pai și toată viata mea trebuie sa mănânc zilnic 800 calorii, ca dacă nu ma ingras?! Pai dacă mănânc o prajitura aia are 500 calorii, mai mănânc una și aia e mancarea mea pe o zi? Pai mor

| TheStrategist a răspuns (pentru Pichakchiu):

Poți mânca mai mult de atât, dar să faci și sport ca să nu te îngrași.

| Mosotti a răspuns (pentru Pichakchiu):

800 e putin un 1500 cam ai avea nevoie zilnic cred.
De unde ai dedus ca ai nevoie de 1600? Mancai inainte 1600 si nu te ingrasai, sau? Ca la raspunsul celalalt am presupus ca vrei sa zici ca, cu 1600 inainte nu te ingrasai.

| Mosotti a răspuns (pentru Pichakchiu):

Eu la 44 ani, 1, 7 m, barbat si 67 Kg ard cam 2300/zi, ma incadrez in ele, in adolescenta ardeam cam 2200.
Pai ideea e sa nu mananci prajituri, trebuie mancare sanatoasa ca aia are volum mai mare si cal mai putine.

Maica-mea la 74 ani, 1, 45 m inaltime si 50 kile arde cam 1500/zi, deci nu poti ardea tu mai putin la 15 ani, ce naiba.
Se stie ca oamenii cu cat avanseaza in varsta, ard mai putin pentru ca se duce din masa musculara.

| Pichakchiu explică (pentru Mosotti):

Am 16 ani acum, apropo laughing
Nu mănânc dulciuri, nu beau suc! Mănânc mancare sanatoasa și echilibrata.
Azi dimineață mancai 200 gr iaurt 0, 1% cu o rodie. După mancai un mar 150grame cu 2 mandarine 147gr. La prânz mancai fasole ciorba cu salata de varză 250gr și cu 2 rondele de orez expandat.
După băui 230 ml lapte și seara la cina shake herbalife. Și sunt cu 2 kg mai grasa ca azi dim. Baui și 2, 5 L de apa. Dar eu vreau sa am din nou kg de acum câteva zile, adică 55, 6. Am 167 cm. Nu înțeleg! Are corpul nevoie de mai multe kg?
Eu nu pot trai numai cu 1000 calorii ca ma simt ametita, obosita. Etc, și acum ma simt asa.
Dacă consum 1600 calorii zilnic, mă îngraș! Și eu am nevoie de caloriile astea, înțelegi? De ce?

| Pichakchiu explică (pentru Mosotti):

Nu. Nu m-am referit la asta. Înainte aveam 80 kg și mancam cred ca peste 2000 și ma mentineam. Dar mancam nesănătos. Eram și activa.
Acum, la 56 kg, pe care nu le mai am de o zi, ( am 56, 8) îmi sunt recomandate de la ( hai 1400) pana la 1800! Și eu am mâncat zilnic și le-am pus. Și pun și pun pana când ajung la loc! Ce se întâmplă?!

| Mosotti a răspuns (pentru Pichakchiu):

Raspund aici pentru toate cele 4 mesaje.

Ai fost mai grasa cu 800 g nu de la alea 1600 kcal, ai retinut apa, ca sa iei 800 g ar trebui sa fi mancat in plus in afara de ce arzi 5600 Kcalorii, lucru care nu l-ai facut, adica sa fi mancat 6500-7000 Kcalorii.

Daca nutritionistul ti-a zis asa, fa ca el, ca stie el ce stie.
Vom vedea in timp daca te ingrasi sau nu.
Normal ca ai cu 2 kile mai grasa ca dimineata, ca ai mai mancat, ai mai baut, greutatea variaza cu 1-2 kg zilnic in sus sau jos, asta se stie.

Se poate verifica exact cat arzi dar e mai greu, eu mi-am calculat cam exact cat ard acasa practic.

Tu cand ai tinut dieta, ai mancat si mai putini carbohidrati, si ai eliminat mai multa apa din tesuturi, acum ai luat apa aia la loc daca ai urcat cantitatea de carbo sau sare.

La 600 kcal/zi slabesti continuu.
Va trebui stabilit cat arzi.

Se intampla ca daca te ingrasi, inseamna ca mananci mai mult decat arzi, e simplu, insa nu se stie daca te ingrasi sau e doar retentie de lichide, daca cantaru urca continuu, inseamna ca te ingrasi, daca de la 56, 8 revine iar la 56, inseamna ca nu te ingrasi.
Nu conteaza ca nu mananci dulciuri si nu bei suc.
Ca ai 16 ani sau 15, e cam tot una.

| Pichakchiu explică (pentru Mosotti):

Pai seara obișnuiam sa am 57 kg, și dimineața cu un kg mai puțin. Acum am seara 58 kg.
sad
Nu știu dacă revine, dar nu e de bine.
Eu pana a termina cu dieta, mancam foarte puțin. Iar acum dacă revin la modul la care trebuie să funcționeze corpul meu normal adică la 1400 kcal +, urc zilnic pe cantar greutatea.
Cum sa ard eu 5000 kcal într,-o zi? Ca nu fac nici un sport.
Cu 600 calorii nu ma simt bine.
Nici ci 1500 nu funcționez cum trebuie.
Revin mâine cu câte kg am, după ce azi mancai în jur de 1100 kcal. Deși nu cred ca voi scădea.
Eu vreau sa îmi mențin greutatea de 56. Nu vreau sa mai pun sau sa mai scad.
Dar mănânc caloriile recomandate, și ma îngraș.
Ieri am și mâncat, pentru 1600kcal (fără dulciuri sau alte chestii nesanatoase) și astea m-au adus la 56, 8. Ar trebui sa fac 2 zile de mâncat, apoi 2 de foame

| Mosotti a răspuns (pentru Pichakchiu):

Pai pana nu stim exact cat arzi asa se intampla, pe bajbaite, de aia eu am calculat exact cat am acasa, nu dupa calculatoare sau altii.
Eu am dat ex cu tipa grasa care arde 5000 (nu tu sa arzi 5000), ca exemplu ca in functie de greutate arzi mai mult sau mai putin.

Daca la 80 de Kg te mentineai cu peste 2000, acum nu mai arzi atat clar, eu zic ca un 1500 arzi, dar nu is sigur.

24 kile astea in cat timp le-ai slabit?! Mai exact zile daca poti zice, deci del a 80 la 56.

| Pichakchiu explică (pentru Mosotti):

Pai în aprilie am slabit de la 86 kg la 82, adică 4 kg. După am început din iulie de la 82, 5 pana la 56 acum., iulie, august, sept, oct, nov.
Vreo 6 luni.

| Mosotti a răspuns (pentru Pichakchiu):

Daca in aprilie ai slabit de la 86 la 82 intr-o luna, ai avut 903 Kcal/zi in minus, cate kcal ai mancat pe zi atunci?! La kcal pe care le-ai mancat, aduni 900 astea si afli cat ardeai pe zi.

Iar din iulie pana acum in 6 luni ca sa slabesti 26, 5 kg deci de la 82, 5 la 56, ai avut zilnic cam 997 Kcal/zi in minus in astea 6 luni.
Deci ai ars pe zi cat ai mancat plus 997.

| Pichakchiu explică (pentru Mosotti):

În aprilie nu știu câte calorii consumam, ca nu ma interesa, mancam și eu ce credeam ca e mai sănătos, deși nu era. Nu știam, eram la început. Plus ca legătură cu nutritionista am luat-o din iulie, deci eu nu știam nimic.
Azi dimineață avusei 56, 7. Adică minus 100g fata de ieri, pentru ca ieri am mâncat 1000 și ceva de calorii. Azi, mancai cam la fel. Și seara am 58, 2! Doamne fereste! Eu vreau din nou 55, 5 dar asta ar însemna să traiesc numai cu 500 calorii. Înainte cu o luna, când trăiam cam cu 700, 800 calorii, mă simțeam al naibii de rău.

| Mosotti a răspuns (pentru Pichakchiu):

Lasa ca si 56, 7 e bun, deci nu te-ai ingrasat fata de ieri, ti-am zis ca era apa retinuta.

