| GossipGirl_2226 a întrebat:

Hei de curand am citit pe net ca cica atunci cand murim pierdem in greutate 21 de grame si ca aceea ar fi greutatea sufletului nostru, care paraseste trupul. Voi ce credeti? Si ca tot veni vorba de asta, credeti ca exista ceva dupa moarte? Ca este vreo lume de dincolo, a spiritelor sau ceva?

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Dupa parerea mea, atunci cand mori corpul devine mai greu.Se pare ca sufletul este cel care il face mai usor! Se si zice:"esti greu ca un mort!" In legatura cu lumea de dincolo de moarte, nu am nici o informatie certa! Doar pareri! Asa ca nu ma pronunt!

| Riot a răspuns:

Ce ai citit tu de curand este stiut de mai bine de 100 de ani, individul MacDougallcare a facut acel experiment macabru de a tine persoanele muribunde pe un cantar pana in momentul in care isi da ultima suflare si de omora animale pe cantar (pentru a face comparatie)era un fanatic religios putin dezechilibrat mintal, negasind o explicatie logica pentru acele 21 de grame care dispar a inventat una.

MacDougall nu avea cunostinte avansate despre medicina, despre moartea clinica care survine odata cu oprirea sistemului cardio-respirator, pe acele vremuri nu se stia despre resurcitare, acesta practica a a fost descoperita in anul 1940 si popularizata abia in anul 1970.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste parerea mea putin mai la stanga...