| Crisis a întrebat:

Hei, am si eu o problema, e cam ciudata [mda, problema ciudata la o persoana ciudata], nu prea stiu cum s-o spun. Sa incerc pe scurt: Mi-e frica sa ma uit in ochi la persoanele din icoane [bine, "frica" e cam mult spus]. Pare amuzant, dar acum am observat chestia asta. Simt o chestie ciudata, mi se face pielea de gaina, tremur. Cred ca e doar in mintea mea, pana la urma sunt niste chestii de lemn, nu? Dar nu stiu... simt lucruri foarte ciudate si imaginea se distorsioneaza.
Voi ati patit asa ceva? Ce sa fac? Saptamana viitoare ma duc la Biserica si ma simt super ciudat.

8 răspunsuri:
| Crisis explică:

@FuckRulesFollowDreams, nu cred ca am pacate prea mari la 14 ani. thinking

| OhFuckIForgotMyNameAgain a răspuns:

Hei! poate esti posedatalaughing si nu "chestia de lemn" face icoana ci persoana pe care o reprezinta!winking

Sau poate ai pacate prea mari ca sa te poti uita.nu e nevoie sa te uiti in ochii lor! Pleaca capul in jos si roaga`te! Dumnezeu te va ajuta!happy

| WhiteWolf7 a răspuns:

Tie frica pentru ca nu intelegi, iar omului de ceea ce nu intelege ii e frica... icoanele sunt, la propriu, portal spre lumea divina a spiritului tau iar faptul ca tie ti se distorsioneaza este efectul ascultarii a prea mult black metal(crede-ma vb di propria exp tot ce zic), iar ceea ce simti este probabil sufletul tau care incarcat de atata black, nu mai stie daca e bun satanismu sau nu, tu invatundu-l ca asa e.Mai asculta si niste heavy si niste rock clasic ca-tiva face bine si las-o mai moale cu black metalu ca romanii nu-s facuti pentru acest gen.Noi suntem Crucea omenirii, la propriu, crede-ma ca asa e m-am documentat foarte mult si am ajuns, nu numai eu, la aceasta concluzie.Noi, practic, sufletul nostru, nu poate suporta mai mult de death metal(un hibrid intre trash si black metal, sa trupele nu-s sataniste,multe di ele) deoarece spiritul nostru e conceput pentru iubire si intelegere chiar daca noi nu ne dam seama, motiv pentru care ne si ducem dracu din aproape toate punctele de vedere. Uite,eu in momentu asta in care iti srciu ascult Death(trupa de death metal, gen care a fost denumit dupa trupa) si cand ma uit la icoane mi-e frica, mi-e frica de mania Lui Dumnezeu, cand vede ce asculti cum imi spulber incet, incet, fara sa-mi dau seama, sufletu...
In concluzie, mai moale cu black metal-u, mai mult clasic daca nu te poti desparti de rock(un adevarat rocker nu poate), si chiar incearca sa ascultisi tu muzica roamaneasca(nu manele sau rap dala imputit de-al nostru, nu, Doamne fereste)

DeathMetal now, Death metal later, tomorow and forever, DEATH METAL!

| LotusRadioactiv a răspuns:

Stiu cum e, insa nu e din cauza fricii. In icoane, ochii par a fi cei mai vii. Pe tine te macina constiinta, ceea ce nu te lasa sa privesti in ochii plini de blandete si iertare. Incearca sa te spovedesti, pentru ca acesta este un strigat launtric care incearca sa te aduca pe drumul cel bun happy.

| LotusRadioactiv a răspuns:

Pe langa faptul ca esti un suflet sensibil, probabil deosebit, e posibil sa ai probleme de vedere. Adica, mai precis, in momentul in care te concentrezi pe o imagine, aceasta sa se distorsioneze. Iti recomand un control oftalmologic si o lectie de memorie. Representarea ingerilor in icoane se face numai si numai pentru a-i simti aproape de noi si pentru a ne ajuta. Pielea de gaina, daca ti se face dintr-o emotie pozitiva, este un lucru nemaipomenit. Restul este in mintea ta pe care in general este bine sa ti-o educi pentru ca "mintea" este cel mai bun prieten, dar si cel mai mare dusman al tau. In viata, mare grija sa o educi tu pe ea si nu ea pe tine. Dumnezeu ti-a dat-o tie si nu pe tine ei.
Sa auzim de bine happy

| andrei88u a răspuns:

S-ar putea sa ai eclesiofobie (frica de biserica, de ceea ce tine de ea). Nu te panica, incearca sa treci peste, gandeste-te ca sunt doar niste obiecte si nu au ce sa iti faca. Daca problema persista (si incepe sa ti fie frica sa te duci la biserica)incearca sa consulti un psiholog! Numai bine!

| andreea171998 a răspuns:

Stiu.Si prietenei mele i se intampla acelasi lucru.Cand este singura si se uita in ochii unei icoane, parca nu mai poate sa se uite la ea.Eu sunt de parere ca trebuie sa te duci la biserica, sa te rogi mai mult, pntru ca acesta ar putea fi un semn. Aprinde lumanari pentru cei morti si pentru cei vii.Succes!

| Annnna_5000 a răspuns:

Nu te mai uita! =)