Mananca cum ti-a zis nutritonista ca si calorii si vedem in timp cum stai cu greutatea, te cantaresti dupa o saptamana si vezi cat ai.

| Pichakchiu explică (pentru Mosotti):

A zis ca în zilele cu activitate sa am 1600 kcal +
Iar în zilele în care nu am, sa iau 1200- 1300 sau 1400 calorii.
Deși nu înțeleg care e diferența cu 100 de calorii în plus, sau minus.
Eu aveam 55, 5 kg. Am pus 1, 7 kg!
Nutritionista spune ca am pus masa musculara, dar e imposibil, ca nu făcut sport. Dar am mâncat mai multe proteine.
Nici cu 1100 calorii nu mor de foame. Dar, mna,...
Măcar la 56 sa ajung din nou.
Dar nu vreau sa ma mai infometez oricum.
Nu m-am îngrășat fata de ieri, ca am redus 500 calorii!
Multunesc frumos!

| Mosotti a răspuns (pentru Pichakchiu):

Pai conteaza 100 kcal in plus sau in minus, de exemplu daca ai 100 kcal in minus timp de o luna slabesti 0, 4 Kg, daca ai 100 in plus, pui 0, 4 Kg, si gandeste-te unde se ajunge daca mult timp ai asa.

Daca ai mancat mai multe proteine e posibil sa fi pus putina masa musculara, ca masa musculara e formata din proteine.
Pa mananci un 1300-1400 cum a zis nutritionista si gata, vezi cum e.

Nu poate zice nici ea exact ce se intampla, ca nu stie exact cat arzi, aia cu muschii poate fi o presupunere doar.

Nu poti vedea de pe o zi pe alta la cantar nimic concret, cantarul se faca saptamanal dimineata pe nemancate nebauta si dupa toalate in chiloti, ca daca acum ai niste haine pe tine si data viitoare la cantar alte haine, pot cantari diferit alea si sa dea eroare.

| Pichakchiu explică (pentru Mosotti):

Azi avusei 56, 3. Ieri am avut 1000 kcal.
De aia le am asa.
A zis ca dacă consum zilnic 1500-1600 kcal, și nu activitate, cantarul e menit sa arate mai mult. Asa a fost. Am mâncat atât intr-o zis și după am avut 800 pe plus.
O sa merg după principiul: 1 zi mănânc, 3 fac foamea la 1000kcal.
Dar dacă știi cum sa combini alimentele, nu mori nici cu 1000

| Mosotti a răspuns (pentru Pichakchiu):

Nu face foamea ca e total nesanator, o sa pierzi masa musculara, plus ca-ti distrugi si stomacul, ideal e sa mananci zilnic echilibrat.
Ti-am zis ca 800 g alea nu erau grasime ca nu avea cum matematic.

Daca a zis ca 1600 e mult fara activitate, atunci baga in 1200-1300 si vezi cum este.
Sa mananci 1300 zilnic cu ce e sanatos in 3 mese pe zi.

| xXLuLuXx a răspuns:

1600 calorii, dar de care calorii? Exista carbohidrati simpli si carbohidrati complexi, eu cred ca aici ai problema, cei simpli ii porceseza corpul usor, cei complexi se depun si sunt foarte greu de dat jos. De asemenea poti sa adaugi la dieta calorii negative, varza murata este un exemplu de calorii negative, varaza murata tocata langa un piept de pui e destul de bun.
Poti sa incerci sa lasi temperatura mai mica cand dormi, gen racoare, iar corpul tau va arde calorii sa te mentina cald.
E un exercitiu care il fac si eu, si eu sunt sedentara, unde doar iti incordezi muschii, nu ma omor dupa el, dar nu e greu, orice muschi vrei, incordeaza, descordeza, pe loc.

| Mosotti a răspuns (pentru xXLuLuXx):

Nu conteaza de care calorii, caloria e calorie si atat, e irelevant de unde vine.
Daca arzi 1500 Kcal si mananci 1200 si din carbo simpli slabesti, ca organismul ii arde pe toti si mai trage si 300 din depozite, ca nu-i ajung 1200.
Daca mananci 1200 din carbo complecsi, se va intampla acelasi lucru.

Asta am testat eu ani de zile.

Varza murata are si aia calorii cam 25 pe 100 g cam, ca are si aia ceva carbo in ea. Nu are nici o calorie negativa, ce naiba. Ziceau asta ca digestia lor ar consuma mai mult decat cate kcal au, dar e fals dupa teste facute practic si de mine si de altii.
Si pieptul de pui fara piele crud are 105 Kcal/100 g ca are proteine destule, deci are cal dar mai putin ca ceafa de porc care are 265/100 g produs.

Aia cu racoare in casa da, ai dreptate, va consuma ceva mai mult kcal, ca, corpul incearca sa isi mentina temperatura corpului, insa nu e prea comod sa stai in frig.

Trebuie sa manance cat arde, asta e treaba, nimic altceva, orice ar manca, doar sa nu sara de cat arde.
Dar inca nu stie cat arde ca nu si-a calculat paractic cam exact acasa.

Eu am calculat, ard 2300 Kcal/zi fara activitate adica foarte sedentar.

| Pichakchiu explică (pentru Mosotti):

Pai și eu sunt tot sedentara. Mai fac unele activități uneori... ușoare oricum
Și în rest, nu știu cum să îmi calculez arderile. Sa vad câte ard

| Mosotti a răspuns (pentru Pichakchiu):

Nu conteaza ca esti sedentara, eu slabeam si asa, conteaza cate calorii mancam, de ex eu mancam 1500 pe zi si slabeam 3 kile lunar fara absolut nici o problema, si daca ieseam jos la cumparaturi de doua ori pe saptamana, restul in casa.
Dieta e baza, nu sportul, sportul e un 15-20 % maxim.

Asa cum si invers, cand faceam sala m-am ingrasat, ca mancam mai multe kcal decat cat ardeam cu sala cu tot.

Pai eu am calculat asa cat ard:
1 Regula - trebuie calculate exact cal care le mananci pe zi.

2 - Duminica sa zicem mancam un fel de mancare, la anumite ore si de anumite ori pe zi, beam o cantitate de apa tot asa la diferite ore sau cand beai.
A doua zi Luni dimineata la 10 ore de la masa ma cantaream dupa toaleta, nemancat, nebaut in chiloti.
Notam greutatea.

Apoi mancam ce doream cand doream pana sambata inclusiv.
Duminica mancam exact ce am mancat duminica trecuta, la aceleasi ore, aceias mancare (care sa aiba si aceiasi cantitate de sare ca duminica trecuta) si aceiasi cantitate, beam la fel aceiasi cantitate, de tot atatea ori pe zi si la aceleasi ore.
Luni a doua zi dimineata cantar tot la 10 ore de la masa ca si lunea trecuta.
Aia e greutatea reala.

Se aduna kcaloriile mancate de Lunea trecuta (deci de dupa cantarire) pana Duminica inclusiv si se imparte la 7, ca sa afli media mancata pe zi pana la cantarul de lunea asta.

