| Ionelus33 a întrebat:

Gastrita eroziva se vindeca vreodata? am fost diagnosticata in octombrie.in urma tratamentul si regimului durerile si starea de voma mi-a trecut, dar de 3 saptamani a revenit.va rog cateva retete de mancare.am tot mancat pilaf piure peste si carne pe grill. ceva mancare gatita?

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Exista posibilitatea sa reapară.Si eu am facut gastrita si uneori imi mai revine in forme usoare cei drept dar reapare.
Eu nu am cum a tin regim toata viata, asa ca m-am cam resemnat cu gândul că există posibilitatea sa mai apara o data la ceva timp la anumite mancari.
Sfatul meu este ca o perioadă sa manânci putin si des, sa nu mănânci seara, sa bei apa sau ceai nu sucuri, să nu mănânci gras sau prăjit.Incearca piept de pui sau pulpe fierte cu legume (morcovi, cartofi) fierte.Nu prea multe condimente.Din pacate înafara de mâncare fiarta sau la gril nu prea stiu ce poate sa iti pice bine dar evită chestiile foarte consistente momentan (evită si paștele o perioada).
Acuma probabil esti speriat de starile alea de rau ca si eu am trecut prin asta.Dar cu timpul treptat o sa iti obișnuiești organismul si daca nu o sa manânci lucruri ce nu iti pica bine, foarte grase, usturoi si prajeli multe o sa ai perioade lungi in care nu o sa mai ai probleme.

| Ionelus33 explică (pentru Freya1):

Multumesc de raspuns.nu mananc prajeli usturoi sau alte prosti, din contra tin regim foarte strict deja in 3 sapt m-am saturat sa mananc acele 4 5 lucruri, dar tot am cand zile bune 2 3 cand nu ma doare nimic cand ma ia iar dureri si greata cate 2 3 zile fara sa mananc altceva in afara de regim si plus ca inca sunt sub tratament.cateodata am impresia ca parca nu mai trece.prima oara in octombrie cand am si depistato nu m-a tinut asa mult si culmea e ca endoscopia care am facut-o acum fata de cea precedenta a spus ca e mult mai bine.am facut ieri si o colonoscopie care a iesit in regula, singura problema este de la gastrita asta care parca nu se mai amelioreaza odata.

| Freya1 a răspuns (pentru Ionelus33):

Poate sa fie si pe baza de stres raul si durerea, sau chiar gastrita sa apara pe fondul asta asa ca fi atent si la chestia asta.
Eu am fost la spital cand am facut o formă foarte urâtă, nu puteam bea nici apa si m-am dezhitratat complet.Cand am ajuns acolo abia mai stiam pe ce lume sunt iar după o perfuzie cu vitamine si ce mai baga ei am facut o criză de spasmofilie si atac de panica si de atunci am groaza de spitale.Eu de atunci cand am dureri de burta mai serioase ma panichez grav dar cu toate astea de multe ori nu ma pot abtine de la a mânca prostii.
Bea ceai de musetel nu foarte îndulcit zilnic si mai cauta ceaiuri calmante.Mai încearcă si alt medic ca nu toti sunt foarte buni in ceia ce fac plus o analiza de sange de helycobacter.

| Ionelus33 explică (pentru Freya1):

Nu sunt stresata si nu fac atacuri de panica.singurul stres e faptul ca vad ca am 2 3 zile bune apoi iar am greata si scarba de a manca. voma si dureri suportabile de burta.nu am fost doar la un gastroenterolog.numai acum de 3 saptamani de cand a reaparut am fost la 3 diferiti.toti m-i au spus acelasi lucrul regimul pe care il tin si medicamentele si sa am rabdare.helycobacter si la prima endoscopie in octombrie si la a doua pe care am facut-o luni a iesit negativ.doar ca nu am facut analiza din sange ci din stomac la endoscopie a facuto.nu stiu ce medicament sa iau sa treaca odata pentru ca psihic ma demoralizeaza cand vad ca am zile bune si iar zile proaste si ca nu trece de aproape o luna.

| Freya1 a răspuns (pentru Ionelus33):

Încearcă controlor daca nu ti-a dat.Dar sa iei doar unul pe zi atunci cand iti e rau tare si vezi cum te manifesti.
Eu din ala iau cand ma ia stomacul.

| Ionelus33 explică (pentru Freya1):

Cei care aveti gastrita sau ati avut.am tot citit pe forumuri ca este bun argila.am vazut ca exista argila si pastile.deoarece nu pot bea solutia aia si as dori pastilele credeti ca este la fel de eficienta? doar cei care a folosit.si o alta intrebare este ca majoritatea spun ca si ceaiul de pelin le-a facut bine la gastrita.din cate stiu pelinul e pentru gastrita hipoacida cea care este indusa den lipsa acidului din stomac, dar nu si pentru gastrita hiperacida, cea care este cauzata de excesul de acid.pana la urma cum este? pelinul e bun pentru gastrita hiperacida sau nu pentru ca provoaca acid.va multumesc

| Freya1 a răspuns (pentru Ionelus33):

Orce medicament sau ceai ce iti provoacă aici cand tu deja ai in exces nu e ok clar.Asa ca incearca momentan cu ceaiuri simple de la o farmacie naturistă (iti vor spune ei ce e ok) si ia controloc pentru acid DAR DOAR CAND ESTE RAU TARE nu zilnic sau in exces.Si oricum, mai mergi la in gastro sa te sfătuiască mai bine.