| Attyboy14 a întrebat:

FUNDA : Vă rog să îmi da-ţi câte un exemplu de comentariu homofob, xenofob şi rasist. Şi aş dori să ştiu ce înseamnă aceste 3 lucruri. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

Xenofobiea e frica sau ura față de străini sau necunoscut. Nu ai nevoie de exemplu aici.
Homofobia e frica, ura, dezgustul (etc) față de homosexuali sau orice are legătură cu asta. Exemplu: Urăsc și mi se par scârboși gaii. (dar totuși apreciez că nu se feresc să între în situații de că cat. La propriu.)
Rasismul constă în discriminarea celorlalte etnii sau rase. Exemplu: Nu suport țiganii și cred că nu ar trebui să aibă atât de multe drepturi precum românii.

| Attyboy14 explică (pentru LoveSleep):

Mulţumesc enorm. Felicitări!

2 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Homofobia cand nu suporti homosexualii,, desii e un termen inventat, la originea lui ti-ar da indiciul ca heterosexualii se tem de ei...
Xenofob- Cand esti ultra nationalist si ai boala pe tot ceea ce este strain in tara ta sau strain de nationalitatea ta.
Rasist- Cand nu suporti o anumita rasa din nimic, asa iti vine tie sa ai boala pe negrii ( de exemplu). Rasismul e in floare in lume,, batalia intre albi si negrotei/
America e lacasul potrivit pentru disputele negreso-albe.
Negrii sunt chiar tiganii la noi in tara,, exista tigani care-s oameni de oameni, dar si pramatii din etnia lor care ne fac tara de ras prin ciordeala,, 'afaceri ilegale' cu fetite si multe altele, dar aici sunt mana-n mana cu albanezii.