Dupa aia vezi cum arata cantarul.
Daca aveai lunea trecuta 55 si acum ai tot 55, inseamna ca pe zi ai mancat cat arzi.
Daca aveai 55 si acum ai 55, 7, inseamna ca ai luat 700 g adica 4900 Kcal ai avut in plus toata saptamana, adica ai avut 700 kcal/zi in plus pe zi.
Deci ai ars cat ai mancat media aia pe zi minus 700.

Daca aveai 55 si ai lunea asta 54, 3, atunci ai slabit 700 g adica ai avut 4900 kcal in saptamana in minus, adica 700 K/zi in minus, adica 4900/7 zile.
Asa ca ai ars cat ai mancat pe zi plus 700.

100 g de grasime corporala are 700 Kcal.
Si daca ai luat sa zic 700 g, se calculeaza 7, 5 (adica cate sute de g ai luat) x 700 si da 4900 Kcal in plus.

Am facut asa si am mancat si baut la fel inainte de zilele de cantar, ca sa nu mai dea eroare ca ba e mai multa mancare in stomac, ba ca ai retinut apa in plus, sa fie cantarul pe bune in aceleasi conditii.

Mie mi s-a parut f usor sa fac asta, altfel nu aflam real cat ard, ca dupa calculatoarele de pe net dadea 1600-1700 deci fals total.

| Pichakchiu explică (pentru Mosotti):

Și tu arzi doar 1500.
Pai și doar nu o ți toată viata în slabeală. Ma gândesc ca la menținere, poți manca mai multe calorii. Sau tot 1500 mananci și acum?
Eu azi dimineață avusei 56, 5. Azi mancai și dulce, sunt curioasa pentru mâine. Și de mâine fac asta ce îmi spusesi tu.
Dar, nu înțeleg. Decât duminica mancai sănătos, sau și în restul săptămânii, doar ca duminica aveai ore fixe?

| Pichakchiu explică (pentru Mosotti):

Duminica seara la ce ora mancai? Bănuiesc ca dormeai 8 h. La 22:00 mancai? Și ce mancai?
Ai fost îndrumat de vreun nutritionist?
Aveai 3 mese principale și 2 gustări de fructe,. sau?
Doar duminica țineai dieta asta?
Și în cursul săptămânii mancai haotic, prajit, dulce, etc etc?
Am făcut treaba asta, dar nu știu chiar atât de sigur nr de calorii ( eu le calculez pe oneden) și împărți la 7, îmi dete undeva pe la 1520. Dar oricum, mai repet și sapt. asta
Dar, spune mi... eu trebuie sa încerc chestia asta cu diferite calorii. Adică sa zicem ca încerc cu 1500 calorii pe toată săptămâna. Zilnic. Și dacă sapt viitoare după ce fac cu 1500, am tot atâtea kg, înseamnă că e bine, aia e mentenanța mea, nu? Dar dacă mă îngraș, înseamnă că nu ard atâtea calorii, adică 1500. Dar dacă scade greutatea, înseamnă că ard mai multe calorii și ca am fost în deficit.
După, dacă fac cu 1400, voi avea deficit. Și va însemna că slăbesc.
Și, după ce termin cu slabeala și mănânc normal? Iau iar în greutate. Tu cum te mentii? Acum câte calorii mananci?

| Mosotti a răspuns (pentru Pichakchiu):

Eu ard 2300, dar mancam 1500 ca sa slabesc cele 3 kile lunar, deocamdata ma mentin cu 2300 la 66 Kg la 1, 7 m inaltime, deci nu mai mananc 1500.

Ti-am explicat, duminica cu o zi inainte de cantar incercam sa mananc acelasi lucru ca dumionica viitoare inainte de cantar, ca, cantarirea sa fie cat mai exacta luni.
Si in rest mananci dieta care o vrei tu, nu conteaza orele si nimic, adica de luni de dupa cantar si pana sambata inclusiv.
Apoi duminica mananc fix la fel ca duminica trecuta, si luni dimineata cantarul.

Ca daca nu faci asa, risti ca diferenta de cantar peste saptamana sa nu fie reala, ba ca duminica asta ai mancat mai mult, ai retinut mai multa apa, ai avut sare mai multa, si poate sa-ti dea fals in plus sau chiar fals in minus daca duminica asta mananci mai putin ca cea trecuta, sau cu mai putina sare, sau bei mai putin lichid.

Eu mancam orice, nu conta ce si cand si de cate ori, aveam 1500 Kcal/zi si atata conta, slabeam 3 kile lunar. Mancam si prajit, si dulciuri, orice, legume, fructe, mancare gatita deci si ce era sanatos, doar sa ma incadrez in 1500 alea.

Da! Dupa cantarearea de luni dimineata, mananca 1500 pe zi pana duminica inclusiv (dar si duminica trecuta sa fi mancat exact acelasi lucru ca duminica asta, la aceleasi ore, si bei tot atata lichid si la aceleasi ore), vezi cat da fata de data trecuta, si daca ai aceiasi greutate, inseamna ca 1500 arzi, aia e mentenanta.

Asa se face, nu calcule pe net si altele care-s imprecise total.

| Pichakchiu explică (pentru Mosotti):

Încerc cu 1200 kcal.
Fără dulciuri și alte chestii, ca dacă iau ceva dulce, automat are mai multe calorii. În locul dulcelui, mai bine iau vreo 3 mere, echivalente la nr de calorii, și mi oferă și sațietate.
Încerc cu 1200, ca dacă mi-a spus nutritionista ca am voie la 1600 + când am activitate, e clar ca nu slăbesc cu 1500.
Mulțumesc!

| xXLuLuXx a răspuns (pentru Mosotti):

Am zis racoare, nu frig, e foarte comod sa dormi in racoare.
Carbohidratii complecsi sunt greu de dat jos, adica daca in trecut a mancat multi cartofi acum o fie mult mai greu sa slabeasca. La fel daca mananci 1600 Kcal de cartofii, se put la fel dar sa ii dai jos e un chin. Sper ca intelegi acum.

| Pichakchiu explică (pentru Mosotti):

Eu as vrea sa consum mai multe calorii.
Ce sa fac cu 1300 kcal?! crying ca dacă mănânc o felie de tort, e jumătate din 1300.
Dar nu știu câte ard. Azi mancai 1300 calorii, o țin toată sapt asa.
Și mâncat sănătos.
Tu pe ce îți calculai caloriile?
Și dacă mancai orice, pana în 1500 calorii, înseamnă că mancai putin

| Mosotti a răspuns (pentru Pichakchiu):

Un mar mediu are cam 175-200 g, daca pui 175 ori trei adica trei mere ai minim 317 Kcalorii, daca ai 200 ori trei ai 361, 2 Kcal.
100 g mar ionatan are 60, 2 Kcalorii.

In locul dulcelui mai bine legume, o carne slaba fripta, peste, nu fructe multe care au calorii mai multe, se mananca maxim 2 fructe pe zi! Nu mai multe.

De ex 100 g rosii au 27 Kcal, 100 g varza alba dulce are 31, morcovi 46, castravetii au 19, deci dupa cum vezi mai putin ca fructele.

Incearca cu 1200 si vezi cum e, si imi zici aici cum variaza greutatea.

| Mosotti a răspuns (pentru xXLuLuXx):

Da, racoare, am inteles, insa na, unii se simt disconfortant si daca e racoare, depinde de om.

Nu este asa, nu conteaza ce carbo sunt, daca mananci carbo simplu sau complecsi de 1000 Kcal, sunt 1000 Kcal, n-are importanta din ce vin Kcal alea.
Si de slabit slabesti la fel de repede sau greu orice ai fi mancat, conteaza cate Kcal ai in minus cand slabesti.

