| Sawarekh a întrebat:

Fratilor, de ce barbatii incep sa devina din ce in ce mai discriminati?
Acum vorbesc de domeniul vestimentatiei, al modei.

Ma uitam recent pe un site de haine, doar 5 modele de chiloti pentru barbati, iar pentru femei erau 40 de modele.

Apoi, in magazin la ccc( de incaltaminte), tot magazinul era doar pentru femei, iar pentru barbati era doar un colt mic, de 3 m.

Deci, de ce se fac asa putine haine pentru barbatii?
Eu chiar vreau sa port si altceva in afara de blugi si tricou adidas,

Am si eu dreptul ca barbat sa ma imbrac divers?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"doar 5 modele de chiloti pentru barbati, iar pentru femei erau 40 de modele."
Din alea 40 de modele, vreo 30 sunt concepute mai mult pentru a ne scula noua pola, decât pentru a se simți confortabil femeile în ele. Deci nu știu de care parte e discriminarea.
Iar referitor la magazine, sunt mai multe pentru ele, pentru că ele au chef să stea la cumpărături.
Printre bărbați, foarte mulți suntem de genul "îmi iau un tricou alb și ies, că n-am răbdare". Mulți baieti/bărbați îmbrăcați bine, au în spate iubite, surori sau mame care caută haine pentru ei.
Probabil pentru administratorii magazinelor, articolele pentru bărbați blochează rafturile și adună praf, spre deosebire de cele feminine, care se vând mai repede. De aia e dezechilibru. Hainele sunt aproape perisabile, dacă nu le vinzi în sezonul potrivit, le scade valoarea, și ți-ai blocat banii într-o investiție moartă.
Și totuși, există magazine care vând în principal haine pentru bărbați, sau mai există magazinele online. Recomand eMAG cu livrare la easybox, e foarte comod, chiar și în caz de retur. Plus că vezi review-uri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Zi-i tu, ca omul e prea artist si cu egalitate si mizerii de-astea ca sa ma inteleg eu cu el. Auzi tu, artist. happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, așa fac artiștii, întâmpină dificultăți în găsirea unor creații de-ale altora.
Nu mai e generația aia de artiști "pă vechi", care făcea artă dintr-un bețișor și niște praf. Acum ești artist dacă ai tricou d'ăla bun, de la reducere laughing
Lasă-l.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Eh, noroc de mine ca ma intereseaza functionalitatea inainte de orice altceva si daca mi-e sa ma duc sa am de unde alege, outlet sau sh scrie pe mine. Si n-am nici o jena/rusine. happy

| Sawarekh explică (pentru NoTurbinaNoGood):

TU nu ai habar de moda.
Moda inseamna diversitate, ori nu poti tu sa ai un singur tip de tricou( dar cu desene diferite sau culori diferite ) asta nu inseamna ca sunt multe tipuri.....modele diferite inseamna sa fie textura, forma diferita, etc.
Am intrat la femei si au super multa diveristate in comparatie cu barbatii, m-am dus des la shoping, stiu despre ce vorbesc.
Si da, toata garderoba mea este diversa, am gasit dar foarte greu in comparatie cu ce e pentru femei. Daca nu ma crezi, du-te in mall sa te convingi!

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Păi nu e destul 5 modele de chiloți, mie chiar nu imi pasa de model, despre încălțăminte vezi nike, adidas, hervis, eu vad multe modele

| Sawarekh explică (pentru RAY):

Pai nu e vorba ca iti pasa, e vorba de principii.
De ce ele sa aiba mai multe optiuni?
In curand o sa se ajunga sa aiba mai multe drepturi, ( vezi feministele ) care se victimizeaza ca cineva le baga in seama pe strada, desii ele se imbraca cu pantaloni sa li se vada cu*u.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt mii de modele de tricouri si pantaloni. E vina noastra ca tu iti iei doar adidas?

Ia de aici

https://www.zalando.ro/barbati-imbracaminte-tricouri-clasice-si-polo/

19.589 modele tricouri

https://www.zalando.ro/barbati-imbracaminte-lenjerie-si-sosete/

4800 modele de chiloti

| Sawarekh explică (pentru suntserios):

Stiu prea bine ca se face discriminare, asa online evident ca gasesti orice, dar compara te rog cate haine sunt pentru femei si cate sunt pentru barbati, nu ma refer ca nu vor sa publice, pur si simplu designeri vestimentari nu fac haine pentru barbati.

