| SaveTheNature a întrebat:

FUMATI? Ce parere aveti de faptul ca Romania se afla pe locul 32 la numarul de tigari fumate intr-un an pe cap de locuitor. (cu 1480 de tigari pe an pe cap de locuitor)

In timp ce vecinii nostri
Grecii pe locul 1 (3017 per capita)
Slovenii pe locul 2 (2537 per capita)
Ukrainienii pe locul 3
Bulgarii pe locul 4
Cehii pe locul 5
Moldovenii pe locul 8
Spaniolii pe locul 9
Sunt mai fumatori decat noi.
Dupa cum observati deasupra noastra se afla si tari mai dezvoltate economic, dar si mai subdezvoldate fata de noi.
SURSA:
http://en.wikipedia.org/......per_capita

deci?

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Aici e vorba de mentalitate...nu puterea de cumparare.
Nu conteaza ca traiesti in ucraina sau Spania. fumatul in general nu este un viciu care tine de capacitatea economica.
Pana la urma reducerea numarul de fumatori era si normala.
Romania a fost a doua tara din europa care a adoptat pictogramele pe pachetele de tigari, a fost printre primele tari care au adoptat interzicerea fumatului in spatii publice...s-a facut o campanie anti-fumat intensa care sincer si-a facut treaba avand in vedere ca in 2002 lumea fuma cu 20 % mai mult.
Dar toate aceste statistici palesc cand aflam ca suntem pe locul 4 in europa in ceea ce privesc etnobotanicele, cand aflam ca suntem pe locul 2 in europa in ceea ce priveste numarul de tigani, ca suntem pe penultimul loc in ceea ce priveste salariul mediu, ca avem printre cele mai proaste sisteme medicale, ca avem cei mai multi locuitori plecati la munca in stainatate ...etc
Statisticile nu mint...e drept ca Romania are si momentele ei de mandrie, locuitori, sportivi sau studenti care merita toata stima...
Dar toate asta palesc cand auzi ca nu stiu ce idiot din Italia si-a omorat nevasta sub ochii copiilor.
Poate ca astia nu sunt romanii adevarati, dar sunt romanii pe care ii vede toata lumea.

17 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Romania, pe locul patru in UE privind consumul de etnobotanice.

http://stirileprotv.ro/......anice.html

| Inferno a răspuns:

Nu fumez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu fumez. Mi s-a oferit de multe ori de catre colegi dar chiar nu mi se pare ceva ce ar trebui sa fac. Iti arzi banii si cum abia sunt... oricum nici daca as avea bani cat sa imi permit sa dau 10 lei pe un pachet de tigari, tot nu as fuma.

| MauiTheMonsterTruck a răspuns:

Fumam.
Ce parere sa am... am vazut ca multi isi fac griji mai degraba de tigari decat sa puna ceva de mancare pe masa.
Din cate am inteles, tigarile o sa se mai scumpeasca, cred ca o sa ajungem printre ultimii. Oricum, nu este ceva cu care am putea sa ne mandrim.

| SaveTheNature explică (pentru MauiTheMonsterTruck):

Nu ai inteles enuntul absolut deloc.

| MauiTheMonsterTruck a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ba l-am inteles, tu nu mi-ai inteles raspunsul.
Era vorba ca tara noastra este saraca si majoritatea sunt interesati sa dea bani pe tigari, cand tara este in criza de bani.

| SaveTheNature explică (pentru MauiTheMonsterTruck):

Deci n-ai priceput nimica. Moldovenii si Ukraninienii sunt mai saraci ca noi, si fumeaza muuuult mai mult decat noi. Si beau si mult mai mult alcool decat noi.
Si grecii sunt mai bogati decat noi si tot mai mult fumeaza.
Ceea ce voiam sa arat cu acel clasament e faptul ca Romanii fumeaza chiar foarte putin comparativ cu multe tari fie ele bogate ori sarace.
Pricepi?

| MauiTheMonsterTruck a răspuns (pentru SaveTheNature):

Am inteles, o data ce ai spus "Dupa cum observati deasupra noastra se afla si tari mai dezvoltate economic, dar si mai subdezvoldate fata de noi."
Mi-am zis parerea DOAR despre tara noastra. In ciuda faptului ca suntem in criza, tot avem multi fumatori. Nu conteaza ca suntem mai jos fata de celelalte tari care sunt mai dezvoltate.

| MauiTheMonsterTruck a răspuns (pentru SaveTheNature):

Apropo, se fumeaza tigari netimbrate la greu si in plus suntem pe un loc fruntas la consumul de alcool, deci statistica aia poate fi cam falsa.

| SaveTheNature explică (pentru MauiTheMonsterTruck):

Ce incerc eu, este sa-i fac pe romani in general sa invete sa gandeasca pozitiv despre propria lor tara.
Avem multi olimpici. multe medalii si stam extraordinar de bine in clasamente.
Nu suntem atat de fumatori precum credem.
Suntem printre primii la viteza internetului.
Suntem o tara pasnica fara bombe si revolte civile precum in multe tari din Asia.
Stam bine din multe puncte de vedere.
Si per total...din 187 de tzari Romania se afla pe locul 50
DECI 137 de tari o duc MAI PROST decat Romania! Deci 137 de tzari!
Cam 80:% din populatia PAMANTULUI o duc mai prost decat romaniii!

| SaveTheNature explică (pentru MauiTheMonsterTruck):

Se ia in calcul si tigarile netimbrate.
Moldovenii si Ukrainiienii fumeaza mult mai multe tigarete"false" decat romanii.

| PowerPuffGirl a răspuns (pentru SaveTheNature):

Pai nici n-avem cum sa fumam la fel de mult ca occidentalii, ca nu ne permitem laughing Fumatul este un viciu tare scump, nu oricine si-l permite in ziua de azi.

| MauiTheMonsterTruck a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu se stie cate pachete de tigari netimbrate se vand pe sub mana.
O statistica din asta, care mai mult ca sigur este falsa, nu este ceva cu care ne putem mandri, oricum.

| PowerPuffGirl a răspuns (pentru SaveTheNature):

De unde stii tu ma cate pachete de tigari se dau pe sub mana in alte tari? Ai fost acolo prezent la fiecare tranzactie in parte?
Ce-ti spune faptul ca se vand pe sub mana? Cum satan poti face tu o statistica pe ceva ce nu poate fi urmarit? laughing Invata-ma si pe mine...

| SaveTheNature explică (pentru PowerPuffGirl):

Ia pune putintel mintea la contributie

| PowerPuffGirl a răspuns (pentru SaveTheNature):

Vinzi tigari netimbrate? De unde stii tu exact cate se vand in fiecare tara... Lumineaza-ma

| SaveTheNature explică (pentru PowerPuffGirl):

Pentru fiecare tara in parte, atunci cand se calculeaza ceva se tine cont si de "piata neagra" de fiscalitate, de produse contrafacute etc.
Exista o evidenta chiar foarte clara asupra acestora.
Vezi tu, spre exemplu in Marea Britanie, se stie cate droguri se consuma pe cap de locuitor, cate droguri patrund in tara prin granite. si cu toate acesetea nu pot opri acest flagel.Insa au o evidenta si cu piata drogurilor, si a armelor si etc. Exista o marja de eroare de 2 -3%
Acum intelegi? cand se fac aceste statistici ale fumatorilor si numarului de tigari fumate se ia in considerare si "piata neagra". Moldova este mai saraca decat noi, si datele arata clar ca fumeaza mai mult ca noi. Capito? Understand? Comprendre? Vrei si date?

http://www.gandul.info/......at-6189513