Daca ai mancat carbo complecsi sau simpli si ai 1000 Kcal peste ce arzi, le dai a doua zi pe toate daca ai 1000 Kcal deficit fata de ce arzi, nu e problema, nu se da deloc f greu.
Adica daca ai mancat azi 3200 si arzi 2200 (nu conteaza ce carbo sau altceva mananci), si maine mananci 1200, le dai jos 1000 alea.

Eu am testat astea ani de zile.

Daca ai mancat 1600 Kcal in plus de la cartofi sa zicem deci 3800 Kcal in ziua aia in loc de 2200, ai pui 1600 Kcal pe tine adica 0, 23 Kg.

Maine mananci 1400, poimaine 1400, deci sa ai 800 in minus pe zi, le-ai dat jos in doua zile.
Sau daca mananci doar 600 doar maine, le dai maine 1600 si gata, adica diferenta pana la 2200.

| Mosotti a răspuns (pentru Pichakchiu):

Pai nu mananci tort, tu vad ca te arunci la ce nu e bine., sau te arunci la multe fructe, deci exact la ce nu trebuie Ce e bun e asa:

Putina paine integrala, legume cat mai multe, salate de legume, mancare gatita de legume fara ulei, supe de legume, carne slaba fripta fara piele gen piept pui, piept curcan, pulpa curcan, peste slab, lactate degresate, doua fructe maxim pe zi.

Asta e sanatos, nu dulciuri si ce zici tu pe acolo.

Eu cantaream pe cantarul de bucatarie tot, notam gramajul, si calculam dupa valorile de pe eticheta.
De ex daca aveam 175 g paine, faceam 1, 75 x cate kcal scria ca are la 100 g.
Sau daca aveam 70 g, vaceam 0, 7 ori cat scria.

Si tot asa la tot, am exact cate kcal mananc in tabel, cate g de carbo si cate g de sare.

Asa se face.

Da, mancam ce voiam de 1500 maxim pe zi, asta e. De ex un kil de cartofi fierti are 900 kcalorii, daca mai mancam ceva pe langa, ma saturam ziua aia.
Daca seara mai mancam un 500 g de pupla de curcan la gratar, gata 1500 alea.
Sau mi le aranjam eu, 250 g pupla fripta cu 500 g cartofi fierti la o masa, si tot aia seara.
Sau salata de legume si altele, le calculam.

| Pichakchiu explică (pentru Mosotti):

Ha ha! Mancai chiar 1600 azi. Și mâine am pe plus
L
Eu seara beau decât shake herbalife, care are doar 80 și ceva de calorii, și nu e bine, ( sunt la o dieta) căci după ce renunț la shake ul asta, mananc normal, și vor fi mai multe kcal.
Și voi avea mai multe kg, pentru ca va fi și mâncarea pe intestin. Altfel, shake ul se digera în 20 de minute.
Pai eu mănânc o tona de fructe pe zi.
Azi mancai vreo 3 mere, o mandarina, o banana, și încă mai puteam.
Adică, eu din cină nu prea am ce sa mănânc, la calorii referindu ma. Eu nici măcar nu mănânc ce se mananca in casa, gen, prajit și alte chestii. mănânc sănătos totul. Și nu prea am de unde îmi lua caloriile. Nu știu dacă oneden spune exact nr de calorii. Eu simt stări de amețeală. Nu ma simt ca înainte, adică bine.
E puțin 1200 calorii. Îmi dedei seama.
Dar dacă mâine am pe plus, e poate pentru ca și acum, mâncai un mar, și mai mancai pe lângă shake, mancare.
Shake ul asta e echivalent cu un mar. Adică eu cina o servesc ca și un mar. E prea puțin. Și când renunț la el...

| Pichakchiu explică (pentru Mosotti):

Pai mancati f mult și rar.
Eu mănânc puțin și des.
Mananc la 9, la 12, la 14, 15, 16 și ultima masa la 18.
Azi mancai
-la 9: clătită cu branza și una cu banana. ( doar azi, dar de obicei mănânc iaurt 200 g, de 0, 1 % cu un fruct)
La 12: ciorba de legume, lipie din faina de grâu, salata de varza, și margele de brânză 90grame
La 14: un mar verde și o mandarina
La 15: un ou fiert
La 16: 3 rondele de orez expandat cu 100 ml lapte de 1, 5%
La 17: un măr
La 18: shake herbalife. Și pe lângă el mai mancai 90 grame de măr de branza, cu lipie ( turtiță) cam vreo 30 grame( câteva guri) și cu o rondea de orez.
Și acum, la 20: un mar.
1600 k cal. După ce îmi calculează telefonul. E mult?

| Mosotti a răspuns (pentru Pichakchiu):

Pai greseala mare e ca mananci o tona de fructe cum zici in primul mesaj! Acolo se aduna multe calorii, mamanca maxim 2 fructe pe zi cum am zis, eu iti zic ce se zice de catre astia de fapt.
Mai bine mananca legume mai multe.

Nu stiu ce iti calculeaza telefonul, daca chiar e corect ce calculeaza. Nu pot sa-ti zic exact cate Kcal ai acolo in lista ce mananci. Insa nu pare mult deloc ce mananci, acum depinde cate Kcal ai.
Oneden are valorile okey pentru 100 g de produs, si eu mi-am luat de acolo valori la multe, mai ales legume si fructe unde n-ai eticheta pe ele.

Nu conteaza greutatea din apa retinuta sau mancare in stomac, conteaza doar greutatea din grasime, ca de aia am zis metoda aia cu calculul si saptamana, tocmai sa eliminam diferentele date de lichid sau de mancare in stomac inainte de prima si a doua cantarire de sapt viitoare.
Si nu conteaza aia din lichid si mancare in stomac, pentru ca aia se duce de pe o zi pe alta.

| xXLuLuXx a răspuns (pentru Mosotti):

Mai omule tu dai pareri din burta, eu am invatat lucrurile astea, macar o data deranjeazate 5 minute si verifica si tu pe Wikipedia sau ceva, eu incercam sa ajut un om nu sa ma iau la discutii cu tine.

| Pichakchiu explică (pentru Mosotti):

Ieri am avut 56, 2 kg. Și după ce am mâncat cele 1600 kcal, adică ce ti-am scris, văd că am pus 300 grame. Am 56, 5 kg!
Adică eu nu ard 1600 kcal pe zi.

| Mosotti a răspuns (pentru Pichakchiu):

Nu ai pus mai 300 g, ca sa pui 300 g trebuia sa ai 2100 Kcal in plus fata de ce ardeai, deci sa fi mancat sa zicem un 3500 in ziua aia, adica sa zic ca ai arde 1400, si ai mai fi mancat 2100 in plus.

100 g grasime corporala - 700 Kcalorii.

Am mai zis dar se pare ca nu ai inteles.
deci 300 g = 100 x 3 deci 700 x 3 deci 2100 Kcalorii, e nevoie pentru a se forma 300 g de grasime.
Deci atentie, in plus peste ce arzi in ziua aia.

Daca ai mancat 1600, sa zic maximorum ca ai pus pe tine un 200 Kcalorii adica 30 grame grasime maxim! Daca arzi un 1400 sa zicem.

Restul pana la 300 g de apa, e mancarea din stomac.
Si de aia nu se face cantarul zilnic, ca deruteaza, nu reflecta greutatea reala.

| Mosotti a răspuns (pentru xXLuLuXx):

Pai eu am ani de teste practice si de exeprienta de cand am facut sala, tu zici din citite. Plus ca si matematica si fizica spune asta.

