| greenheart22 a întrebat:

Hei!
Am 13 ani si nu stiu sa inot. Anul trecut am fost la o piscina si am luat colacul, iar majoritatea oamenilor mi-au spus ca e ciudat ca la varsta asta sa mai inot cu colacul si m-am simtit prost. Acum, anul acesta vreau sa merg la mare si eventual, la piscina, insa imi este frica din cauza faptului ca imi pot face unii iar observatii ca inot cu colacul. Sa stau pe margine sau sa inot cu colacul, in ciuda faptului ca unii iar o sa se ia de mine?

Răspuns Câştigător
| Turbo223 a răspuns:

Am aceeasi varsta si sa iti spun ceva.Nici eu nu prea stiu sa inot, iar colacul nu este pentru copii de 3-5 ani neaparat, ci pentru persoanele care nu stiu sa inoate, intai incepi cu colacul sau vesta, dupa treci la aripioare dupa inveti sa inoti cu adevarat.Am vazut si adulti cu colace si oricum, pe multe colace scrie : FOR CHILDREN 3-14 YEARS OLD ----iar tu avand 13 ani, nu este nicio problema.Nu stiu de ce adultii ti-au spus ca e ciudat, nu esti singurul/singura pana la urma.Nu trebuie sa te simti prost, pana la urma fiecare are dreptul la o opinie, iar tu daca crezi ca nu e ciudat nu este nicio problema. Poti inota cu colacul linistit/a deoarece am vazut si adulti facand asta! Si oricum doar nu vine un adult si se opreste doar ca sa-i faca unui copil observatie la varsta lui (pe care nu o stie, ci doar o banuieste). Eu pe la vreo 11 ani am mers la inot si era sa ma inec...dar bine acolo era apa de 4 metri, la mare iti ajunge maxim pana la gat doar daca nu te duci in larg bineinteles unde are vreo 2 metri-3.Acei adulti ori vor sa te faca sa inoti (daca iti sunt parinti) ori au niste copii mai mici si in ochii lor tu esti foarte mare etc.A da...parintii mei nu stiu sa inoate si uneori imi mai cer colacul meu laughing Si daca tu incapi in colac, inseamna ca este facut pentru copii ca tine happy O zi buna!

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu te intereseaza pe tine ce zic alti debili. Sunt oameni batrani care nu stiu sa inoate, chiar marinari. Tu te stradui sa inoti si vei reusi si gata.

| Mayar a răspuns:

Atata timp cat nu te ia nimeni la bataie, e absolut in regula. Eu am cunostinte de peste 20 de ani de folosesc tot felul de chestii gonflabile pentru ca nu stiu sa inoate si nimeni nu le comenteaza. In cazul de fata, bine si fac, altfel ar fi mustruluiti pe masurahee hee