Nu, nu ma imbrac doar cu adidas, eu ma imbrac stilat, tocmai de aceea ma frustreaza fiindca vad in mall multe magazine de femei, si foarte multe modele de haine pentru ele, iar pentru barbati sunt foarte reduse si putine, si alea arata destul de similar oricum, daca ai avea gusturi la haine ai intelege ce zic, ca pentru barbati, greu gasesti ceva frumos, sa aiba stil si sa fie la moda.

Degaba imi arati cate mi de modele sunt, pe cealalta parte pentru femei sunt milioane.

| Sawarekh explică (pentru suntserios):

Mercii, asa online evident ca gasesti orice, dar compara te rog cate haine sunt pentru femei si cate sunt pentru barbati, nu ma refer ca nu vor sa publice, pur si simplu designeri vestimentari nu fac haine pentru barbati.

Nu, nu ma imbrac doar cu adidas, eu ma imbrac stilat, tocmai de aceea ma frustreaza fiindca vad in mall multe magazine de femei, si foarte multe modele de haine pentru ele, iar pentru barbati sunt foarte reduse si putine, si alea arata destul de similar oricum, daca ai avea gusturi la haine ai intelege ce zic, ca pentru barbati, greu gasesti ceva frumos, sa aiba stil si sa fie la moda.

Degaba imi arati cate mi de modele sunt, pe cealalta parte pentru femei sunt milioane.

| suntserios a răspuns (pentru Sawarekh):

Ce sa zic... mă amuză maxim problema ta falsa.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ete fis, bati cimpii. Ce vrei sa porti altceva? Du-te la sh, gasesti moda mai cuprinzatoare ca la magazinele noi.

| Sawarekh explică (pentru GabiDumitrescu):

Daca tu nu ai imaginatie, eu stiu ca se poate creea si pentru noi mai multe modele de haine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sawarekh):

Da, mii si milioane de modele. Gen tricouri si altele identice cu altele de pe piata, dar pe care scrie Catalin Botezatu. Am mai multa imaginatie decat a avut toata familia ta de-a lungul timpului, dar spre deosebire de tine stiu si sa scriu si mai ales imi folosesc imaginatia la lucruri constructive, nu sa imi bat capul cum sa arat ca un papagal. Te-ai intrebat vreodata cum de Bill Gates, Steve Jobs, sau Zuckerberg se imbraca aproape tot timpul la fel?

| Sawarekh explică (pentru GabiDumitrescu):

Esti pe langa, pare ca degaba sti sa scrii, fiindca nu pricepi ce am vrut sa spun.
Oricum nu as compara gusturile mele cu ale tale, eu sunt nativ artist, am alte gusturi, si sustin egalitatea de gen, stiu clar ca se fac discriminari, degaba comentezi.

| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca e chiar asa.In orașul meu sunt o grămadă de magazine exclusiv bărbaților. Daca intri nu vezi decât costume, pantofi, sacouri, cămăși și tot ce tine de îmbrăcămintea unui bărbat.
Avem center cu boxe, si pe fiecare culoare sunt câteva boxe exclusiv bărbaților. Avem un magazin cu articole de blugi doar pentru bărbați.Si multe altele.
Nu e chiar asa cum spui.

| Sawarekh explică (pentru Freya1):

Cede-ma, m-am dus des in mall la shoping in ultimul timp, am alocat multi bani pe moda, sa-mi schimb stilul.
La femei daca te uiti, si te duci in mall, ai sa vezi ca exista cu mult mai mult diversitate in stil.
Totusi, eu ma duc doar in mall, poate ai dreptate, ar trebui sa mai frecventez si alte magazine.

| Dismally a răspuns:

Pentru ca barbatii cumpara in general un singur model de chiloti, deci alea 5 sunt deja prea multe big grin Mai gasesti si haine pentru barbati daca te uiti unde trebuie, nu sunt la fel de multe si de diverse dar asta se vinde, asta se fabrica.

| RAY a răspuns (pentru Dismally):

Uni nu poartă deloc

| LordCristobal a răspuns:

Nu cred ca ai dreptate, mie mi se pare ca sunt multe haine pentru barbati pe piata numai ca multe articole sunt foarte scumpe.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amuzanta problema.
Nu e vorba de nicio discriminare, esti tu exagerat de pretentios si plangacios.