Ce zici tu ai invatat foarte prost, pe verificate.

Pai tocmai ca eu il ajut cum trebuie, ca am experienta practica mai ales, nu ma intereseaza ce zice Wikipedia, ma int ce zice practica si medicina si fizica.

Argumenteaza te rog asta:

" cei simpli ii porceseza corpul usor, cei complexi se depun si sunt foarte greu de dat jos", e vb de carbo. De ce, cei complecsi se dau jos mai greu?! Explica cu cuvintele tale, nu cita de undeva ca oricum nu scrie nicaieri.

Deci hai sa o luam asa:
Ai pus pe tine 0, 5 kile da? Nu conteaza din ce le-ai pus, ca din carbo simpli, ca complecsi, ca din grasimi sau ce o fi.
Bun...deci ai mancat 3500 Kcalorii in plus fata de cat ardeai, ca asta inseamna sa pui, 0, 5 Kg.

Din moment ce tot 3500 kcal ai pus pe tine, ce conteaza din ce le-ai pus?!
De ce s-ar da jos 3500 Kcal facute din carbo simpli mai greu decat 3500 facute din carbo complecsi (sau invers, cum vrei tu)?
Argumenteaza te rog daca poti.

Adica cu alte cuvinte ce diferenta este intre 3500 Kcal si 3500 Kcal?! Logic acum. Ca si aia de la sala de 16 ani pricepeau cand le explicam si intrebau.
Daca maine de ex arzi 3500 KIcal in plus fata de ce arzi, dai cele 0, 5 kile jos, e doar un exemplu.
Le dai la fel de repede indiferent din ce au provenit.

| xXLuLuXx a răspuns (pentru Mosotti):

Devine un tip de grasime mai densa, nu mai stiu exact, tu degeaba ai ani, te certi cu siter-uri gen wikipedia pe termenul asta, care si-au facut temelepe subiect. Carbohidratii complecsi au structura moleculara complexa, deci cand se depun formeaza o structura mai rezistenta sub forma de tesut adipos greu de dat jos. Nu mai stiu unde am citit, daca vrei cauta, dar nu gresesc doar pentru ca nu iti convine tie.

| Mosotti a răspuns (pentru xXLuLuXx):

Nu spui bine deloc, sincer iti zic, grasimea e grasime si atat, nu e deloc mai densa sau mai nedensa.

Painea integrala are vitamine, minerale si fibre, pe langa amidon, de aia se zice ca are carbo complecsi, si mai are putina grasime si proteine.

carbo complecsi e de fapt amidonul cu lanturi de zaharide mai lungi, si se descompun mai greu in glucoza si fructoza, adica intra mai lent in sistem glucoza si fructoza aia, atata tot.
Si ii gasesti in alimente sanatoase, orez brun integral, paine integrala, legume, fructe.
De aia se numesc carbo buni, ca se absorb mai lent si nu urca glicemia brusc ca cei simpli.

Cei simpli intra rapid in sistem, se digera mult mai rapid, si glucoza aia si fructoza intra repede, asta stii de fapt.

Dar efectul lor e acelasi daca ai surplus caloric din ei.
Eu iti explic si logic ca sa simti notiunea, tu doar din citite.

Din carbo complecsi ies sa zicem 100 g de glucoza, 100 g de fructoza (nu pui vitaminele, mineralele si fibrele, ca alea n-au calorii).
Din carbo simpli ies tot 100 g glucoza si 100 g fructoza.
Bine, am presupus ca e aceiasi cantitate de carbo in acele alimente.

Deci care e diferenta?
De ce 100 g de glucoza si 100 g de fructoza, ar produce un altfel de grasime decat tot 100 g de glucoza si 100 g fructoza?!
Ca organismul in final asta baga in sistem dupa digestie, nu altceva, din ambele rezulta acelasi lucru.

Iar din punct de vedere al fizicii, nici asa nu da ce zici.
Ca daca mananci carbo complecsi de 1000 kcal, sau simpli de 1000 Kcal, cantitatea de energie e aceiasi la ambele.
Si deci energia depusa in ambele cazuri e aceiasi, tot 1000 Kcal.

Daca din 1000 Kcal din carbo simpli, depui grasime de 1000 Kcal
Nu poti ca din 1000 Kcal din complecsi sa depui grasime de 1500, Kcal de unde iei 500 alea in plus?!

Daca cantitatea de carbo complecsi e mai mare decat aia simpli, da, ai dreptate!
Adica daca mananci 500 g de carbo complecsi in loc de 300 simpli, normal ca de la aia 500 g iei mai mult in greutate.

Nu am unde sa caut, ca nu exista asa ceva ce zici tu. Sau daca ai tu undeva, chiar da-mi sa vad, poate e vb de altceva.

Tu ai citit altceva, ca, carbo complecsi au structura mai complexa cum ai zis, se digera mai lent si sunt sanatosi, spre deosebire de aia simpli care-s total nesanatosi.
Si ai mai citit ca poate cei simpli te ingrasa mai repede pentru ca dat fiind varfurile glicemice mari facute rapid, pot da hipoglicemii dupa aia si sa ti se faca aiurea foame si sa mananci iar.
Pe langa ca produsele cu carbo simpli au Kcal mai multe, si deci e mai rau pentru ingrasare la o adica.
Cred ca la asta cu ingrasatul mai repede te-ai incurcat tu.

| xXLuLuXx a răspuns (pentru Mosotti):

Ok zici bine, devine grasime, si cand nu are unde sa se duca grasimea, se duce pe langa, fiecare celula de grasime mai face un buzunarel de grasime, cand e in buzunarel si nu in celula e mai greu de ars inapoi in energie. Acel tesut greu de dat jos se numeste celulita, este de tip adipos, apos, sau fibros.
Eu am zis ca nu mai slabeste la fel ca de obicei pentru ca o fi ajuns la celulita.
Carbo complecsi devin mai usor celulita.
Tu poti sa raspunzi eu am terminat aici.

| Mosotti a răspuns (pentru xXLuLuXx):

Da, aici e vorba de altceva, de nr de celule grase, ca exista doua posibilitati, sa se umple de ex cele 10 celule existente, sau sa se formeze mai multe celule grase sa zicem 20.
Ziceau astia ca, copiii cand se ingrasa se ingrasa ca se maresc nr de celule, iar adultii se umfla alea existente dar nu urca numarul.

Dar cu forma ingrasarii ai dreptate pot fi mai multe forme, de ex cine consuma glucoza (s-a facut experiment), se depunde asa uniform un strat de grasime peste tot.
Cine consuma Fructoza, e mai rau, se aduna grasime mai mult in zona abdominala.
Sau celulita cum o arata si unde se aduna, si poate se aduna acolo mai multa grasime decat in alta parte.

Si apoi e mai greu sa dai jos acolo unde e mai multa grasime, pentru ca dupa aia se da prea multa din alte parti si arati ca dracu.
Tu la asta te referi, asa e?

Si in unele zone ale corpului se da mai greu decat in alte zone.
Asta este corect, dar nu ai explicat asa.

Ca daca de la fructoza faci burta, si in rest esti mai slab, cand slabesti prea tare sus, abia atunci se mai duce din burta, deci la burta se duca mai greu ca e mai multa in locul ala.

Eu ma refeream doar ca slabirea per total este aceiasi, adica greutatea pierduta va fi la fel orice mananci, indiferent de locatia grasimii, si indiferent ca in locatia x se duce mai greu decat in y.
Acuma cred ca ai inteles.

Asa e la mine, slabesc la corp cum trebuie dar la fata se ascuteste prea tare, deci slabesc mai repede la fata decat la corp.

| Pichakchiu explică (pentru xXLuLuXx):

Carbohidrații complecși sunt fructele, nu? Cum sa devina aceștia celulita mai rapid decât carbohidrații simpli? Adică ciocolata si alte drăcovenii

| xXLuLuXx a răspuns (pentru Pichakchiu):

Cartofii sunt carbohidrati complecsi, daca sunt prajiti, presupun ca asa.

| xXLuLuXx a răspuns (pentru Mosotti):

Celulita se formaze cand grasmiea se depune fortat in celula, invers este greu e acesat pentru arderi si se este foarte greu e dat jos. Carbohidratii complecsi igrasa mai greu, dar in exces orice ingrasa, verisoara mea are problema asta, nu poate sa dea jos cu nimic pentru ca devenit celulita. Deci daca inatinte de dieta te-ai ingrasat in felul respectiv sansele de celulita sunt mari.

| xXLuLuXx a răspuns (pentru Pichakchiu):

Si in exces, orice in exces ingrasa, din pacate.

| Mosotti a răspuns (pentru xXLuLuXx):

Cartofii au carbo simpli, au doar amidon, n-au fibre, vitamine si minerale, poate are dar putin de tot, au indice glicemic mare si nu se recomanda, ca si painea alba, pastele albe, orezul alb, zaharul.
Si prajiti sunt la fel, doar ca e mai rau, ca au si ulei absorbit in ei, daca 100 g de cartofi fierti au 90 Kcal, 100 g de prajiti pot avea si 270! Mie cei prajiti de acasa au cam 250 Kcal/100 g.
De ex daca prajesti din aia congelati, iti ajunge si la 430 Kcal/100 g prajiti, e jale, aia absorb poate mai mult decat dublu ulei fata de cartofii cruzi pe care-i prajesti curatati de tine.
Asta calculat de mine la sigur.

Da, sincer cu celulita nu ma pricep exact, insa banui ca este o grasime mai multa acumulata in locurile alea, si atunci se da jos mai greu daca in acelasi timp pe corp se da mai repede, si atunci e foarte greu sa dai jos acolo unde e mai multa grasime, asa vad eu treaba.
E greu pentru ca in rest poti slabi f ok, si ce faci? O dai si aia de la celulita si apoi arati ca dracu ca slabesti exagerat in rest.

Dar am citit acum despre:
" Localizată sub piele, celulita reprezintă o acumulare de țesut adipos la nivelul coapselor, șoldurilor și feselor".

Grasimea scade in acelasi timp cum scade si in alte zone, doar ca disproportionat si atunci zici "Se da mai greu", dar doar in raport cu slabirea in restul corpului, aia din rest se da mai repede ca e mai putina, cum vezi unii slabi la picioare, slabi sus si cu burta aia.

| Mosotti a răspuns (pentru Pichakchiu):

Alimente ce contin carbo complecsi adica din aia bunu:
Fructele, legumele, painea integrala, orezul brun nedecorticat, pastele integrale.

Si sunt buni pentru ca:

Aceste produse au nutrienti si fibre care ajuta la digestie
Indice glicemic mic adica urca glicemia lent, si asta pe langa ca protejeaza pancreasul pe secretia de insulina, nu se risca o hipoglicemie dupa mese care sa dea iar foame.
Iti da satietate mai repede cu calorii mai putine.

Celulita faci orice ai manca daca sari de kcal pe care le arzi, sau te ingrasi fara celulita.
Aia e. Ai 1400 Kcal in plus, poti sa le ai din ce vrei, iei 0, 2 Kg.
Se depune fix aceiasi cantitate de grasime fie ca faci celulita sau nu.
De ex paine integrala Velpitar grau intreg are mai putine cal decat painea alba, aia integrala are 223 Kcal/100 g, aia alba are 252, tot Velpitar dar alba.
Sau alta paine alba are si 270.

Matematica e matematica, n-ai ce-i face, mai ales ca e verificata in real toata treaba asta.

De ex daca mananci produse bune cu carbo complecsi de 1500 Kcal in plus, si mananci produse nesanatoase cu carbo simpli de 1000, o sa te ingrasi mai mult de la cele bune, strict pe ingrasare, nu conteaz ca-s produse sanatoase sau nu, ci conteaza doar pentru sanatate

| Mosotti a răspuns (pentru xXLuLuXx):

Normal ca orice exces ingrasa, orice exces de kcal se depune, nu conteaza de unde vin acele kcal.
Ca iei 1400 Kcal din produse sanatoase sau nesanatoase, tot 0, 2 Kg iei, daca aceste kcal sunt in plus fata de ce arzi.
Dar pe partea de sanatate, normal ca trebuie sa mancam produse sanatoase care asigura corpului ce are nevoie.

| xXLuLuXx a răspuns (pentru Mosotti):

Abia ti-am explicat, ai o celula rotunda de grasime, in celula ia se mai creeaza un buzunar fortat de grasime, cu deschidere minima, aceeasi celula este accesata mai tarziu pentru a genera energie din grasime, buzunar este greu de accesat. Sunt trei tipuri e tesuturi, alb, maro si bej, cel care se ocupa activ de arderi este cel alb, tot acel tesut este cel care se ingrasa, pe de alta parte se poate goli celula de grasime fara sa se goleasca buzunarul de celulita, asa devine fibroasa, un strat compact e grasime greu de accesat pentru ca nu sa depus correct.
Si nu vad de ce ma intrebi tot pe mine eu doar repet ce au scris doctori nutritionitsi pe subiectul asta. Degeaba imi spui mie, nu ma mai intereseaza de acum 7 mesaje. Nici macar nu trebuia sa ma bag, eu incerc sa ajut.

"cartoful (care este din punct de vedere tehnic un carbohidrat complex dar care actioneaza in organism mai degraba ca un carbohidrat simplu)"

https://www.sfatulmedicului.ro/......anism_9565

| Mosotti a răspuns (pentru xXLuLuXx):

Tu incerci sa ajuti dar sa ajuti cu adevarat.

Pai tu repeti ce au zis altii, eu ti-am explicat si cu, cuvintele mele, nu doar am preluat.
Nutritionistii astia de multe ori zic chestii care nu-s asa, nu mai stiu ce ziceau unii si la TV de m-a lasat crucis.

Aaaa, ziceau ca sucurile fara zahar stimuleaza secretia de insulina cum ca pacaleste organismul ca e zahar, si deci ne ingrasam mai repede.

Si asta m-a facut sa ma duc eu la laborator sa testez!
1 - Glicemie si insulinemie luata inainte de suc
2 - Baut 0, 5 L de Fanta fara zahar
3 - Luat glicemie si insulinemie la 30, 60 si 120 de minute dupa suc.

Constatare, glicemia si Insulinemia abia si-au schimbat valorile gen de cu cateva unitati, deci nu s-au modificat de fapt, secretia de insulina n-a crescut.

4 - Fraierii habar n-au ca insulina nu sare cand ai gust dulce cum ca se confunda cu zaharul, ci doar cand intra in sange molecula de glucoza.
5 - Daca la sucuri fara zahar insulina ar sari sus cum zic ei, cum si asa ai glicemia jos ca n-ai mancat, ai face dracu coma hipoglicemica, ca ar cadea glicemia aia f jos cu o insulina prea multa.

Vezi? Eu am mai si verificat ce zic altii.

E bine sa te intereseze ca nu stii cand ai nevoie in viata si tu de chestiile astea, si din discutii mai inveti si tu, mai invat si eu. Mie cand imi zicea cineva ceva, ziceam "mai zi-mi, ca sa mai invat ceva in plus". Daca verificam si nu zicea bine, era altceva.

Si daca incerci sa ajuti, inseamna ca te-a interesat subiectul, altfel nu stiai despre el si n-ai fi stiut ce zic nutritionistii aia.

Daca nu mananci de ex nimic timp de o luna si arzi 2200 Kcal/zi, dai 10 kile jos orice celule ai tu acolo ca intra grasimea fortat sau nefortat.
Nu e nimic greu de accesat! Stai tu linistit ca natura stie ea sa acceseze foarte rapid rezervele din orice celula, cand are nevoie.
Nu exista "acceseaza mai greu".
Ca acceseaza in ordine, e altceva, ca intai iti arde carbohidratii, apoi iti arde glicogenul, si abia apoi ia din grasime, iar cand o termina si pe aia, iti ia din tesuturi.
Sau ca daca-s straturi diferite de grasime (cum zici tu ceva de genul), incepe cu primul si dupa aia trece la urmatorul, insa trece foarte usor cand trebuie sa treaca, nu e problema.

| xXLuLuXx a răspuns (pentru Mosotti):

Esti un disperat. Pa.

| Pichakchiu explică (pentru Mosotti):

Am sa îți spun câte kg am luni dimineață
Am făcut sapt asta cu 1000-1200 - 1300 kcal.
PS: azi mancai și dulce

| Mosotti a răspuns (pentru Pichakchiu):

Da, sa zici aici cate kile ai, nu conteaza ca ai mancat si dulce, daca ai avut maxim 1300, e bine.

| Pichakchiu explică (pentru Mosotti):

Mda, pai azi cam trisai, adică am peste nr asta de kcal
Oricum, ceva ceva am dat eu jos. Dar fii atent, după ce termin cu 1200 kcal, și urc, iar ma îngraș. Asa ca la ce slăbim, dacă le punem la loc?

| Mosotti a răspuns (pentru Pichakchiu):

Pai...slabim fie sa ne mentinem asa si aia e, fie sa mai putem manca, adica sa nu ne ingrasam prea mult, adica slabim 5 kile, si apoi mai ne permitem sa mancam ce vrem, si tot asa.
Deci pentru una din doua slabim.

Daca tu arzi doar 1200, e cam nasolie, dar aia e! Daca vrei sa te mentii, iei 1200, insa parca e putin 1200, un 1300-1400 cred eu ca ar fi mentinerea la tine.
E greu de stabilit daca nu aplici metoda de verificare care ti-am zis-o.
Ptr ca si daca ai 150 kcal in plus decat trebuie, iei cam 0, 7 kile pe luna, deci nu merge sa zicem "ard 1200-1350".

| Pichakchiu explică (pentru Mosotti):

Săptămâna trecută am avut duminica 56, 2 kg. Iar în ziua aia am mâncat mai multe și după, luni am avut 56, 5 kg. Deci am pus 300g.
Am ținut toată sapt ba cu 1200 kcal, ba cu 1300-1350, 1100, și media este de  1242kcal.
Vinerea asta am avut 55, 7 kg. După care a venit weekend ul, și fiind weekend, nu ca am mâncat nesănătos, dar am mâncat sa spun,... poate mai mult, sau nu știu, dar tot cam atât...
De exemplu sambata am mâncat cel mai mult, 1400 kcal, și am pus la loc 300 g.
Azi, luni, am 56 kg fix, la fel ca ieri. Diferența de lunea trecuta cu 0, 5 kg.
Dar dacă eu trec peste acest nr de calorii, iau în greutate, nu?
Și pana când o sa stau asa, ca după ce mănânc iar mai,, normal,,  le pun la loc. Atunci, pentru ce mai e slăbirea?
Deci cate ard și câte sa consum ca să slăbesc și câte ca să ma mențin?

| Mosotti a răspuns (pentru Pichakchiu):

Eu ti-am zis cum se verifica, altfel nu am cum sa zic exact cat arzi.
Pai daca sapt trecuta duminica au avut 56, 5, si azi ai 56, nu e clar ca te mentii?!
Tu daca nici nu stii cat ai mancat, cum sa afli cat arzi?!
Tu zici 1000-1200, pai e mult imprecis.

Nu pui 0, 3 ala luat de duminica trecuta pana lumea trecuta, ca nu era luat, ala era apa si ce mai era, pun 56, 2 ala de duminica trecuta.
Deci ai cu 0, 2 kg mai putin dupa o sapt.
Deci te cam mentii cu cat mananci, insa cum am zis, tu nu stii zilnic exact cat ai mancat, dar pe acolo e treaba.

Daca mananci mai mult decat ai mancat, nu stim daca pui sau nu, vom vedea.
Fara date precise, nu stim mai nimic, decat ca asa cum ai mancat in sapt trecuta, te-ai mentinut sa zic.

| Pichakchiu explică (pentru Mosotti):

Luni am mâncat 1165 kcal
Marti: 1325 kcal
Miercuri: 1185 kcal
Joi: 1240kcal
Vineri: 1285 kcal
Sâmbăta: 1365 kcal
Duminica: 1030 kcal
Ieri, după ce am luat în plus de la 55, 7 la 56 fix. Am avut ieri 56 fix. Azi, luni, tot 56 fix.
Azi mancai : 1240 kcal
( eu le calculez cu oneden, acum, nu știu cât de exact spune, eu mai mananc si ulei, în salata, în mancare, pe care nu le socotesc mereu)
Asa ca poate spun eu ca mananc atât, dar poate am mâncat mai mult.
Pai și, mă mențin?! Mie mi-a zis antrenoarea chiar 1600-1800
Sa încerc săptămână asta cu 1300 kcal, sa vad dacă tot asa, ma mențin?
Dar eu cred ca am slabit, ca, totuși, aveam 56, 5 ( deși seara am mâncat din farfurie, era mancare pe intestin, nu am mai mâncat shake ul care se digera în maxim 20 minute)
Deci, numai 1200 ard eu?! Cam puțin.

| Mosotti a răspuns (pentru Pichakchiu):

Deci ai mancat 1230 Kcal/zi media pe 8 zile. Dar ai mancat mai mult, ca uleiul din salata si mancare nu le-ai pus.
1300-1400 cam atat cred ca arzi.

| Pichakchiu explică (pentru Mosotti):

Sa fac sapt asta cu 1300 kcal?

| Mosotti a răspuns (pentru Pichakchiu):

Fa si vezi ce se intampla.

| Pichakchiu explică (pentru Mosotti):

Am mâncat oricum, ba 1200, ba 1300, și am fluctuatii.
Antrenoarea mea îmi tot zicea ca eu ma infometez, și ca la un moment dat, mă vi simți foarte rău, și chiar asa a fost. Trebuia sa o ascult. A zis ca shake urile au foarte puține calorii. 147 kcalorii pe shake. Și eu luam 2 shake uri pe zi, înlocuitor de 2 mese. La o masa trebuie sa ai 300-400 kcal. La cea de prânz chiar 500. Eu cred ca nu aveam nici 700 kcal pe zi. Doamne, ce prostie am făcut. Am citit despre asta cu înfometarea, s-o scrie ca te slabeste, dar nu pe termen lung, ca duce la încetinirea metabolismului și nu mai arzi cât ardeai înainte. Asta seara nu mai luai shake, ca să vad dacă mâine am mai multe kg. Mancai azi 1270 kcal. Azi dimineață avusei 56 kg. Se ducea chiar spre 55, 9. Eu, luând shake ul decât seara ( îl luam dimineața și seara când eram pe slabit, acum sunt pe mentinere), eram mai slaba dim pe cantar, fiindcă shake se digera în 20 minute. Deci, dimineața dacă am pe plus, înseamnă mâncarea nedigerata, nu îngrășare. Trebuie și mâine seara, adică duminica seara sa mănânc mancare din farfurie, tot fără shake, ca să vad luni dim cum stau, dacă e îngrășare sau e doar mâncarea din stomac care automat te îngreunează.
Știi la ce ma gândesc? Mereu când aud pe cineva, ca aa a consumat și x și y herbalife, și s au ingrasat la loc, chiar dublu, îmi este frică!
Știi, prin herbalife ul asta m-am înfometat foarte foarte mult. Rău am făcut! I am spus și antrenoarei mele, a zis sa nu ma consum, căci se echilibrează situația, ca ea mi-a zis, dar eu nu o ascultam.
Eu nu stiu ce sa zic, dacă se mai echilibrează. Exista persoane care mănâncă f puțin pentru a și menține greutatea, și fac asta zilnic. Dar eu vreau sa și mănânc pana la necesarul meu caloric, și sa îmi păstrez și forma mea de o am acum.
Îți dai seama, ca dacă shakeurile ambele sunt pana în 350 kcal. Pai acum, doar micul meu dejun are 350 kcal chiar 400! Deci e clar înfometarea.
Ar trebui dați jos de pe piața herbalife ul asta.
Eu încă îl consum, dar doar seara. Și după ce nu îl mai iau seara, ce ma fac? Le pun la loc?
Uite ca fac experimentul asta, azi și mâine. Iar luni vad.
PS: a început sa îmi fie foarte rău, am început sa am amețeli, mă simțeam simțeam prost, și am început sa mănânc mai mult, dar tot din cele sănătoase, di acum ma simt mai bine.
Dar dacă eu înainte ardeam poate chiar 1500 kcal pe zi, acum nu le mai ard fiindcă mi-am făcut metabolism încet, infometandu-ma ca o nebuna, și dacă consum 1500 kcal, mă îngraș peste noapte chiar 1 kg

| Mosotti a răspuns (pentru Pichakchiu):

Pai nici nu conteaza cat aveau schake-urile alea, cont kcal mancate pe zi, ziceai ca stiai ca bagi 1200 si nu doar 700.
Si e bine sa mananci sanatos, nu herbalife ala de nici nu stii ce contine, sa mananci sanatos de caloriile alea, legume, salata de legume si altele de genul, le-am insirat eu pe aici.

Pai antrenoarea ta are dreptate, infometarea slabeste repede, insa pierzi si masa musculara mai multa, pierzi vitamine, calciu, minerale, deci e total contraindicat.
Si da, daca slabesti rapid si pierzi masa musculara mai multa decat trebuie, vei arde mai putin, ca muschii consuma cele mai multe calorii ca sa existe, si daca ii pierzi, aia e.

Ala care slabeste mai lent si pierde mai putina masa musculara, arde putin de tot mai mult la aceiasi greutate.
Plus ca oricum ar fi, cand esti mai slab arzi mai putin decat cand esti mai gras, de acolo impresia de incetinire a metabolismului.
Adica daca ai 100 kile si arzi 2000 Kcal, daca ai 50 kile arzi mai putin, pentru ca, corpu are nevpie de mai putina energie sa sustina corpul ala.

Deci de asta ardeai inainte mai mult, mai mult tine de faptul ca ai slabit, nu de faza ca ai pierdut din masa musculara, ca aia afecteaza mai putin, ca si asa nu aveai prea multa nici inainte.

De ex daca ajungi iar la greutatea dinainte, ai sa vezi ca, cu 1500 te vei mentine (sau cu cate ardeai atunci, nu stiu daca 1500), deci vei ardea la fel ca inainte, fara leg cu cat de repede ai slabit.

Adica cu alte cuvinte ca sa misti o masina de 1 tona consumi mai putin decat sa misti una de 2 tone, cam asa e si la om.
De ex daca aveai 250-300 kg, ai fi ars 5000 Kcal, sau chiar mai mult.

| Pichakchiu explică (pentru Mosotti):

Am mâncat ieri fără shake, pana la 1280 kcal,. Am pus 100 grame. Am 56 fix. Și ieri se ducea cantarul spre 55, 9.
Asta seara mancai tot fără shake, cam 1230 kcal pe zi. Și văd mâine.
Deci, eu cu 1200 ma mențin!? Pai e prea puțin! Și as manca mai multe!
Dacă mănânc de ex într o zi 1600, a doua zi, pac, sunt mai grasa. Am mai multe kcal. Adică eu nu ard 1600?!

| Mosotti a răspuns (pentru Pichakchiu):

Pai daca ai pus 100 g grasime, inseamna ca arzi 580 kcal din cele 1280, lucru imposibil.
Deci ai pus 100 g de apa sau mancare nedigerata, ca ai mancat mancare si nu shake.

Nu cred ca te mentii cu 1200, e cam putin 1200, arzi mai mult.
Daca mananci 1600 intr-o zi si esti mai grasa a doua zi, inseamna ca arzi 900-1000, tot imposibil, daca arata cantarul cu 100 g mai mult sa zicem.

Ai vedea daca arzi 1600, daca mananci zilnic 1600 si dupa o saptamana ai cam tot pe acolo, nu te ingrasi, daca urca cantarul in continuu, atunci te ingrasi.

| Pichakchiu explică (pentru Mosotti):

Daca mănânc pe o săptămână 1600 sa zicem. In fiecare zi.
Pai, poate ca în prima zi de consum de 1600, o sa fiu mai grea a doua zi, dar nu ca ar fi grasime, ci doar mâncarea din intestin. Iar dacă am aceeași greutate, adică aia de o am după prima zi de 1600, și în a 2 a zi de 1600, înseamnă că e mancarea nedigerata. Dar dacă pun, înseamnă că se depune.
Niciodată nu am mâncat o zi după alta 1600. Când am mâncat 1600, am văzut ca am pe cantar a doua zi, chiar cu 900 g în plus adică de la 56, la aproape 57. Și poate ca nu era grasime, ci doar mâncarea. Iar după ce le consumam, a 2 a zi mancam Iar 1200, ca să ajung la loc. Și le slăbeaam treptat din nou.
Sincer, nu știu ce sa fac.

| Mosotti a răspuns (pentru Pichakchiu):

Pai da! Ai zis bine, a doua zi e mancare sau apa, nu e grasime.
Ca sa ai 900 g in plus, ar fi trebuit sa fi mancat inainte cu o zi 7500 Kcalorii, lucru care nu l-ai facut, deci era apa si mancare nedigerata.

Baga 1600 si vezi dupa o sapt cum e.

| Pichakchiu explică (pentru Mosotti):

Ieri am mâncat 1240 kcal, si azi am 55, 8. -200g deci.

| Mosotti a răspuns (pentru Pichakchiu):

Da, 200 g de apa si mancare nedigerata.

| MikaelaMikaela a răspuns:

1) 900 de calorii sunt prea putine
2) daca te ingrasi mancand 1600 de calorii inseamna ca sunt prea multe calorii pentru varsta si greutatea ta! Te sfatuiesc sa folosesti aplicatia Eat & Track (cea de culoare mov) sau sa ai 3 mese pe zi, dar portiile sa nu fie foarte exagerate. Sa te saturi, dar nu sa fii foarte plin/ă.